1/2

Fable 3

Arda Gündüz 25.10.2010 - 15:26
Bir dünya düşünün ki, tamamen size ait olsun
Özgürlük sadece gerçek hayatta değil, oyunlarda da çok önemli bir unsur oldu. Kontrolün tamamen bizim elimizde olması, dilediğimiz zaman dilediğimiz şekilde çözüme ulaşmak çok keyifli. Hatta bunların sonucunda artık farklı sonlarla karşılaşıyoruz. Fable’ı ilk gördüğümüzde, özgürlük kavramı bilgisayar dünyasında yeni yeni anlam kazanmaya başlamıştı. İşte Fable’ın zamanlaması da bu bağlamda çok iyi oldu. Tamamen kullanıcı kontrolünde olan bir oynanış ve karar mekanizmasıyla adından sıkça söz ettirdi. Keyifli atmosferi ve oyun dinamiği sayesinde tüm otoritelerden yüksek puanlar aldı. Zaten bunun üzerine devamı yapıldı ve ismini zihinlere daha fazla kazıdı. Fable 3 ile birlikte maceramız daha farklı boyutlara taşınıyor, üstelik çok değişik özellikler ve oynanış ile karşı karşıyayız.

Serbest dolaşım sistemi

Fable 3, önceki oyunun 60 yıl sonrasından devam ediyor. Mekanımız yine Albion. Burayı kontrol eden kral Logan’a karşı mücadele edeceğiz. Aslında bu mücadele, oyun ortalarında lehimize doğru dönebilir, Albion’u kontrolümüze alabiliriz. İşte bundan sonra, Fable 3’ün kendine has özellikleri devreye giriyor olacak ve aksiyon – RPG öğerinin yanına, bir bakıma strateji öğelerini ekleyebiliyor olacağız. Ayrıntılara birazdan giriyoruz.

Mücadele etmemiz gereken sadece Kral Logan değil. Topraklarımızda gözü olan birçok düşman var, dolayısıyla bu tehditlere karşı çok iyi organize olmamız gerekebilir. Bunun için NPC’lerle olan ilişkilerimiz, onların istekleri ve hayatları hakkında vereceğimiz kararlar büyük önem teşkil ediyor. Fable konseptinin oyun dünyasına armağan ettiği en önemli özelliklerden birisi de bu. Öncekilerden de hatırladığınız gibi, NPC’lere olumlu ya da olumsuz davrandığımızda, buna göre puanlar kazanıyor ve senaryoyu da buna göre şekillendiriyorduk.

Fable 3’teki enteresan özelliklerden bir tanesi, Fable 2’de şekillendirmiş olduğunuz karakterinizi, burada da kullanabiliyor olmanız. Daha önce verdiğiniz kararlara bağlı olarak sahip olduğunuz özellikleri, yeni senaryo üzerinde kullanmaya başlayacaksınız. Bu Fable 3 adına son derece farklı bir özellik. Belirtmiş olduğumuz gibi, karakterler ile iletişim son derece önemli. Senaryo gereği onlara vaatlerde bulunabilecek, isteklerini karşılayabileceğiz. Tabii gönlümüze göre, bunları yapmak zorunda da değiliz ama sonuçlarına katlanmamız gerekecek. Bu sefer sadece Albion ile sınırlı değiliz, Aurora isimli bir başka bölgeyi de keşfedebileceğiz.