Erica İnceleme

Furkan Güler
Furkan Güler 28.08.2019 - 17:20
Psikoloji temalı interaktif bir hikaye kulağa heyecanlı geliyor mu?
Platformlar PlayStation 4
Erica
  • Yapımcı - Yayıncı Sony Europe -
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 71
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar + Oyunculuklar fena değil
+ Sahneler ve çekimler hoş
+ Yapılan seçimlerin nereye varacağı oyuncuyu merak ettiriyor.
Eksiler - Oyunun hikayesi abartıldığı kadar derin ve detaylı değil
- Bazı klişe replikler ve sahneler

Oyun dünyasında daha çok Quantic Dream ekibiyle tanıştığımız interaktif hikayeli oyunlar, son yıllarda daha da çoğalmaya başladı. Geride bıraktığımız jenerasyonda Telltale ekibinin basmakalıp oyunlarıyla daha da fazlalaşan interaktif hikayeli oyunlar, birbirinin o kadar çok kopyası haline geldi ki, en sonunda firmanın kapanmasına neden oldu. Gerçekten ilgi çekici bir senaryo yok ise oynaması işkence haline gelen bu tarz oyunların türüne ait olan ve PlayStation 4 platformuna özel yeni bir yapımla daha karşı karşıyayız. PlayStation 4 ile hayatımıza giren PlayLink sistemiyle oynanan Erica, bizlere Quantic Dream ekibinden aşina olduğumuz bir tarz sunuyor.

Erica inceleme

Oynanış anlamında oldukça sığ bir yapıda olan Erica, oyuncuya gizem dolu ve derin bir hikaye sözü vererek piyasaya çıktı. Ancak ilgili bu hikayenin gerçekten de derin ve detaylı olduğu pek söylenemez. Gerçek görüntülerle hazırlanan Erica’dan hikaye tahmin edeceğiniz üzere yaptığımız seçimlere göre şekilleniyor. Babasının gizemli ölümü üzerine başlayan Erica’nın hikayesi, gençliğinde devam ediyor. Sıradan bir günde apartmanının önünde içerisinde insan eli bulunan kanlı bir kutu bulduğunda, babasının kurduğu kliniğe sığınan Erica Mason, aslında çok farklı bir durumun içine düştüğünü kısa sürede anlıyor.

Erica

Babasını öldüren kişinin, benzer cinayetlere devam etmesiyle suç perdesini aralamaya çalışan Erica, hikayenin sonuna yaptığı seçimlere göre karanlık bir kişiliğe bürünebiliyor. Birden fazla sonu bulunan oyunda hikayede Erica’nın yan karakterlerle olan ilişkisini de siz belirliyorsunuz. Ancak yaklaşık 2.5 - 3 saat arası bir oynanış süresine sahip olan yapımda yan karakterler arasında kurduğunuz ilişki, maalesef pek fazla derin olmuyor.

Film tadında ilerleyen oyunun oyunculuk tarafı ise fena değil. Humans dizisinde oynayan Holly Earl’ın canlandırdığı Erica karakteri, ana karakter anlamında oldukça güzel yazılmış. Holly Earl’ın oyunculuğu bazı sahnelerde aşırıya kaçsa da, kendisinin rolü iyi bir şekilde kaldırdığını söyleyebiliriz. Geriye kalan diğer karakterler ise yine tecrübeli oyuncular tarafından canlandırılmış. Oyunun yönetmenliğiyse tam olması gerektiği gibi olmuş. Fakat senaryonun bazı yerlerde oldukça klişe repliklere ve detaylara sahip olması, oynayanları yer yer sıkabilir.

Erica

Quantic Dream oyunlarıyla karşılaştırdığımızda Erica’nın daha sığ bir oynanış mekaniği barındırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Oyun içerisinde telefonu kontrolcü olarak kullanarak genellikle kitap sayfası çevirmek, kapı açmak veya çekmece açmak gibi çok basit eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Yani Erica’nın interaktivite anlamında pek başarılı olduğu söylenemez. Ancak oyunun bu konuda tek iyi tarafı, hikaye gidişatını keskin bir şekilde kontrol etmek olmuş. 

Sona geldiğimizde PS Store’da 50 TL’lik fiyatı ile Erica’nın türü sevenlere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Eğer Quantic Dream oyunlarını severek oynamış ve bitirmişseniz, Erica’nın sizi kısmen memnun edeceğini söyleyebiliriz. Ancak Erica’dan, Fahrenheit: Indigo Prophecy, Detroit: Become Human veya Heavy Rain tadında bir hikaye anlatımı bekliyorsunuz, pişman olacağınızı unutmayın. Veya interaktif oyunlardan pek haz etmiyorsanız, yine Erica’dan uzak durmanız gerektiği konusunda uyarımızı yapalım.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 22:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.09.2019 22:42
Eskiden erica adımda sevgilim vardı. Hey gidi günler hey
Kalan Karakter : 300 Gönder
Narutolga
Narutolga 29.08.2019 12:37
Erica demeden America diyemezsiniz. Oyunu kimler yaptı? Amerikanyalılar. Başka da yorumum yok.
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2019 13:08
Fazla Stranger Things izlemişin :)
MK Okuru
MK Okuru 29.08.2019 21:37
Vay anasını....Aydınlandım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2019 09:30
Yaşı yetenler bilecektir, 90' lı yıllarda Phantasmagoria adında 2 oyundan oluşan bir yapım vardı. Günümüzde Phantasmagoria' nın hikayenin gidişatını seçimlerimizle yönlendirebileceğimiz halini yapsalar tahminimce GERÇEKTEN derin hikayeli bir yapım olur.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.08.2019 15:02
Bunlar oyun degil, pac man oyundur mesela.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.08.2019 00:29
müthiş
Kalan Karakter : 300 Gönder
Erica

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×