1/3

Enemy Territory: Quake Wars

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Ya insanlar varolacak ya da onlar
"Yazı için Yalçın Yaman'a teşekkür ederiz."

Birazdan yazacaklarım aslında çok klasik bir giriş olabilir, ama adı üstünde klasik bir firma ve yaptığı klasik oyunlar. Senelerdir özellikle bilgisayarlarımıza hayat veren Id Software için konuşuyorum. Her zaman “Yapılamaz, o kadarda olamaz, bu şekilde bir oyun bizim milattan kalma PC’lerde çalışmaz” deriz ve bir şekilde Id Software bizim bu söylemlerimizi hep haksız çıkartır. Aslında haksız çıkmak çoğu zaman kötü anılır. Ama iş oyunlara ve Id’ye gelince haksız olmak çoğu zaman muhteşem bir haz verir. Evet dediğim gibi klasik bir firma için klasik söylemler. Daha fazla uzatmadan yılların deneyiminin önümüze sunduğu online oyun özellikleri baz alınıp, her sistemde çalışacak harika grafikler ile harmanlayan, Enemy Territory - Quake Wars nedir ne değildir bakalım.

Enemy Territory: Quake Wars

İnsanların ve Strogg’ların savaşı

Oyun, Quake 2 zamanındaki insanların (GDF) ve Strogg ırkı ile arasındaki savaşı konu alıyor. Bu konu hakkında değişik kaynaklarda değişik bilgiler olduğundan, ortada insanların istila sonucu bu savaşa girdiğinden tutunda, tersi teorilere kadar oyunumuzun konusu ile ilgili makaleler bulabilirsiniz. Ama kesin olan bir şey varsa Quake Wars’ı oynarken gerek karakterler ile gerekse araçlarda, iki farklı ırkın savaşını tamamı ile hissedeceksiniz. Aslında yapım için, Quake 3 Arena sonrasında tam anlamı ile Id Software’ın ikinci online oyun denemesi diyebilirz. Wolfenstein: Enemy Territory’le harika bir iş çıkartılmıştı, ama yaradılış açısından bir oyunu tamamen online yaratmak farklı bir iştir. Bu yüzden Quake 3’ten bu yana çok çok fazla yol kat edildiğini görmek için incelemelerden çok, sizin oyunun içine bizzat girmeniz lazım.

Quake Wars biraz olsun size Battlefield oyununu andırabilir bunu hemen başta söyleyelim, aslında bu kötü bir şey değil. Nede olsa Battlefield serisi çok büyük kitlelere hitap eden bir sistem üzerinde işliyor ve çoğu oyuncu bu sisteme alışmış, menülerde ve sınıf seçimlerinde Battlefield sistemini hissetmeniz olası. Karakter sınıfları ve çeşitleri çok çok fazla. Oyun içinde 13 adet araç var(Demo’da hepsi yok). Hepsini göremesem de çoğu zaman helikopter ve tank ile çok çok başarılı oldum. Demoda 3 adet oyun türü var. Tam sürümde de bu sayının değişeceğini düşünmüyorum. Modlar sırasıyla şöyle;

  • Objective

  • Campaign

  • Stopwatch


  • Objective: Bu moda bir taraf saldırırken diğer taraf savunuyor. Sadece bununla kalmayıp iki tarafta birbirinin görevlerini yerine getirememesi için, canını dişine takıp mücadele ediyor. Ortaya çıkanlar ise tam anlamı ile bir savaş atmosferi içindeki inanılmaz bir karmaşa diyebilirim.