1/4

F.E.A.R.

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Korku ile demo'da buluştuk!
Geçtiğimiz yılın en çok ilgi toplayan FPS oyunu, kuşkusuz Half-Life 2’idi. Gerek grafiksel detayları olsun gerek fizik motoru olsun gerek hikayedeki akıcılığı olsun, PC kullanıcıları için büyük bir şölen havasındaydı. En önemli rakibi Doom 3’e oranla daha çok beğenilen yapım, yılın oyunu ödüllerini de bir bir topladı. Peki bu yıl işler nasıl gelişecek? Öyle ki FPS ailesine F.E.A.R.‘da adını yazdırmaya geliyor. Nasıl mı? Yapımcı Monolith, F.E.A.R. ile rakiplerine korku salmak, hem de kullanıcıların yapım hakkında fikir edinmelerini kolaylaştırmak için, oyunun 650 MB boyutundaki “Tek Kişilik” demo’sunu, geçtiğimiz günlerde yayınladı!

Sonunda F.E.A.R. ile buluştuk

Yapımcılar F.E.A.R.’ı hazırlarken, oyunun adından da tahmin edeceğiniz üzere korku temasını ön planda tutmuşlar. Bilindiği üzere Doom 3’te aynı vaadlerle gelmişti. Ancak Doom’daki korku teması gitgide sıkıcı bir hal almaktaydı. Çünkü korku uyarıları hep aynı şekillerde karşımıza çıkıyordu. Durup dururken ortamda tuhaf şekiller oluşması, fısıltı şeklinde duyulan ve ne söylendiği asla anlaşılmayan konuşmalar... Maalesef bu tek düzelikler yüzünden, Doom ismine yakışmayacak şekilde, beklenildiği kadar keyifli bir oyun ortaya çıkmadı. Tam aksine Doom’dan aylar önce piyasalarda olan Half-Life 2, Doom 3 ve hatta oyunun ek paketi olan Doom 3 Resurrection of Evil’ın bile, üzerinde bir gölge gibi durmaya devam etti. Peki Half-Life 2’nin gölgesi F.E.A.R.’ı da karanlığa gömecek mi?

İşte F.E.A.R.’dan ilk izlenimler

650 MB’lık demo’yu indirip kurma işlemlerini sorunsuz hallettikten sonra F.E.A.R.’ın son derece sade tasarlanmış ana ekranı karşılıyor bizleri. Burada dikkat etmeniz gereken yegane yer, oyunun grafik ayarları. Öyle ki yapımcılar grafiksel yönden Half-Life’tan aşağı kalır bir oyun hazırlamamışlar. Hatta ışık efektleri hem Half-Life 2’den hem de Doom 3’ten daha başarılı hazırlamışlar. Bu yüzden ne kadar güçlü bir sisteminiz olursa olsun, F.E.A.R.’ı maksimum ayarlarla oynamanız bir hayli zor olacaktır. Çünkü oyun güçlü makineleri bile oldukça zorluyor...

Ayarlarımızı yaptıktan sonra “Yeni Oyun”a tıklayıp, F.E.A.R.’ın ilk videosunu izliyoruz. Video dizleri üzerine çökmüş bir adamın, şeytani güçlere sahip ufak bir kız çoçuğu tarafından ele geçirilmesi ile başlıyor. Burada oyunun korku teması, uzak doğudan esintiler taşıyor. Öyle ki ufak kız, tıpkı The Ring filmi serisindeki Samara karakterini anımsatıyor. Hal böyle olunca da oyun daha ilk dakikada sizi etkisi altına almaya başlıyor. Videonun devamı bir grup klon askerin canlanmasıyla devam ediyor. Ardından ufak kız tarafından ele geçirilen esrarengiz adamın, az sonra oyuna başlayacağımız mekanın güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdiğini görüyoruz. Hatta bununla da kalmayan esrarengiz karakter, öldürdüğü insanları yemeye başlıyor! Tam bu sırada harekete geçen klon ordusu, tesiste bulunan güvenlik görevlilerini bir bir avlalıyor. İşte bu kaos ortamında video sona erer ve oyun içi grafiklerden ikinci bir video başlar.