1/2

Enclave

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Gene iyi ve kötü savaşı, ama bu sefer gerçekten kötü olabiliyoruz.
Platformlar PC, PC
Enclave
  • Yapımcı - Yayıncı Stainless Steel Studios - Vivendi Universal
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar -
Eksiler -

Gene iyi ve kötü savaşı, ama bu sefer gerçekten kötü olabiliyoruz

Enclave'in demosunu yaklaşık 2 hafta önce oynamıştım. Aslında bu tarz oyunları çok sevmeme rağmen pek sarmamıştı. Tabiki oynadığımın bir demo olduğunu bilerek gerçek düşüncelerimi tam versiyona sakladım. Enclave bilindik iyi ve kötü arasında geçen bir savaşı konu alıyor. Kurgu bize ya Celenheim halkına liderlik etmemizi ve iyi olmamızı ya da Outlands'e katılıp bütün heryeri ele geçirip kötü olmanın verdiği hazzı yaşamamızı sağlıyor. Şahsen belki de ilk defa kötü olmanın bu kadar güzel vurgulandığını görüyorum. 

Menüler insanın karakterini gösterir

Herşeyden önce şunu söylemeliyim, Enclave şimdiye kadar gördüğüm en iyi menülere sahip. Hiçbir oyunda menülerin oyun ile bu kadar iyi bağdaştığını görmemiştim. Dvd filmlerde olduğu gibi videovari bir menüye sahip. Silah aldığımız, karakter seçtiğimiz menüler hem basit hem de çok gösterişli. Oyun ilk önce konsollara çıktığından ve aslında konsol oyunu olduğundan bilindik konsol problemlerini de içinde barındırıyor. Oyun içinde save yapamıyoruz. Bazı yerlerde bulunan Checkpoint noktalarına ulaştığımızda kendiliğinden save yapıyor. İşin komik kısmı ise saveleri para ile yapmamız. Oyun içinde çoğu yerde para buluyoruz. Bu paralar ile hem silah alabiliyor hem de oyunu save yapabiliyoruz. Bana ilk bakışta çok komik geldi. Paranız yok ise save yapamıyorsunuz. Zaten istediğim yerde save yaptırmayan bir oyunun bir de çıkıp "save yapacaksan paraları göreyim" demesi çok ilginç. Bir diğer konsol problemi ise Splinter Cell'deki gibi oyunun videolarının BINK formatında PC'ye geçirilmesi. BINK aslında çok kaliteli bir format ama gel gör ki çok yer kaplıyor. Oyunun 3CD olmasındaki en büyük etken videolar. Kurulum sırasında dikkat ederseniz 2. cdnin sadece videolar için hazırlandığı görürsünüz. Bence istenseydi oyun 1 cd bile çıkabilirdi. Galiba birçok sisteme aynı oyunu adapte etmek zor olsa gerek. Bu durumda da yapımcılar direk kısa yolu izlemekte. Senaryoda anlaşılacağı üzere oyunu hem iyi hem de kötü olarak oynayabiliyorsunuz. Yani iyi olarak korumak ile geçirdiğiniz bir karakteri kötü olduğunuzda öldürmek ile görevlendirilebiliniyorsunuz ki bence çok hoş bir özellik.

Ayrıntılar 1

Seçebileceğimiz 12 adet karakter mecvut. 4 tane de bonus karakter var. Karakterler arasında Knight, Druid, Halfling, Huntress gibi tipler var. Bunların çoğunu FRP aleminden tanıyoruz. Zaten oyun kendi hazırlandığı bir Dünya'da geçtiğinden karakterler, mekanlar, sesler ve müzikler gotik olarak hazırlanmış. İlk bakışta en büyük artı seçtiğiniz karaktere göre farklı senaryoların ortaya çıkması. Devamlı Knight karakterini seçerseniz farklı bir yoldan devam ediyorsunuz senaryoya. Başka bir karakter ile başladığınızda çok daha farklı hiç görmediğiniz yerlerde geçiyor konu. Söylenenlere göre görebileceğimiz birbirinden farklı tam 27 mekan var. Beni etkileyen bir diğer güzellik ise düşman ile yapılan dövüş sahneleri. Aldığınız silaha göre karakterinizin tepki vermesi, karşınızdaki eğer güçlü bir silaha sahip ise elinizdeki zırhın etki etmemesi gibi birçok ayrıntı var. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×