1/2

Fable

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Molyneux, en iddialı oyunum dediği Fable ile oyun dünyasını sarsmaya hazırlanıyor.

Peter Molyneux’u oyun dünyasıyla yakından ilgilenen oyuncuların çoğu bilir. Oyun dünyasının dahisi olarak adlandırılan Molyneux’u bu üne kavuşturan en büyük özelliği hiç kuşkusuz özgün oyunlar üzerindeki çalışmalarıdır; fakat bu düşüncesini bir bakıma sadece Black & White’ta uygulama fırsatı bulan ünlü yapımcı, bu oyun ile çok büyük bir başarı yakalayamadı, yine de bu ilk ciddi denemesiydi ve bazı aksaklıkların olmasını gayet doğal karşılamak gerekiyor. Şimdi Molyneux, Big Bluebox ve Black & White’ta birlikte çalıştığı Lionhead Studios’tan birkaç arkadaşı ile birlikte çok daha büyük bir yapım olacakmış gibi görünen Fable üzerinde çalışıyor. Molyneux bu oyun ile o kadar iddialı ki Fable’ın şu ana dek yapılmış özgün türdeki bütün (Shenmue, GTA vs.) oyunlardan çok daha başarılı bir yapım olacağını iddia etmekten kaçınmıyor. 

Fable, çok büyük bir kıta olan Ablion’da geçen bir oyun, konusu ise gayet sıradan, siz henüz 15 yaşındasınız ve bir gün eve geldiğinizde ailenizi ölü buluyorsunuz. İlk işiniz de katilleri bulup intikam almak oluyor. Peki ya daha sonra? Tabi ki dünyada yapayalnız kaldınız, ne gidecek bir tanıdığınız, ne de sığınacak eviniz var. Görüldüğü gibi Fable’ın konusu hiç de özgün değil, şimdiye kadar birçok oyunda böyle bir konu ile karşılaştık; fakat oyunu özel kılacak olan zaten konusu değil, oynanış özellikleri. 

Baştaki olaylar dışında hiçbir kurgusallıkla karşılaşmayacağız. Daha sonra tamamen özgürüz, artık kaderimizi kendimiz çizecek, ne olmak istiyorsak, ne yapmak istiyorsak onu yapacağız ama şunu unutmamamız gerekecek; yaptığımız her şey sonucunda Fable’ın müthiş dünyası da buna karşı tepki verecek. Bazı hareketleri yaparken dikkatli olmanız gerekecek, aksi takdirde çok ağır bedeller ödeyebileceksiniz.

Ablion Kıtası

Ablion, etrafı okyanusla çevrili bir kıta. Burada Oak Vale, Hook Coast, Bowerstone, Knothole Glade gibi bir çok şehir ve kasaba; bunun yanında ormanlar, zindanlar, dağlar, sahiller, ticaret noktaları, ıssız harabeler, büyülü mekanlar ve mezarlıklar gibi çok çeşitli mekanlar bulunuyor. Ayrıca gizli patikalar, mağaralar ve tüneller de olacak. Bu mekanların fiziki özellikleri el verdiği sürece istediğiniz her yeri gezebileceksiniz. Bunun için Ablion’u tamamen dolaşmanız gerekebilir, üstelik bu gezinti sırasında her hangi bir hayvanı kullanma şansınızda yok. 

Ablion dünyasında gezdiğiniz her yerde mutlaka yapacağınız işlerle karşılaşacaksınız; yani yürüyerek koskoca kıtayı nasıl gezerim diyemeyeceksiniz; gezip, keşfetmek oldukça eğlenceli olacak. Oyundaki gerçekçiliğin bu kadarla sınırlı kaldığını sanmayın; oyunun motoru sayesinde kar, yağmur, rüzgar, sis ve bulutluluk gibi unsurlar gerçek yaşamdaki gibi simüle edilecek; ayrıca gezegen güneş etrafında dönecek, böylece gece-gündüz değişimi yaşanacak. Mevsimler oluşacak ve ağaçların yaprakları dökülüp, meyveleri olgunlaşacak, bahar gelince etrafta kuşlar ve kelebekler uçuşurken, otların boyu uzayacak. Bu değişimden etraftaki insanlarda etkilenecek, gündüzleri çiftçiler tarlaya giderken, çocuklar oyun oynayacak ve okula gidecek, tüccarlar mal taşıyacak veya etrafta kendine has özelliği olan insanlar gezinecek; geceleri bunların yerini hırsızlar, haydutlar ve değişik yaratıklar (bu yaratıklar yerleşim birimlerinden uzakta) alacak. Tabi doğal olaylar dışında ki her şey zamanla değişebilir, bu sizin elinizde; örneğin ticaret gemileri geç geldi veya hiç gelmedi, o zaman mâlların fiyatları yükselecek; bazı ürünler istenilen satışa ulaşamazsa fiyatları düşecek; tamamen arz-talebe kalmış bir durum. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız ekonomiyi asla göz ardı edemeyeceksiniz.

Savaşa hazırlıklı olun!

Fable’ın dövüş sistemi hack and slash tarzında olacak; bütün düşmanlar ile gerçek zamanlı olarak savaşabileceğiz. Dövüşlerinizi ister çıplak el ile isterseniz de sayısı 50 çeşidin üzerinde olan kılıç, bıçak, satır, çekiç, balta gibi silahlarla yapabileceksiniz. Bu silahlara, satın alarak, değiş-tokuş yaparak veya gizli yerlerde bularak sahip olabilirsiniz. Ayrıca 16’nın üzerinde ki büyüyü de dövüş esnasında kullanabileceksiniz. Bu büyüleri düşman üzerinde direkt olarak kullanmanın yanı sıra, silahlarınız üzerinde kullanıp daha güçlü silahlar elde edebileceksiniz. Hack and slash savaşlar sırasında büyüleri kullanmak her zaman zor olmuştur. Fable’da ise özel bir sistem sayesinde büyüleri yapmak çok kolay olacak. Tabi dövüşlerde rakipleri kolayca alt etmek istiyorsak, karakterimizin bazı özelliklerini geliştirmemiz gerekecek.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×