1/2

Elder Scrolls Online (İlk bakış)

Elder Scrolls Online (İlk bakış)

Mert Günhan
Mert Günhan 14.08.2013 - 17:59
WoW'u tahtından edecek yegane oyun mu?
Elder Scrolls, şimdiye kadar yazılmış en detaylı ve en güçlü evrenlerden biri olabilir. Özellikle Nirn ve ötesine dair anlatılan her şey, gerçekten inanılmaz kuvvetli bir kurguya sahip.

Daggerfall, Morrowind, Oblivion ve Skyrim’de tam anlamıyla “yaşamış” bir insan olarak, Elder Scrolls Online projesi beni özellikle girdiği son virajlarda çok heyecanlandırıyor. Aylar önce yine benzer bir ilk bakış yazmıştım, o zaman elimizde Elder Scrolls Online ile ilgili teknik bilgiler veya oynanışıyla ilgili çok fazla bir şey yoktu, şimdi hem beta devam ederken, hem de oynanış videoları internete düşerken, oyunun nasıl bir halde olduğu ile ilgili oldukça sağlam bir fikrim var diyebilirim.

Elder Scrolls Online (İlk bakış)
Bethesda Softworks ve Zenimax Online Studios tarafından geliştirilen Elder Scrolls Online, Skyrim’in hikayesinin 1000 yıl öncesinde geçmekte. Bu Nirn tarihinde Second Era diye bilinen bir dönem oluyor, yaklaşık olarak 583 yılında Interregnum hadiseleri yaşanırken yani. Tamriel’de politik açıdan oldukça sıkıntılı bir dönem Interregnum, her tarafta her grup kafasına göre iş yaparken ortada tek bir yönetim olmadığı ve olmaya çalışanı kimse sallamadığı için savaşlar almış başını gidiyor durumda.

Hal böyle olunca bu politik istikrarsızlıktan faydalanmak isteyen Daedric Prens Molag Bal, bütün Tamriel’i kendi Oblivion boyutu Coldharbour’a çekmek için kıtanın üzerine “Karanlık Çapalarını” gönderir. Fighters Guild ise bu çapaları bulduğu yerde yok etmeyi kendisine görev bilir.

Şimdi, Oblivion’un hikayesine benziyor biraz, yine bir Daedric Prensi, yine bir şeytanlık yine bir hergelelik dediğinizi duyar gibiyim fakat hiçbir Elder Scrolls hikayesinde olayların göründüğü gibi yaşandığı görülmemiştir bu sebeple bence içinizi rahat tutun. Molag Bal, gelmiş geçmiş bütün Daedric Lord’ları arasında en tehlikelisi ve en sinsisi, bunu da tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum.

ESO’da bizim oynayacağımız karakterler ise “Soulless One” olarak bilinen, ruhunu Molag Bal’a kaptırdığı için ölemeyen maceracılar. Biz “Soulless One” olarak o dönem Tamriel’de bulunan üç adet gruba katılabiliyoruz. Elder Scrolls oyunlarından hatırlayacağınız farklı ırkların birbiri ile ittifak kurmasıyla bir araya gelen Aldmeri Dominion, The Daggerfall Covenant ve Ebonheart Pact, gerçekten yine birbirinden ilginç hikayelere sahip. Aldmeri Dominion, Altmer, Bosmer e Khajiit’lerden oluşurken bölgeleri Summerset Isles, Elsweyr ve doğal olarak Valenwood. Daggerfall Covenant ise Tüccar kral Emeric’in önderliğinde Orc, Breton ve Redguard ırklarından oluşmakta, bu durumda High Rock, Hammerfell ve Orsinium bölgelerine sahipler.

Elder Scrolls Online (İlk bakış)
Ebonheart Pact ise, benim oynayacağım yegane taraf yani, Dunmer, Argonian ve Nord birlikteliğinin Jorunn the Skald-King tarafından sağlanması ile oluşuyor. Skyrim, Morrowind ve Black Marsh topraklarına sahip ittifak ile ilgili en ilginç şey, bu üç ırkın aslında aynı coğrafyada yaşayıp birbirlerinin düşmanları olması. Dunmer’lar Argonian ırkını köle olarak kullandı, Nord’lar ise Dunmer’lara senelerce savaş açtı. Bunu “zor koşullar ardında yapılan çaresiz ittifaklar” olarak tanımlayan yapımcılar ise, hikayeleri tam olarak yaşandığında onlara hak vereceğimizi söylüyor, biz de onlara inanıyoruz.

Elder Scrolls Online ilk duyurulduğu vakit oyunun yönetmeni Matt Firor’un dedikleri biraz kafa karıştırmıştı hatırlarsanız. Bilmeyenler için söyleyelim Firor, Dark Age of Camelot’un başında gelen isimlerdendir. Matt Firor oyun ilk duyurulduğu vakit, World of Warcraft’ın bazı şeyleri değişmez bir şekilde MMORPG tasarım mantığına soktuğunu ve bu bağlamda Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını söylemiş, Elder Scrolls hayranlarının tepkisini çekmişti. Quake Con’da geçtiğiniz hafta gösterilen 20 dakikalık oynanış fragmanı ise bu tepkilerin yerini büyük bir hayranlığa bıraktı diyebilirim.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×