F1 Championship Season 2000

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Derin bir nefes alın ve rahatlayın. Çünkü artık Formula 1 arabalarının efsanevi kabinlerindeki yerimizi aldık!
Platformlar PlayStation 2
F1 Championship Season 2000
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 77
Artılar -
Eksiler -

Derin bir nefes alın ve rahatlayın. Çünkü artık Formula 1 arabalarının efsanevi kabinlerindeki yerimizi aldık! Yerimizi aldık diyorum, çünkü televizyona biraz yaklaştığınız takdirde, kendinizi gerçekten o canavar arabaların içinde hissedebilirsiniz. Oyunda 2000 sezonunun tüm arabaları ve pistleri mevcut. Ferrari'ler, McLaren'lar, servis elemanları, hatta havada uçuşan kuşlar dahi unutulmamış. Monaco'da yarışırken (ki bu pist gerçekten bire bir oyunda var) şehrin güzelliklerine şahit olacaksınız. Dikkat edin, tünel çıkışındaki sahil şeridinde, sol tarafınızda bulunan her biri bir birinden pahalı teknelerin üzerine uçmayın! 

Hızlı ve Gerçekçi!

Diğer yarış oyunlarında hissedilebilinen sürat, bu oyunda fazlasıyla mevcut. Yalnız sakın ola ki 250 Km/s ile girdiğiniz virajdan sağlam çıkılabileceğinizi aklınıza getirmeyin. Çünkü oyunda gerçek bir sürüş simülasyonu uygulanmış. Eğer çizgiden şaşarsanız, sizi frenler kurtaramaz. Her pist için, seçtiğiniz pilot, demo olarak o pistin en iyi zamanlamasını yapıyor. İstediğiniz açıdan arabayı takip ederek, oyunun mantığını kavrayabilirsiniz. Nasıl oynamanız gerektiğini size öğretecek değilim, ama oynanabilirliliği yükseltmek açısından bir iki uyarı yapmalıyım. Virajlar dışarıdan içeriye doğru dönülmeli. Eğer içerden alıp, yolu kısaltmaya kalkarsanız, kendinizi pistin dışında bulursunuz. Diğer oyunların aksine F1'de düz bir çizgi yakalayıp, yola en uygun şekilde hızınızı ayarlamalısınız. Arabaların özellikleri birbirlerine çok yakın olduğundan, kazanan en iyi pilotajı yapan olacak bunu unutmayın. Yarış öncesi sizi 1 saatlik sıralama turu karşılayacak. İster 12 tur atın, ister 1 saatlik gerçek zamanda, diğer pilotları da takip ederek pole pozisyonunu yakalamaya çalışın. 1 saatlik zaman zarfında arabanızın ayarlarını değiştirebilir, yarışa daha üst sıralarda başlamak için ter dökebilirsiniz. Ben size başlangıç için İspanya'yı önerebilirim. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da, çok önemli olan pit stoplardaki hız sınırlaması. Ayrıca bayraklara da dikkat edin. Sarı bayrak sallanırken, geçiş yapamazsınız. Yoksa Stop-Go cezaları var.

Oyun modlarından Multiplayer'da ise Multitap(PS2) desteği kullanarak bölünmüş ekranda (Split Screen) dört oyuncuya kadar yarışabilirsiniz. Veya da 22 oyuncuya kadar Time Challenge yarışlarında zamana karşı yarışabilirsiniz...

Dikkatli Bakarsanız Lastiğe Yapışan Çimleri Sizde Görebilirsiniz!

Gelelim grafiklere; F1 yarışlarını hiç televizyondan izlediniz mi? Eğer cevabınız evetse, EA Sports'un programcılarının bunu sanal ortama tam anlamıyla yansıttıklarını sizde göreceksiniz. Asvaltın rengi bu kadar mı aynı olabilir, pes doğrusu!.. Hatta öyle ki olurda aracınızı çimlerin üzerinde sürerseniz, lastiklere yapışan çimleri sizde görebilirsiniz.

Ayrıca Motion Capture özelliği kullanılarak Formula One-Pit Stop dünya şampiyonuluğu ünvanını elinde bulunduran Benetton takımının 22 kişililk ekibinin hareketleri oyuna çok gerçekçi bir biçimde aktarılmış. Oyunun Replay'lerini ise ödüllü Formula One yönetmeni Keith Mckenzie hazırlamış.

Oyundaki araçların ses efektleri de oldukça iyi bir biçimde oyuna yansıtılmış. Anlatımları da ITV'den Jim Rosenthal yaparak, sizi F1 yarışlarının o muhteşem havasına sokmayı başarıyor. Kontroller de tam bir Formula oyununda olması gerektiği gibi çok gerçekçi yapılmış. İlk başlarda biraz zorlansanızda sonradan araçları kontrol etmekte ustalaşıyorsunuz. Yarışların asıl heyecanı ise oyunu FIA'nın tüm F1 kurallarını uygulayarak oynadığınızda ortaya çıkıyor. Böylece yarışlarda belirleyeceğiniz çeşitli Pit Stop stratejileri de birinci olabilmek için büyük önem kazanıyor. Sonuç olarak bir PlayStation 2 sahibi ve F1 hayranıysanız, hemen koşup oyunu alın. Asla pişman olmayacaksınız...

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 8.12.2022 09:05
Kalan Karakter : 300 Gönder
F1 Championship Season 2000

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×