1/2

F1 2009

Ozan Özarslan 15.06.2010 - 14:02
PSP'de Formula heyecanı
Platformlar PSP
F1 2009
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 70
Artılar İstanbul Park'da yarışabilmek
Eksiler Anlık ses kesintileri, bazı zamanlarda kameranın bulanıklaşması
Formula 1’i izlemek hepimiz için büyük bir zevk olmuştur. Tatil günlerinde evde oturup pizza ve kola eşliğinde, TV karşısında yarışları sıralama turlarından itibaren izlemenin tadı çok başkadır. Birçoğumuzun aklından o muazzam yarışlarda yer almak ve Massa, Hamilton gibi pilotların rakibi olmak, onlarla aynı parkurda mücadele etme fikri geçmiştir. Eğer bu ünlü pilotlara meydan okumak istiyorsanız; kıyafetlerinizi giyip, kaskınızı takın ve Pitstop’da bekleyin.

Yapıma ilk adım atmamızla birlikte bizden bir save dosyası oluşturmamız isteniyor. Bu aşamayı geçtikten sonra adımızı, soyadımızı, yarış sıralamasında yer alması için adımızın kısaltmasını, ülkemizi ve takacağımız kask gibi bir takım seçenekler karşımıza geliyor. Bu kısımları da tamamladıktan sonra artık yarışlara katılmak için önümüzde engel bulunmuyor.

Kazanmaya hazırım

F1 2009’un menüsünde Quick Start, Single Player, Multiplayer, Options ve Records Room seçenekleri yer alıyor. Quick Start seçeneği adında anlaşılacağı gibi hızlı bir şekilde yarışa girmemizi sağlıyor. Burada kontrol etmek istediğimiz pilotu, yarışmak istediğimiz parkuru seçip, yarış içerisindeki ayarları yapabiliyoruz. Single Player seçeneğine girdiğimizde: Championship, Grand Prix Weekend, Career, Challenge ve Time Trial gibi alt başlıklar karşımıza çıkıyor.

F1 2009
"Yapımın grafiklerinden söz etmemiz gerekirse, PSP platformu için yeterli görsellik bulunuyor."

Bu bölümlerden kısaca bahsetmek gerekirse, Career modunu seçtiğimizde bir test sürüşü sonrasında kendimizi yarış parkurlarında buluyoruz. Adımızı duyurmamız ve belli bir sıralamada yarışı bitirmemiz gerekiyor. Yarışlara başlamadan önce parkuru tanımak adına cuma ve cumartesi antrenman yarışları bulunuyor. Bunları oynamanızı tavsiye edebilirim. Her mücadelenin sonucunda belli puanlar alıyoruz. Puan almak için sıralamada en aşağı sekizinci olmanız gerekiyor.

Şampiyonaya adımı yazdıracağım

Challenge modunda, birden çok oyun seçeneği ile karşılaşıyoruz. Bunlar aslında birçok yarış oyunlarından alışkın olduğumuz tarzda. Zamana karşı yarışlar, Checkpoint yarışları, parkur üzerindeki arabaları geçmeye odaklı yarışlar, Burning Lap ve Race gibi birçok başlık var. Bunları başarılı bir şekilde tamamladıkça yeni seçenekler aktif hale geliyor.