1/4

Empire Earth 2

Empire Earth 2

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Tarihin ilk sayfalarında başlayan yolculuğumuz, geleceğe doğru devam ediyor...
Platformlar PC
Empire Earth 2
  • Yapımcı - Yayıncı Mad Doc Software - 10tacel Studios
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 82
Artılar İlk oyunun ardından güzel bir devam oyunu, taktiksel düşünülmüş "Savaş Plan" ekranı, dinamik atmosfer...
Eksiler Yapay zekadaki ufak tefek sorunlar, Türklerde Sfenks'in bulunması gibi bazı yanlış birimler...
2002 yılında çıkan ilk oyunu oynayanların tadı damağında kalmıştı. Dönemine göre getirdiği teknolojik yenilikler ve sağlam kurgusu sayesinde Empire Earth, RTS sayfalarında önemli bir yer tutmuştur. Bundan 7-8 ay önce yapımın ikincisi hakkında ilk bilgiler gelmeye başladığında, tarihteki yolculuğun daha bitmediğini farkeden oyunun fanları, büyük bir sabırsızlıkla serinin devam oyununu beklemeye başladılar. Aradan geçen süreçte çıkartılan demo, oyuncuların sabırsızlığını bir kat daha arttırdı. Şimdiyse oyun sabit disklerimizde yavaş yavaş yerini almaya başladı... Bakalım akibeti ne olacak?

Ya biz tarihin hatırı sayılır sayfalarında kaybolacağız ya da tarihin karanlık sayfalarına Empire Earth-2’ninde adı yazılacak...

Sabit diskimizde 1.5 GB yer işgal eden Empire Earth 2’nin yüklemesi bittikten sonra oyuna tıklıyoruz. Giriş videosunu beklerken Mac Doc Software’in, fevkalade güzel hazırlanmış kendi tanıtım videosu karşılıyor bizleri. Öyle hoş hazırlanmış ki bahsetmeden geçemedim. Bu şirin videodan bir kaç saniye sonra oyunun kendi videosunu izliyoruz. Farklı medeniyetlerin değişik tarihlerdeki durumlarını gösteren görüntüler, bizi monitörün başına çivilerken, çok ilginç birşeyle karşılaşıyoruz! Videoda Aya Sofya var! Fakat çevredeki binaların üzerindeki yazılar arapça! Yine ülkemizi olduğundan farklı göstermeye çalışan zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Eğer yapımcılar bunu isteyerek yapmadıysa; bu durum, doğru bir şekilde araştırma yapmadıklarına tekabül eder. Her iki şekilde de oyunun ilk puanını kırıyoruz.

Empire Earth – 2’de, içerisinde Türklerinde bulunduğu 14 adet ırk mevcut. Bunları Skirmish modunda dilediğiniz gibi kontrol ederken, isterseniz Kore, Almanya ve Amerika ile hikaye modunu oynayabilirsiniz. Bu Campaign’lerde, Kore ile tarihin ilk çağlarını ziyaret ederken, Almanya ile ilerleyen çağlarda tarihe yön veriyoruz. Amerika’yı seçtiğimizde ise gelecek karşılıyor bizleri...

Dinamik atmosfer

Seçimimizi yapıp oyuna geçtikten sonra, grafikler ilk gözümüze çarpan nokta oluyor. Yapımcı Mac Doc Software, işin makyaj kısmı ile oldukça ilgilenmiş. Öyleki oyunu oynadıkça, mevsimlerinde değiştiğine tanık oluyoruz. Günlük güneşlik bir havada ordularımızı hazırlarken, savaşın ilk zahiyatlarını sağanak yağmur altında verebiliyoruz. Hatta savaş bitipte kazanmanın haklı gururunu veya kaybetmenin üzüntüsünü karlar altında yaşayabiliyoruz. Böylesine dinamik hava koşulları, oyundaki gerçekçiliği bir adım daha ileriye götürdüğü kesin, fakat bazı grafik hataları da yok değil!

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×