1/3

ER

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Hastaların hayatı, doktorların hayatı demektir...
Platformlar PC
ER
Merlin Puanı 74
Artılar Hem hastane hem de sosyal hayatı karıştırma fikri oldukça güzel, ayrıca karakterimizi giderek daha fazla geliştirebiliyoruz.
Eksiler Tıklama ve kontrol problemi çok can sıkıcı oluyor.
İyi bir eğitim sonrasında, görevimizi resmi olarak üstlenmek üzere hastanenin kapısından giriş yapıyoruz. Oranın eski doktorları, yeni olmamızdan dolayı sivri bakışlarını üzerimizde gezdiriyorlar. Kimisi kıllanıyor bizim orada bulunmamızdan, bazıları da yakınlık göstermek ve o anda hissetmekte olduğumuz yabancılığı üzerimizden almak için ne yapacaklarını düşünmekteler. Bizde gerginlik diz boyu, hepyeni bir ortam, üstelik ilk doktorluk deneyimimiz başlıyor. Sadece o da değil, artık oraya adım atmakta olan tüm hastaların hayatı bizim elimizde olacak. Amacımız, hepsini sağlıklarına kavuşturmak ve böylece işimizde daha da ilerlemek, ayrıca kendimizi geliştirmek de çok önemli. Hayatına malolduğumuz her hasta, bize vicdan azabı, başarısızlık ve işten kovulma olarak geri dönecektir. ER, sadece medikal değil, ayrıca sosyal bir simülasyon

Sağlık herşeyden önce gelir

Popüler oyunlardaki özellikleri barındırma furyasına ER (Bu arada uzun ismi Emergency Room) de katılıyor. Tabii ki, esas amacımız hastaların hayatlarını kurtarmak, bunu yaparken çeşitli medikal dallarda deneyim kazanarak level atlamak ve böylece daha da değişik özelliklere sahip olmak. Ayrıca bunun dahası da var. Hastaların sağlıkları ile ilgilenmenin yanında, kendimizi de sosyal ve fiziksel yönden zinde tutmamız gerekiyor. Hastanede bulunan diğer doktorlar, hemşireler ve güvenlik görevlileri gibi personelle iletişim kurmalıyız. Onlarla kurduğumuz ilişkiler, ileride duygusal olarak da gelişebiliyor. Hatta, iyi ilişkide olduğumuz doktorlardan, hastalar konusunda yardım da alabiliyoruz. Bunun yanında hijyen, enerji ve moral gibi kendimize ait özellikler ile de ilgilenmemiz gerekiyor. Hepsine az sonra daha ayrıntılı olarak değineceğiz.

Açılıştan sonra ilk işimiz bir doktor yaratmak. İsmini ve fiziksel özelliklerini belirledikten sonra en önemli kısım, ilk başta dağıtacağımız ve oyunda hasta tedavi ettikçe dahasını da kazanacağımız yetenek puanları. İlk başta, Intelligence, Constitution, Dexterity ve Charm özelliklerimiz bulunuyor. Bunlar, oyun içerisinde somut olarak değil de teknik açıdan karşımıza çıkacaklar. Akıl seviyesini arttırdığımızda, hastalara yapacağımız müdahalelerde daha başarılı sonuçlar alacağız. Dexterity ve Constituion, enerji ve insanlarla olan dialoglarımızı dengeleyen iki özellik. Charm ise, sosyal ilişkilerde insanların ilgisini daha rahat çekmemizi sağlayan öğe. Oyun içinde kazanıp dağıtacağımız yetenek puanları ise, medikal özelliklerle ilgili. Nöroloji, kardioloji, cerrahi, petriatri gibi konularda gelişerek yetenek puanları dağıtacağız. Böylece her konuda uzman haline gelmeye çalışacağız.

Bu kısmı hallettikten sonra ister tutorial oynayarak, istersek direkt olarak oyuna başlayabiliyoruz. Size tavsiyem, her zaman olduğu gibi burada da tutorial oynamanız. Böylece, en kritik noktalar ve oynanış hakkında önemli ölçüde bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Oyuna geçtiğimizde, kamera açısının Sims serisine benzerlik gösterdiğini anlamamız zor olmuyor. Grafikler 3 boyutlu ancak çok da detaylı sayılmazlar. Kamerayı, mouse’u ekranın köşelerine getirerek istediğimiz şekilde döndürebiliyor, scroll ile zoom in ya da out yapabiliyoruz. Karakterimizin gitmesini istediğimiz yerlere tıklamak yeterli oluyor, ancak bu konuda oynadıkça problemler yaşayabileceğinizi söyleyebilirim. Bazen, tıkladığımız objeler, kısımlar ya da insanlar algılanamayabiliyor ve tekrar tekrar tıklamamız gerekebiliyor. Bu gibi durumlar çok sık yaşandığından, sinir bozucu bir hal alabiliyor. Ekranın alt kısmında mini haritamız var. Hastenemiz aslen 2 katlı, bu mini haritadan seçerek istediğimiz odaya adamımzın gitmesini sağlayabiliyoruz. Mini haritanın bir de beds kısmı var. Burası da, hastanedeki yatakları ve burada yatmakta olan hastaları gösteriyor. Bu kısma sık sık başvuracağınızdan ve uygulamalı olarak da kullanmanız gerektiğinden emin olabilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×