F1 2002

Erdinç İyikul
Erdinç İyikul 3.06.2010 - 12:31
PS2'nin en iddialı yarış oyunlarından F1 2002 ile karşınızdayız.
Platformlar PlayStation 2
F1 2002
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

Bilindiği gibi EA Sports'un 2002 sezonunu içeren F1 oyunu, PC ve PS2'ye aynı anda çıktı. EA Sports en son F1 oyununu geçen sonbahar çıkarmıştı. Sezonun tekrardan başlamasıyla yeni F1oyununu da piyasaya sürdü. Firma çıkardığı her yeni F1oyununda belli bir aşama kaydediyor. Oyunun en son versiyonu da gerçekten çok başarılı bır yarış simülasyonu olmuş.

Oyun Formula 1'in en son kadrosunu içermekte. Pilotlar ve arabalar gerçeği ile bire bir. Tüm firmaların lisansları alınmış. Bu da oyuna çok büyük bir katkıda bulunmuş. Lisansların alınması insanlara gerçekten bir F1 yarışında olduğunu hissettiriyor. Tabi bu hissi yaşatan sadece oyunun orijınal haklara sahip olması değil. F1 2002 oldukça iyi olan grafiklere ve ses efeklerine de sahip. Bunlara yazının ilerleyen bölümlerınde değineceğiz.

Oyunda normalinde olduğu gibi 11 tane araç bulunmakta. Buna orantılı olarakta 22 tane pilot var. Yarışlar esnasında takım elemanlarınız gerçekte olduğu gibi radyo bağlantısı ile size Co-Pilot'luk yapıyorlar. Tam virajlara geldiğinizde sizi uyararak ne yapmanız gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca oyunda otomatik fren sistemide unutulmamış. Bu sayede virajları alırken uçmanız önlenmiş oluyor. F1 Season 2000 ve F1 2001'de de olduğu gibi yine her türlü ayrıntı düşünülmüş. Yarış başlamadan önce arabaların önünde duran kızlardan, pit-stop'lardaki hız limitlerine kadar her şey oyunda yer alıyor. Ayrıca yaptığınız kazalar sonucu arabanızın yavaş yavaş parçalanması ise oldukça güzel. Bu sayede dikkatli olursanız bir çok yarış arabasını yarış dışı edebilirsiniz. Ama dikkatli olmak şart, çünkü kendinizi de her an yarışın dışında bulabilirsiniz.

Grafikler yine çok iyi...

Oyunun grafikleri gerçekten mükemmel. Her şey ayrıntısı ile yapılmış. Yağmur yağdığında ıslanan bir pistin parlaması, tribündeki seyircilerin elinde olan bayraklar, muhteşem kamera açıları, pistlerin ve arabaların dizaynları grafiklerin ne kadar güzel olduğunun birer göstergesi. Mesela yağmurlu bir havada yarış başlıyor ve yavaş yavaş yağmur yerini güneşe bırakıyor ve pist yavaş yavaş kurumaya başlıyor. Kısacası oyunun grafikleri mükemmel. Ses efektleride grafiklerin altında kalmıyor. Son sürat seyircilerin önünden geçerken, seyircilerin çığlıklarını duymak gerçekten mükemmel. Ya da moturunuzu sonuna kadar zorlarken çıkan ses sizi tam manasıyla gazlıyor. Yağmurlu havada lastiklerin sudan geçerken çıkardığı sesler ya da çarptığınızda yaşanan kaza anı efektleri çok gerçekçi.

Oyunda çeşitli modlar da bulunmakta. Bu modlar arasında en dikkat çekici olanları ise Challenge Mode ve Team Duel. Challenge Mode'da size bir takımı şampiyon yapmanız ya da markalar klasmanında 2. olmasını sağlamanız isteniyor. Kısacası bu moda bir Campaing diyebiliriz. Çünkü içinde çeşitli istekler bulunmakta. Team Duel'de ise takım halinde yarışıyorsunuz. Kendı takım arkadaşınıza yardımcı olarak takımınızı şampiyon yapabilirsiniz. Ayrıca EA Sport bu oyunda card adını verdiği bir bölüm daha koymuş. Siz yarıştığınız arabayla belli başarılar aldığınız sürece bu kartlar teker teker açılıyor. Kartlarda ise çeşitli resimler bulunmakta (Aynı FIFA 2002'de olduğu gibi). Ayrıca oyunda Multiplayer modu da bulunmakta. Bu mod sayesinde arkadaşınızla kapışabiliyorsunuz. 

Oyunun kontrolleri oldukça rahat ve kullanışlı. İlk oynarken alışmanız biraz zaman alabilir ama sonradan kontrollerin gerçekten çok rahat olduğunu anlıyorsunuz. İster Analog çubuklarla ister yön tuşlarıyla aracınızı kontrol etmek son derece basit. Ama Analog çubuklarla kaygan bir yolda aracınızı sürmek oldukça avantajlı olabilir. Formula 1 hastaları için gerçekten ilaç gibi gelecek bir oyun F1 2002. Gerek orijinalliği, gerekse gerçekçiliği ile Formula 1 oyunları arasından sıyrılan bu oyunu alıp oynamanızı öneriyorum.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 15:05
Kalan Karakter : 300 Gönder
F1 2002

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×