Evolve

Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Evolve
  • Yapımcı - Yayıncı Turtle Rock - Take 2 Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: First Person Shooter
Merlin Puanı 82
26 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Atmosferi ve grafikleri çok başarılı. Birbirinden faklı özellikleri olan birçok renkli karakter. Çeşitli ve dengelenmiş oyun mekanikleri. Arkadaşlarınızla oynadığınızda inanılmaz zevkli.
Eksiler Çok uzun süren eşleşme süreleri. Fiyatı arkadaşlarınızla oynamak için biraz pahalı. Uzun süren takipler ve bireysel oyuncular sıkıcı olabiliyor.
Özel İnceleme
Çağlar Avcıl
Çağlar Avcıl 12.02.2015 - 10:45

Yatağımın altındaki sevimli Canavar!

Hepimizin küçükken canavarları vardır. Kimimizinki yatağın altında, kimininki dolabında saklanır, bazılarınınki ise sadece kafasındadır. Benim canavarım ise Tak Tak Amcaydı. Rivayete göre tuvaletlerdeki havalandırma deliklerinde yaşar, kızdırılırsa “tak,tak,tak” diye ses çıkartır, yaramazlık yapan çocukları yutardı. (Kaynak: Yengem) Tabi bu yaratıkların sayısı büyüdükçe Trafik Canavarı (Wraith), Enflasyon Canavarı (Kraken), Van Gölü Canavarı (Goliath) gibi çeşitlendi. Her zaman bir fantezi ürünü olarak kalmasını istediğimiz ancak içten içe inandığımız bu yaratıklar artık Evolve ile ete kemiğe bürünüyor. Ve bu sefer sadece avlanan değil hem de avcı oluyoruz.


Evolve’da kahramanlara yer yok!


2008 yılında Left4Dead ile bizi zombilere karşı birlik olmaya çağıran ve 4 kişilik co-op moduyla yeni bir akım başlatan Turtle Rock Studios bu sefer de bizi acımasız ve sürekli gelişen bir canavarın kollarına bırakıyor. Ancak bu sefer işin içinde bir bit yeniği var, karşınızdaki canavar da bir oyuncu. 4'e karşı 1 olarak asimetrik bir yapıda önümüze çıkan oyun multiplayer olarak oynanıyor. Assault (Saldırı), Trapper (Tuzakçı), Medic (Sağlık) ve Support (Destek) şeklinde 4 farklı sınıftan oluşan ekibinizi kurup Goliath, Kraken ve Wraith adlı üç farklı canavardan birine karşı savaşıyorsunuz. Bu üç canavar birbirinden farklı olduğu gibi her 4 sınıfta da üçer adet farklı avcı bulunuyor. Toplamda 12 avcının her birinin birbirinden ayrı özellikleri ve oynanış stili var.

Her avcının oldukça spesifik bir rolü var ve bu rolü oynamanız, takımınıza sıkı sıkıya tutunmanız kadar önemli.
Her avcının oyunda oldukça spesifik bir rolü var ve bu rolü oynamanız takımınıza sıkı sıkıya tutunmanız kadar önem taşıyor. Herkesin kendine verilen görevi sonuna kadar yerine getirmesi gerekiyor. Çünkü,Evolve’da kahramanlara yer yok! Takımınızdan ayrı düştüğünüz anda canavara yöresel bir lezzet oluyorsunuz. Yöresel diyorum çünkü avcıların her biri ayrı ırktan ve ayrı bir karakterden oluşuyor. Hem yarı karikatürsel tondaki çizimleri hem de diyalogları size kişilikleri ve yetenekleri hakkında bilgi veriyor. Aynı MOBA oyunlarında olduğu gibi ava çıkmadan önce seçtiğiniz 4 karakterin özelliklerinin birbirini destekleyecek şekilde olması önemli bir strateji oluşturuyor. Örneğin Meggie’nin zıpkın silahı ile sabitlediği canavara Hank’in alana kilitlenen hava bombardımanı ile devasa ölçekte hasar verebilirsiniz.

Evolve
Eğer yapımcıların haberi olsaydı, kesin böyle bir şey yaparlardı. Van Gölü Canavarı DLC

Ancak, oyundaki 12 avcıya ve 3 canavara da ilk baştan ulaşamıyorsunuz. (Hatta eğitimlerde bile) Her sınıftan bir karakter ile başlıyor, diğer 2 karakteri ve Goliath dışındaki canavarları açabilmeniz için size başta verilen karakterlerin belirli özelliklerinde gelişim göstermeniz gerekiyor. Bu oyun mekaniklerine ve her karaktere oldukça ısınmanızı sağlasa da alışma süresi biraz uzun tutulmuş diyebiliriz. Size her maçtan sonra seviyeniz ve oynadığınız karakterin nekadar geliştiğini gösteren bilgiler veriliyor fakat bu bilgilere oyunun ara yüzü üzerinden erişmek mümkün kılınmamış.

Evolve size hikâye bazında ise çok fazla bir şey sunmuyor. Tek bildiğimiz, oyun ileri gelecekte insanların yerleştiği Shear gezegeninde geçiyor.Uzay’ın bölgedeki en değerli varlıkları oluşturan buradaki koloniler, yakın zamanda canavarların saldırısına uğruyorlar. Kolonideki insanlar canavarların pençesinde amansızca can çekişirken, Willam Cabot adındaki bir lider tarafından bir araya getirilen avcılar olarak bu tehditle başa çıkmalı ve gezegendeki insanları tahliye etmelisiniz. Ancak canavarları pataklamak için tek motivasyonunuz bu değil. Seçtiğiniz sınıf her ne olursa olsun ekip halinde bu yaratıkları avlamak inanılmaz zevkli!
Canavarlar da size karşı boş değil. Oyunun başında sizden saklanmaya çalışıp güçlenirken, gelişimlerini tamamladıklarında kaçacak yer aramaya başlıyorsunuz. Her canavarın 3 adet evrimsel gelişim süresi bulunuyor. Etraftaki doğal yaşamdan beslenerek kendinize yeterli kalkan ve evrim puanı evrimleşiyorsunuz.

Her canavarın kendine özgü yetenekleri onlara has stratejiler sunuyor. Örneğin Goliath tank gibi davranıp düşmanlarını alev püskürterek kızartabiliyor, üzerlerine sıçrayıp ezebiliyor veya devasa kaya parçalarını üzerlerine fırlatabiliyor. Bunun yanı sıra Kraken mesafeli durmayı seviyor ve elektrik şokları ve yıldırımlarla sizi uzaktan avlayabiliyor. Ancak Wraith ise daha çok vur-kaç ve gizlilik odaklı saldırılarıyla oyunculara zor anlar yaşatmayı tercih ediyor.

Bunun yanı sıra avcılar ve canavar arasındaki dengeler oldukça iyi sağlanmış. Ancak canavarınız avcılarla ilk kez karşılaşınca çok fazla şansı olmadığı için avcılardan saklanmak ve çevredeki yaratıkları yiyerek güçlenmeye çalışmak oldukça önem taşıyor. Tabii 3. seviyeye ulaşan bir canavarı alt etmek de başarılı bir takım çalışmasıyla mümkün. Canavara karşı oynarken çatışma anında bulunduğunuz ortam oldukça kaotik olabiliyor. Özellikle Wraith ortalığı dağıtmaya başladığı zaman etrafınızda ne olup bittiğini anlayamıyorsunuz. Canavar olarak oynarken de karakterler size biraz fazla ufak görünebiliyor ve bazen hangi oyuncunun hangi rolü üstlendiğini anlamak için avcıları iyi tanımanız gerekebilir.

Wraith ortalığı dağıtmaya başladığı zaman etrafınızda ne olup bittiğini anlayamıyorsunuz.
Oyun ilk açılışta sizden 3 GB’lık bir ilk gün yaması indirmenizi istiyor. Bu ilk gün yamalarına artık alıştık ancak geneli çevrim içi olarak oynanan bir oyuna girmek için 1,5-2 saat arasında bir süre beklemeniz baştan biraz hevesinizi kırıyor. “Geneli”, dedim çünkü oyun kendini güncellerken siz de dilerseniz “Training” bölümünde karakterlerin yeteneklerini keşfedebilir veya Solo bölümünden çevrim dışı olarak da botlarla istediğiniz şekilde maç yapabilirsiniz.

Oyunun çevrim içi kısmına girdiğinizde Evacuation ve Hunt modları bulunuyor. Evacuation, Hunt, Nest, Rescue ve Defend modlarının birleşiminden oluşuyor ve aynı Titanfall’da da olduğu gibi oyunun kısa hikâyesini size yaptığınız maçlar üzerinden anlatıyor. 5 maçtan oluşan bu modda her maç arası kaybedip kazanmanıza bağlı olarak bir sonraki haritada bir atraksiyon meydana geliyor.

Evolve
Bu arkadaşımız çeşitli güçlendirmeler vererek sizi canavar karşısında üstün kılıyor.


Hunt modunda avcılar belirli bir süre içerisinde canavarı avlamaya ve 3. Seviyeye erişerek haritada bulunan jeneratörü yok etmesini engellemeye çalışıyorlar. Nest modunda ise canavar 10 dakika içerisinde 6 adet yumurtayı avcılara karşı korumaya çalışıyor ve canavar isterse birini feda ederek kendine müttefik olarak çağırabiliyor. Rescue modunda canavarın öldürmeye, avcıların ise kurtarmaya çalıştığı 5 adet sivili ilk öldüren yâda kurtaran taraf oyunu kazanıyor. Son olarak Defend modu oyundaki aksiyonun en çok tavan yaptığı mod olmuş. Oynanış olarak Dota 2’deki gibi kule savunması odaklı bir yapısı var. Avcılar bir yakıt istasyonunu korumaya çalışırken 3. Seviye bir canavar da yanındaki ufak goliathlarla beraber onu yok etmeye çalışıyor. Avcıların Kahraman, goliathları ise minyonlar gibi düşünürseniz sanki kendinizi FPS türünde bir MOBA oyununda gibi hissediyorsunuz. Oyun modlarıyla ilgili tek eleştirim Rescue modunda canavarın kazanması oldukça kolayken, Defend modunda ise avcıların avantajına bir durum söz konusu.

Farklı modlar, özel anlar...

Oyunda sadece 4 oyun modu olmasına rağmen 12 farklı harita seçeneği ile geliyor. Haritalar oldukça büyük ve çeşitli. Özellikle de her haritanın kendine has çevre-hava koşulları veya farklı atraksiyonları mevcut. Ancak haritalar birbirine benzedikleri ve dolambaçlı oldukları için karmaşık veya kolay unutulabilir alanlar oluşturuyorlar. Normalin biraz üstünde süren yükleme ekranının ardından sizi muhteşem grafiklere sahip mekânlar ve karakterler karşılıyor.

Bulunduğunuz haritalar genellikle bitki örtüsünün, sarp kayalıkların ve bataklıkların kapladığı karanlık bölgelerden oluşuyor. Yapımcılar Cryengine ile oyuna inanılmaz bir görsel derinlik ve grafik detay seviyesi katmışlar. Gerek bitki örtüsünden, gerek doğal yaşamdan kesinlikle Dünya’da olmadığınızı hissediyorsunuz. Ayrıca belirtmekte fayda var haritadaki tek düşmanınız canavar değil, doğal yaşam da size tehdit oluşturabiliyor. Örneğin Assault olarak oynadığım bir maçta canavarı kovaladığımız sırada toprağa gizlenmiş yaratıklardan biri beni aniden yakalayıp yemeye başladığında canavar çoktan uzaklaşmıştı. 
Ancak merak etmeyin tamamen öldüğünüzde 2 dakika içerisinde maça geri bırakılıyorsunuz. Tabi bu sırada beklemek sıkıcı olsa da bu sefer daha hırslı olarak geri dönüyorsunuz.

Gece temasının hakim olduğu bu haritalarda çevrimiçi maçlara girdiğiniz zaman oyun size rol tercihinizi soruyor. 4 Avcı veya 1 Canavardan istediğiniz rolü, arama yapmadan önce tercih sırasına koyuyorsunuz. Oyun sizin istediğiniz role en uygun maçı arayarak sizi diğer 4 kişi ile eşleştiriyor. Sonunda size düşen rol veriliyor ve karakterinizi seçerek maça giriş yapıyorsunuz.

Evolve’un güçlü yanları aynı zamanda onun zayıf noktalarını da oluşturuyor.
Genellikle birinci tercihinizi elde edebiliyorsunuz ancak ne çıkacağı da bazen belli olmuyor. Bazen 4. Veya 5. tercihinize de girebilirsiniz. Raid’lerdekine benzeyen bu sistem sizin seçtiğiniz role uygun bir maç aradığı için bekleme süreleri inanılmaz uzun olabiliyor. Eğer bu sürede role uygun birini bulamazsa veya biri maçtan çıkarsa o oyuncunun yerini bot doldurabiliyor. Ancak maçtan keyfi çıkarsanız da oyun sizi 1 dakika boyunca herhangi bir oyuna girememekle cezalandırıyor.

Evolve’un güçlü yanları aynı zamanda onun zayıf noktalarını da oluşturuyor. Oyunun 4 kişilik dayanışma anlayışı sizin takım arkadaşlarınızı desteklemeyi ve tamamen ekibin ihtiyaçlarına göre oynamanızı teşvik ederken;bireysel hareketler veya bir kişinin görevini yapmaması oyun deneyiminizi ve zaferinizi baltalayabiliyor. Bu konuda takım arkadaşlarınızla olan iletişiminiz oldukça önem kazanıyor. İletişim kurmasanız bile karakterler size ihtiyaçlarını haykırarak dile getirebiliyorlar. Ancak koordinasyonu olmayan bir ekipseniz yenilgi baştan kabullenmelisiniz.

Evolve
Evolve takım oyunu demek. Eğer sürüden ayrılırsanız kesinlikle kurt kapıyor.

Oyun asıl arkadaşlarınızla oynadığınızda anlam kazanıyor.Partinizde sadece bir arkadaşınız dahi olsa gerçekten inanılmaz keyif alıyorsunuz. Oyuncular arasındaki iletişim de oldukça başarılı sağlanmış. Tabi arkadaşlarınızın olmaması sizi oyununuzun oldukça uzun sürebilen matchmaking sistemi ile de baş başa bırakıyor. Ancak oyuna girdikten sonra hiçbir şekilde lag veya kopma yaşamıyorsunuz. Oyun oldukça akıcı ve sorunsuz çalışıyor.

Fiyat/içerik kıyaslaması yaptığınız zaman oyun modlarının az olması ve bir hikâye modunun bulunmaması oyunun içeriği ile ilgili sizi şüpheye düşürmesin. Yüksek prodüksiyon kalitesi, uçsuz bucaksız Haritaları ve birbirinden farklı karakterleri ile oldukça dolu bir oyun Evolve. Tüm karakterleri ve haritaları denemek bile oldukça zamanınızı alacaktır. Ancak, kendisini en çok arkadaşlarınızla beraber oynadığınızda gösteren bir oyun için fiyatı biraz abartılı. 60$ etiketine 2 tane oyun alabiliyor veya bir arkadaşınızı oyuna dahil edebiliyor olsaydınız bu sistem epey mantıklı olurdu. Ayrıca konsol oyuncuları için oyunun kutusunun içinde 1 aylık PSN Plus veya Xbox Live üyeliği de bulunmuyor. Bu da online olarak oynayacağınız bir oyun için başlangıç olarak ekstra bir ücret vermeniz gerektiği anlamına geliyor.

Neler oldu neler


Sayısız olasılığın bulunduğu bu oyunda her ne kadar amaçlarınız kendini tekrar etse de kendinizi defalarca kez oynarken bulacaksınız. Her avcının ve canavarın oynanışları birbirinden zevkli ve tatmin edici olduğu gibi sizi sürekli yeni stratejiler denemeye de zorlayacak. Ancak uzun yükleme ve matchmaking süreleri sizi oyuna girene kadar ilginizin başka yerlere yönelmesine sebep olabilir. Arkadaşlarınızla oynadığınız zaman oldukça keyifli ve başından kalkamayacağınız Evolve, size uzun süredir yaşamadığınız eşsiz bir deneyim yaşatacak.
Yorumlar 28
MK Okuru
MK Okuru 11.08.2022 06:09
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.06.2015 17:30
Ne kötü bir oyun bu ya! 20 dk oynadım ve sildim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×