1/3

F.E.A.R. 2: Project Origin

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Korku kelimesinin karşılığı geri döndü
Modern korku unsurlarını, Japon kültürü ile mükemmel bir uyuma sokan Monolith, 2005 yılında F.E.A.R ile birçok oyun severin hayranlığını kazandı. Oldukça korku dolu anlara sahip olan yapım, üstüne üstlük şaşırtıcı derecede iyi olan yapay zekasıyla da insanı oldukça sıkıntıya sokuyordu. Tabii görsel kalitesi ile çevre etkileşimi de, oyunun bu kadar beğenilmesinde büyük bir etken olmuştu. Ancak ilk oyundan sonra FEAR hakkında sessizliğe bürünen Monolith, bir de yayıncı firma Sierra ile yollarını ayırınca, oyunun isim hakkı Sierra’da kaldı ve ikincisinin duyurulması biraz sıkıntılı bir sürece girdi. Ama her şeye rağmen yeni oyunu duyuran Monolith, işe ilk baştan başlama kararı aldı ve FEAR’ın devamı için isim yarışması başlattı. Bu yarışma sonunda Project Origin ismini seçen firma, yeni oyunu bu isimle duyurarak ikincisinin yapımına başladı.

Uzun bir süre bu isim altında haberleri çıkan oyunun, geçtiğimiz Eylül ayında ismi bir kez daha değişti. Activision’nın, Vivendi Games’i satın almasıyla, Vivendi’nin altında iş yapan Sierra’nın geleceği belirsizleşti. FEAR’ın isim haklarının yeni sahibi olan Activision’nın bu isimle geleceğe dair bir düşüncesi olmadığından, Monolith bu fırsatta istifade FEAR ismini satın aldı ve ikinci oyun tekrardan gerçek ismine ulaşmış oldu. Ancak Project Origin ismini de atmayan firma, yeni oyunun adını FEAR 2: Project Origin olarak değiştirdi. İşte bu korku unsurları had safhada olan ve merakla beklenen yapımın geçtiğimiz günlerde PlayStation 3 sahiplerine özel olarak PSN dergisi Qore için demosu yayınlandı. Büyük bir heyecanla açtığım demo, bazı yönlerden beklentilerimi karşılasa da, maalesef eksik yönleri de yok değil. Şimdi bunlara gelin beraber bakalım.

Geriye sayım

Hatırlarsanız ilk oyunun sonunda büyük bir patlama ile karşı kaşıya kalıyorduk, üstüne üstlük kurtulmak için bindiğimiz helikopteri de düşüren Alma, bizi tekrardan o felaketin içine sokuyordu. FEAR 2 ise, aynen bir dizi edasında kaldığımız yerden başlıyor. Gözlerimizi ilk açtığımızda yine Alma ile ilgili hayaller görüyoruz, ama kısa biz zaman içinde kendimize geliyor ve düşen helikopterin yanında ayağa kalkıyoruz. Demoyu oynamayı başladığımızda ilk dikkat çeken nokta, o büyük patlama sonucunda ortaya çıkan büyük yıkım. Sokaklar, binalar kısaca tüm şehir tam anlamıyla harabe haline gelmiş. Açıkçası ilk oyunla en büyük fark, mekan tasarımlarında ortaya çıkıyor. Ancak FEAR 2’de tabii ki kapalı mekanlar da yer alıyor ve bunların önceki oyundan da pek bir farkı yok. Ama bu post apokaliptik ortam bana göre FEAR’a daha iyi uyum göstermiş. En azından oyunun daha etkili bir atmosferi olmuş diye düşünüyorum. Tabii bu durum yapımın önemli özelliklerinden korku unsurunu da kesinlikle beslemiş. Çünkü demoda dahi, birçok sahnede açık söylemek gerekirse tırstım.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×