1/3

Fable

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Xbox'ın en çok beklenen oyunu Fable nihayet geldi...
Platformlar XBox, XBox 360
Fable
Merlin Puanı 90
Artılar Özgür oynayabilme, özgün karakter geliştirme, tekrar oynanırlığı çok yüksek.
Eksiler Çok kalabalık düşmanlarda fps düşebilir.

Uzun bir bekleyişten sonra Xbox sahipleri nihayet Fable’a kavuştu. Big Blue Box Studios ve Microsoft işbirliği, mükemmel denebilecek bir aksiyon RPG’yi bizlere sundu; hatta bu oyun için bugüne kadar yapılmış en iyi RPG demek bile yanlış olmaz. Bu sıfatı Fable’a sunduğu orjinal ve son derece özgür oynanışından dolayı bile vermek mümkün.

Bitmeyen macera başlıyor…

Macera, diğer bir çok oyunda olduğu gibi oyunu ve oynanışı öğreten bir bölümle başlıyor. Uzun diyebileceğimiz bu bölümde kendimizi Albion’da dünyaya gelmiş, büyük bir kahraman olma hayaliyle yanıp tutuşan, küçük bir çocuk olarak buluyoruz. Herşey güzel başlıyor, mutlu bir şekilde dolaşırken birden bire kasaba haydutların saldırısına uğruyor. Babamızı öldürüp, anne ve kızkardeşimizi kaçırdıklarına şahit oluyoruz. Bizi de öldürecekleri esnada yaşlı ak bir büyücü olan Maze tarafından kurtarılıyoruz. Maze bizi Hero’s Guild denen ve gelişimimizde, yani kahraman olmamızda büyük payı olacak örgüte götürüyor. Eğitim bölümü bittiğinde ise kendimizi yetişkin biri olarak buluyoruz, artık kötü güçlerle savaşıp, hem ailemizin intikamını almak hem de Albion’un en büyük kahramanı olmak için yola koyuluyoruz. Oyunun senaryosu genelde bu konu üzerine yoğunlaşıyor ancak derine indikçe gelişiyor ve sürprizlerle karşılaşıyoruz.

İyilik timsali mi, kötülüğün efendisi mi olmak istersiniz?

Oyun içindeki tüm hareketleriniz karakterinizi iyi ya da kötü yönde şekillendirecek. Tabii ki kasaba halkının size karşı tavırları da bu yönde değişecek. İyi bir kahraman iseniz, bir kasabaya geldiğinizde alkışlarla, iltifatlarla karşılanacaksınız. Kasabanın kızları bu bekar ve iyi yürekli kahramanın gönlünü çalmak için uğraşacaklar. Yok eğer kötü ve zalim biri olduysanız, sizi görünce ya kaçacaklar ya da önünüzde diz çöküp aman dileyecekler. Tabii dış görünüşünüz de karakterinizle doğru orantılı olarak değişecek. Saf kötü bir karakterin şeytan gibi boynuzları çıkacakken, iyi ruhlu karakterler ise ak pak, nurlu bir hale gelecekler.

Hareketleriniz o kadar çeşitli ve serbestki; diyelim zalim bir karaktersiniz ve bir kasabaya geldiniz. Oyun oynayan çocuklar mı var? İsterseniz gidip çocuklara kötü davranabilir, hatta onları dövebilirsiniz. Düşmanınızın kafasıyla top oynayabilirsiniz, birinin evine gizlice girip soyabilirsiniz, bir tüccarı kandırabilirsiniz... Kısaca kasabada istediğiniz gibi terör estirebilmeniz mümkün. Tabii bunları yapmayı göze aldıysanız nöbetçilerden kaçabilmek için de bir şeyler düşünmüş olmanız gerekiyor.

Saç stilinizi, sakalınızı, kıyafetlerinizi zevkinize uygun seçebiliyorsunuz, oyunda komik kıyafetler bile giyebilirsiniz. Zalim biri şortla kasabaya gelirse ne olur? Kasabalı, şöhretinize göre sizden çekinir ama gülüp alayda edeceklerdir. İsminiz dahi hareketleriniz sonucu oluşuyor diyebilirim. Görevlerden kaçan biriyseniz “Korkak Tavuk” sıfatıyla anılmanız işten bile değil. Dövme, sakal, saç şekilleri için oyun içinde kartlar bulacaksınız.Bunları bir berbere götürerek güzel, trend modellere sahip olabilirsiniz. Tabii dövmeler size, çeşidine göre, korkutucu yada karizma olma gibi puanlar sağlıyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×