F1 2002

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Formula 1 heyacanı kaldığı yerden devam ediyor..
Platformlar PC
F1 2002
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 88
Artılar -
Eksiler -

Saatte 262 km hız ile viraja doğru ilerliyorum. Önümde her zamanki gibi Michael Schumacher. Yarışın bitmesine tam 7 tur kaldı. 48 tur boyunca ölümüne kovalamaca devam etti. Bir türlü geçemediğim Schumi'nin bir hata yapması için artık dua etmeye başladım. Bu arada deponun boşalmaya başlaması ile birlikte aracım iyiden iyiye hızlandı. Artık son 3 tur. Yapacak birşey kalmadı 2.likte iyidir diye düşünürken Schumi viraja gereğinden hızlı girip birde geç fren yapınca doğal olarak pist dışında. Evettt yarışın bitmesine 3 tur kala 1. lik benim oluyor. Seyirciler coşmuş bir durumda ve en yakın pilot bana tam 25 saniye uzaklıkta. Gayet rahat bir şekilde finish görüp altın değerindeki 10 puanı haneme yazdırıyorum.

F1 ile ilgili değişik firmalardan birçok oyun yapıldı. Bazıları iyi iken bazılarıda gerçekten kötüydü. EA'nın F1 serisi ise çok iyi bir grafik sunmuyordu. Her seride birşeyler düzeltilirken birşeyler bozuluyordu. F1 2000'de o harika grafiklerin yanında kötü kontroller oyunu aşağıya çekerken, 2001'de ise çoğu ekran kartı ile uyumsuzluk çıkararak zor zamanlar yaşatmıştı oyunculara. Böyle bir grafiğin üzerine EA aklını başına toplamış galiba. F1 2002 gerçekten çoğu konuda sınıfı geçiyor.

Birazda ayrıntılar içinde kaybolalım. F1 2002' de 17 gerçeğine yakın pist, 11 takım ve 22 pilot var. Yenilik olarak F1 oyunlarına alışmanız için uzuun bir çalışma kursu hazırlanmış. 7 ayrı pistte toplam 28 adet ayrı kurs var. Bu kurslarda özel bir f1 aracı kullanılıyor. 2 kişilik olan bu araçların arkasına oturuyorsunuz. Ana pilotun sizden yapmanızı istediği ile ilgili ufak bir video izledikten sonra belli bir süre içinde istenileni yapmanız gerekiyor. Bu seçenek F1 oyunlarına yeni başlayanlar için birebir. Ayrıca çoğu şey içinde asistan var. Mesela yarış sırasında isterseniz virajlardan önce bilgisayar sizin yerinize fren kısabiliyor. Yada pitde ceza yememek için Pit Asistanını açıyorsunuz. Böylelikle hiçbir kuralı çiğnemiyorsunuz. Tabiki benim tavsiyem bir süre bu asistanları kullandıktan sonra kapatmanız. Oyun içinde toplam 11 adet kamera var. İstediğiniz hemen hemen her açı var. Bunların yanı sıra diğer serilerde olduğu gibi çok ayrıntılı araç ayarlarıda var. Ama bu sefer biraz iş kolaylaştırılmış ve her pist için 2 ayrı ayar eklenmiş. Direk önceki ayarları kullanarak yarışabilirsiniz. Tabiki böyle bir oyunu asistansız oynamakta çok zor. F1 oyunlarında daima kontroller çok zordur. Çünkü normaldede F1 çok zor bir spordur. Yapacağınız bir hata ile herşeyi mahvedebilirsiniz. Bu durumlarda oyuna aynen aktarılmış. Hava durumuna göre alacağınız yanlış bir lastik yapacağınız tur zamanlarına 4 hatta 5 saniye etkileyebiliyor. 

Oyunun yüklemeleri baya uzun sürüyor. Ama neyseki o uzun yüklemeyi bekledikten sonra pratik, sıralama turları gibi seçeneklerde oyun yükleme yapmıyor. Bu yüklemeler sırasında pist hakkında ufak bilgiler veriliyor. Ayrıca yarışa başlamadan önceki pist tanıtımları çok başarılı. Kameranın sırasıyla pilotları tanıtması ve bu arada spikerin açıklamaları çok iyi. Grafikler ve sesler inanılmaz gerçekçi. Çok fazla makinenizi zorlamamasına rağmen grafikler çok akıcı. Pit ile sizin aranızda ki konuşmalarda çok iyi. Grafikler sesler bir araya geldiğinde oyun inanılmaz zevkli oluyor. 

Ayrıca ufak tefek ayrıntılarda unutulmamış. Yarış öncesi arabanızın önünde sizi temsil eden hatunlar bile konmuş. Gerçi çoğu birbirine benziyor ama düşünülmesi bile yeter (yok ya!). Aracın zarar almasıda çok iyi olmuş. İsterseniz seçeneklerden hasar alma olayını kapatabiliyorsunuz. Yaptığını hız ve vurduğunu noktaya göre farklı hasarlar alıyorsunuz. Tekerlekleriniz koparak ekrafa saçılabiliyor. İşin güzel tarafı bu durumdaykende yarışa devam edebiliyosunuz. Tabiki elinizde birtek direksiyon kalmadıysa. 

Son Sözler:

EA'nın F1 serisi birçok problem yüzünden çoğu yerden iyi puan alamamıştı. F1 2002'de ise çoğu problem aşılmış. Yanlız herzamanki gibi kontroller çok zor. Gerçi devamlı F1 oynayanlar için bu pek büyük bir problem değil ama genede sorun olabilir. Sesler ve grafikler sınıfı geçti. Çok iyi bir sisteminiz olmasa bile bu oyunu oynayabilirsiniz. Ayrıca yeni eklenen öğreticilerde çok iyi. F1 2002 Formula 1 izleyen, oynamayı başarabilen çoğu kişi için biri bir. Eğer 250 km hız ile virajlara girmek istiyorsanız bu oyun tam size göre...

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 22:22
Kalan Karakter : 300 Gönder
F1 2002

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×