1/2

Empire Earth 2 - Demo İncelemesi

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
İmparatorlukların dünyasında ikinci perde!
Empire Earth’ün ilk oyunu piyasaya çıktığında büyük bir ses getirmişti. Yapımcılar ikinci oyunu da yapmakta olduklarını duyurduğunda ilkinin hayranları şimdi de ikincisi için beklenti içerisine girmişlerdi. Ve işte o tarih de artık o kadar uzak değil gibi görünüyor. Güzel ekran görüntülerinin ve videoların ardındaki sır perdesi aralanıyor ve oyunumuz ilk kez görücüye çıkıyor.

Empire Earth, bildiğiniz gibi, neredeyse tarihin başlangıcından geleceğe kadar birçok mekânda size RTS oynama imkânı sunan çok iyi ve bana da StarCraft’tan sonra RTS’yi tekrar sevdiren yegâne oyundur. İlk oyunda birçok campaign vardı ve ayrıca serbest oynama şansına da sahiptik. Bunun dışında multiplayer desteği de vardı. Ama belki de bütün bunların ötesinde Empire Earth’ı diğerlerinden en çok farklı kılan nokta, birimlerin burunlarının içine kadar zoom yapabilmemize olanak sağlanmasıydı. İkinci oyunda da bunlar mevcut, hem de bulunmaz bir görsel şölen ile.

Taş devrinde işçilerin eline ışın kılıcı vereceksin…

Empire Earth 2’de de birbirinden farklı tam 14 ırk seçmenize fırsat sağlanıyor. Bunlar arasında Türkler, Almanlar, Yunanlılar, Babilliler, Mayalılar ve bir bu kadar daha ırk bulunuyor. Oyunda her ırkın kendine özgü mimarisi ve müziği ile oyun boyunca her an seçtiğiniz ırkın özelliklerini sonuna kadar hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra her ırkın kendine ait avantajları mevcut. Örneğin Türklerin duvarları daha dayanıklı, ucuz ve daha çabuk üretiliyorlar. Aynı şey diğer ırklar için de geçerli ve her ırkın kendine has, üzerinde yetenekli olduğu ve daha verimli kullandığı özellikleri var. Ayrıca oyuna eklenen yeni özellikler de bununla sınırlı değil. İsterseniz ilk çağdan başlayarak oyunun sonuna kadar gidebilirsiniz(ki bu şekilde oynadığınızda 15 scenario ile oyunu bitirebiliyorsunuz), isterseniz de 3 farklı mini scenario seçeneğini seçerek eski çağlara ait Kore, orta çağda yer alan Almanya veya modern dönemde hüküm süren Amerika ile oynayabiliyorsunuz.

Oyun haritası da farklılıklar içeriyor. Bu farklılığı haritanın bölgelere ayrılmış olması oluşturuyor. Bunun size getirdiği artılar ile birlikte eksiler var. Örneğin, birden çok bölgeye sahip olmanız birimleri daha çabuk oluşturmanız anlamına geliyor ve insan popülâsyonunuzda da büyük bir artış görülüyor. Sahip olduğunuz sınırların içerisindeki kaynakları da çok daha verimli kullanabiliyorsunuz. Bu da yavaş yavaş özelliklerinizi geliştirmenizi tetiklerken gelişmiş şehirlerle daha iyi bir kavme sahip olmanız anlamına geliyor. Düşmanlarınız üzerinde de sahip olduğunuz bölgeler yüzünden sıklıkla karşı karşıya geliyorsunuz ve görevlerinizin pek çoğunu da genişlemiş sınırlarınızı korumanız üzerinde gelişiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×