Banner Resmi

Facebook'ta pedofili skandalı

Hürcan Köse
Hürcan Köse 8.03.2017 - 16:42
Facebook, içerik denetimi konusunda sıkıntılı bir durumda
Son zamanlarda hem ahlaki duruşu, hem de kurumsal sayfalara karşı kısmen zorlu ücretli yaptırımı sebebiyle birçok kişi tarafından negatif yorumlara maruz bırakılan Facebook, BBC News'ün yaptığı bir araştırma sonucu kötü şöhretini bir kademe daha yukarı çıkardı.

Facebook'un giriş sayfasındaki yazılara bile dikkat ederseniz, yasalara aykırı her türlü içeriğin koşulsuz şartsız siteden kaldırılacağı ve gerekirse de otoritelere bildirileceği gibi madeller vardır. Ancak Facebook'un bu yasalara aykırı, rahatsız içerikleri engelleyebilmek konusunda da geç kalıyor olması hatta bazen bu içerikleri kaldırmıyor oluşu ciddi problemler yaratmaya başladı. Bu kez konumuz öyle havadan-sudan bir sebep değil. Dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan pedofili.

Facebook'ta pedofili skandalı
Facebook'ta her gün milyonlarca, belki de milyarlarca resim ve video paylaşılıyor. Bunlardan kaçı pornografi, kaçı katliam, kaçı pedofili içeriğine sahip bilinmez ancak zaten bunu bilmek de bizim değil, Facebook'un görevi. BBC'nin yaptığı habere göre Facebook'ta geçen sene ortaya çıkan ve hemen raporlanan bir görselin birkaç gün önce tekrar ortaya çıktığı ve gruplarda dolaştırıldığı söyleniyor. Cinsel ilişkiye zorlanan bir çocuğun sakıncalı görüntülerini barındıran görsel ve video günlerce grupta/sayfada kalmış hatta insanlar link bile istemiş. Üstelik BBC bunu Facebook'a bildirdiğinde, Facebook habercileri polise şikayet etmiş.

Facebook'ta pedofili skandalı
Gerekli uygulamaları geç de olsa yapan Facebook'un "yapılan araştırmalar sonucu illegal içerikteki tüm görsellerin ve gönderilerin bahsi geçen sayfalardan kaldırıldığını bildiriyoruz" demesinin ardından görsellerin hala bazı sayfalarda bulunuyor olması insanları çileden çıkardı. Yalnızca BBC'nin değil, geleneksel medyanın ve halkın da tepkisini büyük oranda çeken olay Facebook'un içerik denetimi konusunda ne kadar zayıflamış olduğunu gösteriyor.

Olay hakkında Facebook'tan resmi bir açıklama bekleniyor. Görseller ve haberin kaynağı.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 16.01.2022 22:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
kots
kots 9.03.2017 09:01
Yaklaşık 3 senedir kullanmıyorum, çok mutluyum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2017 22:29
yav küfürlü konuşasım var ama yayınlamazsınız neyse bunlar ai ya vermiş sistemi tanırsa kaldırıyor canı istemezse tepki yok en sinir olduğum insanlardan birisi mark adam gibi live chat sistemi bile yok adamlarda milyarlarca dolar omuzlamayı biliyor ve facebookta görüntüyü bırak pedo gruplar dolu
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2017 21:59
sistemi yönetenler ahlaklımıda içeriklerinde dikkat edecekler,en fazla göz boyamaya çalışırlar bizim millet ne kadar saf,daha doğrusu dünya aptal
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2017 18:10
5 gün önce bir gönderiyi şikayet ettim (içerik aşırı şiddet içerikli)
facebooktan gelen mesaj;
" Facebook kurallarına aykırı değil bu yüzden kaldırmıyoruz "
Kalan Karakter : 300 Gönder
Facebook'ta pedofili skandalı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×