Facebook Türkiye'ye temsilci atama kararıyla ilgili açıklama yaptı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 19.01.2021 - 10:17
Facebook son dönemin tartışılan iki konusu veri koruması ve temsilci ataması ile ilgili resmi bir açıklama daha yaptı.

Facebook gibi sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları son dönemde ülkemizin ana gündem maddelerinden biri haline geldi. Hem kişisel verilerin korunması olayı hem de firmaların ülkemize temsilci atamaları ile ilgili konular hala sıcaklığını koruyor. Facebook ise bu konular hakkında yeni bir açıklama yaptığı gibi son güne saatler kala ülkemizde temsilci atama kararı verdiklerini de açıkladı. Firmanın yapmış olduğu resmi açıklama şu şekilde;

Facebook'tan temsilci ataması ile ilgili resmi açıklama geldi

"Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Facebook Türkiye'ye temsilci atama kararıyla ilgili açıklama yaptı

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 05:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 00:51
Paşa paşa temsilcilikleri olucak ve vergi ödeyecekler, çünkü Türkiye'den çok para kazanıyorlar. İyi valla, sen Türkiye'den reklam geliri al ama vergisini verme. Var mı öyle bir dünya? Darısı youtube ve twitterın da başına inş.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.01.2021 22:38
facebook'u kullanmak özgürlükmüş, hadi be. bir ülke bir site yapacak diğer ülke insanları bütün şahsi özel bilgilerini duygu düşüncelerini, fotoğraf videolarını paylaşacak. Adamlar türk devletinden çok türk milleti hakkında bilgi sahibiler ve bunu olumsuz herşekilde kullanıyorlar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.01.2021 17:34
Şayet Trump'ı banlamış olmasalardı hani konuşma özgürlüğüymüş, ifade özgürlüğüymüş, bu açıklamalarına helal olsun denirdi. Ama Trump hareketinden sonra bu yaptıkları açıklama hiç samimi gelmiyor.
MK Okuru
MK Okuru 19.01.2021 20:24
Gaspçıya özgürlük yok. Seçimi kaybettiği halde şike var diyen gaspçılara hiç yok
Kalan Karakter : 300 Gönder
Facebook Türkiye'ye temsilci atama kararıyla ilgili açıklama yaptı

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×