F.E.A.R. Perseus Mandate

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Vivendi, FEAR'ı bitirdiğini bu ek paketle tamamen kanıtlıyor!
Platformlar PC
F.E.A.R. Perseus Mandate
Merlin Puanı 61
Artılar FEAR'ın hatrına bir kere bakılabilir
Eksiler Oyun mekaniği iyice bozulmuş, yapay zeka, eskiyen grafikler, ses efektindeki bazı problemler, yenilik adına iki üç ekstra dışında bir şey yok
F.E.A.R. First Encounter Assault Recon 2005 yılında çıktığında fırtına gibi esmişti. Alma’nın belirsizliği, atmosferi, grafikleri, sesleri, fizik modellemesi birçok oyuncuyu etkilemişti. Daha evvel birçok oyunda çatışmaya girildiğinde, etraf iyice dağılıp toz duman olmazdı. Ancak FEAR bunu oyunculara sunabilmişti. Ancak yapımın sürekli kapalı ve dar mekanlarda geçmesi, oyun sonlarına doğru biraz sıkabiliyordu. Yine de buna rağmen başarılı bir Singleplayer ve bunun üstüne iyi bir Multiplayer sunuyordu. Multiplayer’nı halen oynayan birçok oyuncu var. Zaten Fear’ın bu kadar kaliteli olmasının sebebi; FPS’de tecrübeli ve başta Blood olmak üzere, No One Lives Forever 1-2, Tron 2.0, Aliens versus Predator 2 gibi klasikleri bizlere kazandıran Monolith’ın kendisiydi. Ancak FEAR’dan sonra Monolith ve Vivendi arasında anlaşmazlık oldu. Her iki firma yollarını ayırırken FEAR’ın isim hakları Vivendi’de kaldı. Bundan sonrasında Vivendi tarafından TimeGate Studios’a yaptırılan FEAR’a başarısız bir ek paket olan F.E.A.R. Extraction Point geldi. Vivendi FEAR’ı iyice sağmak istiyor ki, Extraction Point’in arkasından ikinci paket F.E.A.R. Perseus Mandate’i de piyasaya sundu.

Hikaye başlıyor

Perseus Mandate, asıl oyundaki hikayeye paralel giden bir senaryoyu ele alıyor. Ancak bu sefer ikinci bir FEAR takımında yer alan yeni bir karakteri yönetiyoruz. Perseus Mandate’nin aslında bir numarası yok eğer ilk oyunu ve önceki ek paketi oynadıysanız yabancı gelecek bir şey yok. Hatta bir ek paket olarak daha fazla ekstra sunması gerekirken, çok az ekstra özellikler barındırıyor. Bunlar yeni üç adet silah ve bir tane düşmanla sınırlandırılmış durumda. Genel olarak bulunduğumuz mekanlar da önceki oyunlardan farksız değil. Daha değişik yerler ararken, gene kendimizi kapalı kutu içinde buluyoruz. Zaten oyunda ilerledikçe sanki buraları daha evvel görmüştüm gibi bir hisse kapılırsanız, sanki demeyin çünkü önceki oyundan tanıdık çoğu yeri aynen Perseus Mandate’te de bulabilirsiniz.

Oyundaki genel ilerleyiş ve mekanikte de bir değişiklik veya ekstra özellik yok. Kurguyu aynen aktarmışlar. İlk FEAR’ın yapay zekası iyiydi, ancak TimeGate Studios yapay zekayı Extraction Point’te bir şekilde bozmuştu. Aynı durum Perseus Mandate’te de devam ediyor. PC başında oyuncuyu terleten düşmanlar artık yok. Eskiden siper alıp yer değiştiriyorlardı, taktikler uygulayabiliyorlardı. Şimdi ise siper alsalar bile aldıkları yerin arkasında durup bekliyorlar, yer değiştirmiyorlar. Düşmanın saklandığı yere gidip yanından rahatça ateş edebilirsiniz. Farklı zorluk seviyelerinde denememe rağmen, yapay zeka hep aynı aptallıkta. Yanımızda olan takım arkadaşlarımız da bundan nasibini almış. Hatta yeri geldiğinde hataya düşüp ilginç olaylar yaratabiliyorlar. Düşman önümde bana ateş etmesine rağmen, yanımdaki takım arkadaşım sadece eğilmiş ve nişan almış bir pozisyonda ateş etmeden duruyordu. Sanki fotoğraf çeker gibiydi. Böylesi ilginç örneklere uzun süre dayanıp eğer oyunu oynamaya devam ederseniz, ileri ki kısımlarında da görebilirsiniz.

Eskici

Grafik motorunun yaşlılığı kendini belli ediyor. Hatta bunun üstüne yine yapımcının iyi giden oyun dinamiğini bozduğu gibi grafiklerin de bundan nasibini aldığı belli. Kaplamalar bazı yerlerde sırıtıyor. Açıkçası Perseus Mandate görsel yönden pek etkileyici değil. Ses konusunda da yapımda ilginç noktalar var. Seslendirmeler genel olarak iyi olsa da, çoğu cismin çıkardığı efektler birbirinin aynı. Bir süre sonra bu durum hafiften kabak tadı verebiliyor.

Ekstra olarak oyun bittiğinde açılan bir tane de bonus görev var. Perseus Mandate’nin pek bir esprisi yok. Oyun, yeni nesil FPS hitlerinin çıktığı bu zamanda, karambole yapılmış boş ve gereksiz bir atış denemesinden başka bir şey değil. Vivendi artık FEAR’ın suyunun suyunu sıkıp, aradan bir iki şey kaparsak hesabında durmuş. TimeGate Studios ve Vivendi ilk FEAR’ın güzel dinamiğini ek paketlerle aksattılar. Eğer ilk oyunu ve önceki ek paketi oynadıysanız, belki devamında ne oldu bitti diye göz ucuyla bakılabilir. Onun dışında sıradan, oynanmazsa da hiçbir şeyin kaybedilmeyeceği bir oyun olmuş.
Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2021 23:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
F.E.A.R. Perseus Mandate

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×