FaceBreaker

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Mosmor gözler, şişmiş bir surat, dağılmış dişler...
Platformlar XBox 360
FaceBreaker
  • Yapımcı - Yayıncı EA Canada - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 57
Artılar Karakter tasarımları, renkli grafikleri, kolay oynanabilirliği
Eksiler Kısa ömürlü, çok basit
Şahsen boks oyunlarına aşırı ilgim var. Tıpkı hiçbir animasyon filmini kaçırmadığım gibi, bu sefer daha iyisini yapmışlardır diyerek atlıyorum boks oyunlarına. Don King Presents Prizefighter’ın başarısızlıkları ile hayallerimi yıkmasının ardından gözümü direk Fight Night serisi yapımcılarının yeni çalışması olan Facebreaker’ı çevirdim. Çizgi film görünümlü, sevimli karakterlerin olduğu bir boks oyunu acaba işini iyi yapabilir mi?

Ne umdun ne buldun

Facebreaker yayınlanan videolarının aksine oldukça çocuksu ve kısa ömürlü bir oyun. Menülere girdiğinizde tek dövüş ya da turnuva havası verilmiş biraz daha uzun soluklu modu bulunuyor. Seçebileceğiniz çeşit çeşit karakterler var. Her biri kendine göre esprili. Tipleri, mimikleri, konuşmaları tamamen komedi yapılmış. Eski bir askerden tutun, romantik bir İspanyol’a, sevimli Japon bir kızdan karate ile kafayı bozmuş bir tipe kadar bol bol karakter tasarlanmış. Bunlar size yetmezse kendinize istediğiniz ayrıntıda karakter yarabiliyorsunuz. Hatta resminizi oyunun sitesine yükleyip Xbox Live üzerinden oyuna indirebilir ya da kameranızın yardımıyla resminizi çekip direk kullanabilirsiniz. Karakter işini hallettikten sonra birazda dövüşlerden söz edelim. Oyunda kullanacağınız az tuş var. Yapabilecekleriniz de öyle, rakibinize vurdukça alt köşenizdeki bar siz yumruk yiyene kadar devamlı doluyor ve tepe yaptığında Facebreaker tuşuna basarsanız, karakteriniz özel hareketler eşliğinde bir vuruşta karşınızdakini yere seriyor. Kendinizi savunma babında korumada durabilir, rakibinizin yumruğunu tutabilir ve yumruğunu tutup karşı vuruş yapabilirsiniz. Yani oynanış gayet basit hazırlanmış. Tamamen tuşlara kim ne kadar çok basarsa o kazanır mantığı hakim. Hal böyle olunca birkaç dövüşten sonra insan sıkılmaya başlıyor.

Maymundan dövüşçü olur mu?

Oyunun bir diğer enteresan yanı ise zorluk seviyesi ve yapay zekanın size olan tavrı. Bazen rakibinizi 3 raunt sonunda yere seremiyorsunuz ve düşenin maçı direk kaybedeceği bölüme geçiliyor. İşte o anda ne oluyorsa rakibiniz birdenbire çok süper oynamaya başlıyor. Siz daha yumruğunu keserken diğer yumruğunu yiyorsunuz, kazara o sırada korunmayı başarıp birde ben vurayım dediğinizde ise bu sefer anında durduruluyorsunuz. Zaten çok geçmeden sağlığınız tükeniyor ve maçı kaybediyorsunuz. Birçok zaman kolay geçen dövüşler aniden aşırı zorlaşmaya başlıyor. Oyunun tek hoşuma giden yanı hoş, renkli grafikleri ve animasyonları oldu. Özellikçe maç sonları dövdüğünüz tiplerin yüzleri çok komik olmuş. Oyun içi sırasında da hasar modellemeleri kullanıldığından round aralarında rakibinizi ya da kendinizi görüp eğleniyorsunuz. Ringler görsel olarak kaliteli olmuş, fakat hiç işlev katılmamış. Zaten tamamen komedi üzerine kurulan bir yapımda ringlerde enteresan aksiyonlar olabilirmiş. Kısa ömürlü kariyer modu gibi Xbox Live üzerinden de çok kısa bir süre için sizi tatmin edecektir. Müzik ve sesinde pek üzerine düşülmemiş. Seslendirmeler iyi ama müzik olarak neredeyse hiçbir çalışma yapılmamış.

Bitirirken...

Kendi dallarında bu kadar uzmanlaşmış ve birikim sahibi yapımcılar, neden böyle enteresan fikirlerden yola çıkarak oyun yaparlar anlamıyorum. Zamanında koskoca Rockstar firması da bildiklerinin dışına çıkarak Table Tennis adlı masa tenisi oyunu yapmışlardı, fakat oradaki fizik, oynanabilirlik ve özellikle karakterlerin modellemeleri övgüyü hak edecek düzeydeydi ve uzunca da bir süre online olarak da oynanmaya devam etti. Fakat bu tarafta maalesef bunlar geçerli olmamış. Grafikleri renkli, kaliteli olabilir, ama Facebreaker anca bundan 4-5 sene önce çıksa piyasada biraz yer alabilirdi.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 23:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
FaceBreaker

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×