1/2

Empire: Total War

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Savaş alanında devrim yapmaya hazır olun
Creative Assembly, bu isim birçok oyun sever tarafından biliniyordur. 1987’de Tim Ansell tarafından kurulan firma farklı projelere imza atmıştı. Ama asıl Shogun: Total War ile çoğu oyuncunun taktirini kazandı. Bundan sonrasında Total War serisi bir klasik olarak oyun dünyasındaki yerini aldı. Seride Shogun’dan sonra Medieval: Total War, Rome: Total War, Medieval 2: Total War çıktı. Arada oyunların ek paketleri haricinde; Xbox, PS2 ve GameCube için piyasaya sürülen Spartan: Total Warrior ve yeni nesil konsollara çıkan Viking: Battle for Asgard isimli aksiyon oyununu da listeye dahil edebiliriz. Bu sıralarda firma yeni projeler üstünde çalışıyor, bunlardan biri Empire: Total War diğeri ise PC, PS3 ve X360 için geliştirilen Stormrise. Şimdilik Stormrise’ı bir kenara koyup, Total War serisinde geri planda kalan deniz savaşlarına yönelen Empire: Total War’a odaklanıyoruz.

Amansız savaşlar

Empire: Total War, günümüz tarihini veya diğer Total War oyunlarındaki gibi daha eski bir tarihi ele almıyor. Bu sefer 18.yy’dayız, Amerika’nın bağımsızlık mücadelesi ve Fransız Devrimi gibi tarihi olayları Empire: Total War’da yaşayacağız. Gelelim yapımla ilgili asıl ve en önemli noktasına, yani deniz savaşlarına. Emrimiz altında farklı sınıflarda gemiler olacak. Gemilerin kullandıkları toplar da farklı olacak ve her topun verdiği hasar aynı olmayacak, hasar olarak bahsetmişken gemilerimiz düşman gemilerinin farklı belirli bölgelerine ateş edilebilecek. Deniz savaşları gene klasik Total War savaş sistemini kullanıyor. Hatta deniz savaşları için çevre faktörleri bile etkili olacak. Mesela rüzgar estiğinde rüzgarı kullanarak, gemilerimizin daha hızlı manevra yapmasını veya ilerlemesini sağlayabileceğiz. Sadece savaş değil, ticari gemilerimiz de olacak. Bunları limanlarda üretebileceğiz. Kısaca Empire: Total War bizlere denizlerdeki macerayı ve savaşı en iyi şekilde sunacak.

Eski çağlarda olmadığımızı belirtmiştim, bu yüzden kral, din adamı gibi eski Total War oyunlarındaki etmenler kalkıyor. Ancak bunların yerine farklı sınıflar geliyor. Bunlar Gentleman ve Rake. Gentleman bir diplomat olarak karşımıza çıkacak ve ayrıca araştırma da yapabilecek. Rake tamamen gizlilik üstüne bir birim denilebilir. Rake’in özelliği, casusluk, sabotaj, suikast üstüne kurulu. Tabii ki bu birimler sadece bize ait değil, düşmanlarımızın da aynı birimlere sahip olacağını belirtmem gerek. Yani Rake ve Gentleman’i kullanırken, aynı şekilde düşmanlarınkine de dikkat etmemiz gerekecek. Ancak şunu da belirteyim, bu iki birim bazı durumları lehimize çevirip, bize avantaj sağlayacak.

Kral öldü

Devir değiştiği için artık bazı ülkelerde krallıklar yok, onların yerine hükümet var. Hükümet içinde başkan, bakanlar yer alıyor. İstersek seçime gidip başkanı değiştirebiliriz veya yeni bakan atayabiliriz. Tabii ki hükümet bize farklı görevler verebilir veya savaş istemine karşı bize izin vermeyebilir de, yani yönetim gene oyundaki ayrıntılı ve önemli kısımlardan birini oluşturuyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×