F1 2002

Ahmet Can Tanyeri
Ahmet Can Tanyeri 3.06.2010 - 12:31
F1 heyecanı kaldığı yerden devam ediyor.

Formula 1 hepimizin bildiği gibi yeni çağın en çok tutulan yarışlarından biri. Gerek seyircileri olsun, gerek araçlarıyla, gereksede şovlarıyla çok beğeni topluyor. Bu araçaların 300 km ye çıkması ,kazalar, isimler, motor sorunları, çekişmeler, şovlar derken dünyanın en çok izlenen sporları arasında olmayı başardı. F1’in bu kadar istek görmesi üzerine üreticiler harekete geçerek bu sporun bir oyununu yani F1 serisini çıkardı. 4 yıldır süregelen bu serinin ilk sürümü rağbet görmezken 2000 sürümü ile bir başarı yakalandı. 2001 sürümü ise ilerleme gösterdi ancak bunun kadar değil... 

Oyun F1 2001 e göre çok daha kolaylaşmış önceki sürümde yolda kalmak için hayli profösyonel olmanız lazımdı özellikle keskin virajlarda kayılıyorudu. Bu sürümde ise kayma işlemi kademeli olarak başlıyor. Yani aracı toparlamak için gerekli zamanı bulabiliyorsunuz. Kaymaları önceden anlamak için geliştirilmiş tepkiler ve ses efektleri işinizi bayağı kolaylaştırmış. Yani oyun da gerçekçilik artmış.Oyunda ayrıca bir de kurs bölümü var. 28 adet kursu deneyip kendinizi ilerlete bilirsiniz.Ayrıca oyun daha F1 sezonun ortasında sürülmesine rahmen 2002 sezonunun bütün yeniliklerini içeriyor. Yeni katılan takımlar ve sürücüler de oyunda. 

Oyunda yeni başalayan oyuncular için ayarlanabilir yardım sistemleri var. Böylelikle zaman geçtikçe ve oyuna hakim oldukça yardım sistemlerini yavaş yavaş kapatarak ustalığınızı da kanıtlarsınız. Bu özellik yeni olmamasına karşın bence çok güzel bir özellik çünkü yeni başlayan kişiler direk yardım olmadan başlayınca oynayamıyorum diyerek oyundan soğabilirler. Kalkış kontrol sistemi de eklenmiş yani yarış başında değerli saniyelerinizi kazanıyorsunuz.Ayrıca heyecan artırıcı pit stop da eklenmiş bütün görevliler etrafınıza toplanıp araçla ilgileniyorlar. Lastik değiştireni, benzin dolduranı, lastiği çıkaranı takanı, önünüzde “gear 1” yazılı şeyi tutanına kadar var. Bunlar bir demo ile hafif yukardan gözüküyor. Ayrıca kum havuzlarına gelince çıkmanız zorlaşıyor. 

F1 2002’ de de her F1 yarışında olduğu gibi aracınızın teknik ayarlarını yapabileceğiniz bir bölüm de var. Ancak güzel olan bunları oynayarak değilde önünüze bir test sonuç ekranı çıkarak gelmesi oluyor. Bu ekranda kendiliğinden yapılan ayar ile sizinki iki ayrı grafikte gösteriliyor. Bu özellik gerçekten güzel. 

Ayrıca oyunda gerçek F1’de olduğu gibi strateji ve ayarlar çok önemli. F1 2001’de de yer alann deişken hava koşulları sizi 1 fazla pit stop’a zorluyor. Yarış sonuna doğru birde yağmur durusa bir pit stop daha yapmanız gerekiyor. Oyundaki grafikler gerçekten güzel. Ancak gerçekcilik çok daha güzel. Örneğin: oyuna az benzinle başalyıp çok pit stop stratejisi ile oyuna başlaya bilirsiniz. Böylece hızınız da ve tur zamanında önemli bir değişiklik olacağını gözleyeceksiniz. Yani gerçekten F1 yarışındaymış gibi stratejiyide düşünmeniz lazım. Bunun için özel bir bölüm de var oyunda. Oyunda bir Grand Prix’e geçtiğinizde 4 adet Practice (alıştırma) sürüşü hakkınız var. Sonra Qualifying (sıralama) , Warm Up (ısınma) turlarının ardından race (yarış) var.bu da çok sevdiğim bir özellik.

Sonuça gelirsek oyunun diğer bölümlerinde çok büyük bir değişik yok. Ses efektlerinde ve de görüntüler de var sadece. Gerçekten F1 2001’e göre çok daha iyi bir yarış simülasyonu olduğunu hiç kimse inkar edemez. Eğer F1’e ilginiz warsa kesinlikle almanız gereken bir oyun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 17.09.2021 00:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
F1 2002

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×