Epic Games Apple davası karara bağlandı

Murathan Özlü
Murathan Özlü 10.09.2021 - 21:21
Epic Games'in, IOS üzerinden alınan %30'luk komisyon üzerine açtığı Epic Games Apple davası karara bağlandı. "Kazanan" Epic Games.

Geçtiğimiz yıl Fornite'ın AppStore'dan kaldırılmasıyla başlayan gerginlik, görülmeye başlanan Epic Games Apple davası ile zirveye ulaşmıştı. Epic Games'in, Apple'ın IOS platformuna eklenen oyunlarda Apple'ın yüzde 30 kâr payını atlatan keni oyun içi ödeme sistemini platforma eklemesiyle firmalar arasında gerginlik başlamıştı.

Epic Games Apple

Ardından Apple, Fortnite'ı App Store'dan kaldırmıştı. Epic Games görülen davanın, uygulama içi ödeme sistemlerinde herkese eşitlik sağlanması için açıldığını belirtiyordu.

Epic Games Apple davasında istediğini alan Epic oldu

Bugün, yani 10 Eylül 2021 tarihinde hakim Yvonne Gonzalez Rogers'ın kararıyla dava sonuca bağlanmış oldu. Hakimin Apple'ı pek çok açıdan haklı bulduğu belirtilse de Epic'in zaferle ayrılmasının sebebinin,  "Kaliforniya Haksız Rekabet Kanunu"nda yattığı belirtiliyor. Apple, bahsi geçen kanunu ihlal etmekle suçlandı ve 90 gün içerisinde IOS uygulamasının yönetmeliklerinde değişikliğe gitmesi kararına varıldı.

Yani bu noktadan sonra Apple, IOS'a oyun/uygulama ekleyen firmaların, uygulamalarına alternatif bağlantı ve ödeme sistemleri eklemesine izin vermek zorunda kalacak. Bu da, Epic Games ve platforma uygulama koyan diğer geliştiriciler IOS sistemindeki yüzde 30'luk  komisyondan kurtulabilecek anlamına geliyor. Gazeteci Jason Schreier twitter hesabından gönderdiği mesajda, aslında davanın iki firma için de büyük bir zafer ile sonlanmadığını ifade etti.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 06:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2021 09:48
Oyun içi satış yapacaksan, oyununu benim sistemimde satacaksın der Apple'da. İlla bir kar alma şekli uydurulur.
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2021 15:38
Öyle bir şey diyemezsin, rekabet ve tekelcilik yasalarına aykırı çünkü.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2021 12:45
apple konsol yapta şu sanal oynatıcı pc Playstation xbox rezillerine ders ver
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.09.2021 21:33
Kim ne derse desin, Epic haksızdı. Apple herkesten komisyon alıyorken niye Epic efendiden almıyor?
Neyse zararlı taraf yine de Apple gibi oluyor. Kazanan ise öteki oyun geliştiricileri. Komisyon vermeden işini götürürler.
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2021 03:38
Çünkü farklı bir ödeme sistemi kullanıyor. Apple'ın sadece orada satılan üründen kar payı kesme hakkı var, oyun içi alımlardan kesinti yapamaz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Epic Games Apple davası karara bağlandı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×