F.E.A.R: Extraction Point

Can Sağlam
Can Sağlam 3.06.2010 - 12:31
F.E.A.R. korkutmaya devam ediyor
F.E.A.R oldukça başarılı bir yapımdı, hiç beklemediğimiz anlarda çok sevdiğimiz(!) Alma'nın aniden ortaya çıkması, zamanı yavaşlatma özelliği, bir oyuncuya oldukça keyifli dakikalar sunabiliyordu. Ama ortada bir sorun vardı, yaklaşık 10-15 saat boyunda sürekli bir binanın içinde aynı düşmanlara karşı oynamak, ister istemez bir süre sonra sıkıyordu.

TimeGate’in Extraction Point adlı ek pakette üzerinde en çok durduğu konulardan biri bu olacak, artık sadece ofis benzeri yerlerde savaşmayacağız. Ayrıca daha tam olarak belirtilmese de, artık sadece özel tim askerlerine karşı koymayacağız. Alma'nın kontrolünde olan, yarı görünmez paranormal yaratıklar bizi koltuklarımızdan hoplatmak ve öldürmek için aniden karışımıza çıkabilecek. Anlaşılan, bu kez "insanüstü" olan sadece Samara olmayacak.

Samara, gel kızım!

İlk oyunu bitirenler hatırlayacaklardır, sonunda bir "oh" çekip tam paçayı kurtardık derken, nasıl bilinmez Alma'da helikoptere bir şekilde tutunup şehirde olan büyük parlamadan kurtuluyordu. Ek pakette, Alma tahmin edebileceğiniz üzere, helikopteri düşürtüp bir nevi cehennem olmuş şehre tekrar gelmemizle başlıyor. Tabii, düşen helikopterden bir şekilde sağ kurtuluyoruz ve bu sefer kovalayan biz değil, aksine kaçan biz olacağız!

Üstte mekanların ilkinden daha çeşitli olacağını söylemiştik, bunu oyunun başlangıcının helikopterin şehire düşmesiyle olmasından tahmin edebiliyoruz, peki silahlar ne alemde? Düşmanlarımızın bazılarının insan üstü yaratıklar olmasıyla birlikte, onları alt etmek için gene bildiğimiz türden olmayan silahlar
kullanacağımızı söyleyebilirim.

İlk F.E.A.R'ın en çok övündüğü konulardan biri, grafikleri ve atmosferiydi. Gerçekten de, birinci oyun özellikle çevrenin parçalanabilme özelliği ve ışıklandırma efektleriyle bizleri mest etmeyi bir hayli başarmıştı. Ek paket için, yepyeni bir grafik motoru hazırlandığını söyleyemeyiz, ama çevre grafiklerinin ve dokuların ilkinden çok daha ayrıntılı olmasını bekliyoruz. Yeni nesil yapımlar karşısında görsel yönden çok da fazla geride kalmayacağını düşündüğümüz ek paketin, ilk oyun gibi gene oldukça "kanlı" olacağını yayınlanan ekran görüntülerine bakarak söyleyebilirim.

Fear of the Dark

Japon korku filmlerinden fırlamış olan sevgili kızımız Alma, ilk F.E.A.R. boyunca giderek büyüyor, boyu uzuyordu. Ek paket süresince de, yaşça bir hayli çabuk büyüyecek. Bu konu hakkında kafamızdaki soru işaretlerini kaldırması beklenen Extraction Point'de, bildiğimiz silahların karşısında bir işe yaramadığı Alma, gene yapımın başrollerinde bulunacak ve ek paket boyunca korkulu rüyamız olmaktan büyük bir mutluluk duyacak gibi.

Bu arada ek paketin yapımcısının tam olarak Monolith olduğunu söyleyemeyiz; birkaç ay önce yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda dağıtımcı Vivendi ve Monolith arasında bir anlaşmazlık yaşandı ve ikili birlikteliğine son verdi. Vivendi de yapımcılığı Kohan serisinden tanıdığımız TimeGate Studios'a verdi. Ama Monolith'in "kafa takımı" yapım süresince sürekli olarak TimeGate'la iletişim halinde bulunacağı söylenenler arasında.

Extraction Point, korkuya doymayanlar için bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Ayrıca yeni nesil konsollar ve PC için serinin ikincisinin yapıldığını, birinci oyununda, X-Box 360 için tekrardan hazırlandığını unutmadan söyleyelim. Anlayacağınız F.E.A.R önümüzdeki bir yıl içinde yeni nesil konsol sahiplerini ve PC oyuncularınının korku ihtiyaçlarını bir hayli karşılayacak ve gerilimli anlar yaşatmaya devam edecek gibi gözüküyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 7.06.2023 05:26
Kalan Karakter : 300 Gönder
F.E.A.R: Extraction Point

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×