Everest

Mine Turgay Oktay
Mine Turgay Oktay 3.06.2010 - 12:31
Dünya'nın en büyük zirvesine çıkmak, hiç bu kadar kolay olmamıştı
Platformlar PC
Everest
  • Yapımcı - Yayıncı Zono Inc. - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 46
Artılar Farklı bir konuya sahip olması
Eksiler Basit bir oyun, ayrıntılar üzerinde çalışılmamış

Dünya'nın en yüksek noktasına çıkmaya ne dersiniz? Dağcıların bir gün çıkmayı düşünüp, hayallerini süsleyen Everest 8848 metrelik azametiyle karşınızda. İlk defa 1953 yılının Mayıs ayında on başarısız denemenin ardından, Edmund Hillary ve Tenzing Norgay Everest’in zirvesine ulaşmaya başardı. Bugüne kadar binlerce dağcının tırmandığı Büyük E’nin zirvesine çıkış, ortalama iki ayda tamamlanabiliyor. Bizler ise bir iki saatte, dayanıklılık gücümüzü zorlamadan ve ölüm riski almadan ulaşabiliyoruz. Activision firmasından çıkan oyunu National Geografic destekliyor.

Dört kişilik bir ekip oluşturup yola çıkıyorsunuz. Elinizdeki bütçe ile en iyi adamları seçip, ekipmanları satın alarak başlıyorsunuz. Bence Jonny Delgado’yu mutlaka takımınıza dahil etmelisiniz Özellikleri diğerlerine göre çok büyük farklılık göstermese de, görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor.

Değişik yüksekliklerde ve yerlerde bulunan altı zirveye ulaşmanız gerekiyor, ancak bundan sonra Everest’e çıkma hakkına sahip olabileceksiniz. İlk dağ Avustralya’daki Puncak Jaya.
Ekibinizin rotasını ekranın sağından takip edeceksiniz; kamp noktalarını ve ilerledikçe ortaya çıkan engelleri görebilirsiniz. Üç tarz engeliniz var. Sarp tırmanış, kayalık tırmanışı ve buz tırmanışı. Çeşitli zorluklara sahip tırmanışlar yapmanız gerekiyor. Tırmanış seçeneklerini değerlendirip, en iyi zamanlamayla zirveye ulaşmalısınız. Dikkat edin; parçalanan kayalardan ya da çığdan nasibinizi alabilirsiniz. Hava koşulları da işinizi zora koşacak; sis, kar ve yağmur yağışı ile de mücadele edeceksiniz. Çıkış sırasında ekip arkadaşlarımızın başlarının üstünde küçük suratlar ortaya çıkıyor. Bunlar engeller karşısında ne kadar güçlük çektiklerini gösteriyor. Dayanma gücü kalmamış adamınıza, besin aldırarak dayanıklılığını arttırıp, görevini yerine getirmesini sağlamalısınız. Kamp yerlerinde dinlenen ve ihtiyaçlarını karşılayan ekip, tam güç yollarına devam edecektir.

Minik adamlar sizin belirlediğiniz yerden tırmanışa geçiyor. Bulunduğunuz yerden uzaklaşıp, keşif yapmak isterseniz; onları tekrar bulmak için, birbirine çok benzeyen görüntülerin içinde kaybolabilirsiniz, bu yüzden sağ taraftaki rota ekranını iyi şekilde kullanmanız gerekiyor.

Ekibimiz görünüş ve yürüyüşleri açısından, dağcıdan çok astronota benziyor. Yürürken iz bırakmamaları, uyanık arkadaşlar olmalarından mı yoksa, grafiklerin vasat olmasından mıdır, artık siz karar verin. Oynanabilirlik son derece kolay. Adamlarınızı ister tek tek, ister grup halinde seçip tırmanışa yönlendirebilirsiniz. Müzikleri ve efektleri duymamak için sesi tamamen kıstım. Arka planda ortamın sesleri devam ederken, alakasız yerlerde çıldırtıcı bir müzik devreye giriyor. Bu sesler bizi motive edeceği yerde fenalık geçirtiyor. Sakın adamlarınıza yemek yedirmeyin; ağızlarını müthiş şapırdatıyorlar.

Spor konulu oyunların arasında dağcılık, çok rastladığımız bir tarz değil. Oturduğumuz yerden dağcılık yapma fikri çok hoş gelse de, oynarken aynı heyecanı hissetmek bir yana, kıyısından bile geçmiyor. Her şeye rağmen; oynanışı kolay olduğu için, gün içinde Dünya’nın yedi zirvesine ulaşabilirsiniz, benden söylemesi.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2023 07:31
Kalan Karakter: 300 Gönder
Everest
İlginizi Çekebilir