Fading Shadows

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bu yılki Golden Globe, Fading Shadows'a gidiyor
Platformlar PSP
Fading Shadows
  • Yapımcı - Yayıncı Ivolgamus - Ivolgamus
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
Artılar Türe getirdiği yenilikçi oynanış
Eksiler Müzikler daha çeşitli olabilirdi
Fading Shadows, gizemli öğelere sahip fantastik bir dünyada geçen, kendine has yapısı bulunan bir oyun olmuş. Yalnız PSP için dizayn edilmiş olması bakımından da, el konsolumuz için ayrı bir önemi bulunmakta.

Ivolgamus firması tarafından geliştirilen ve piyasaya sunulan oyun, daha önce görmediğimiz bir Puzzle yapısına sahip. Fading Shadows, çok fazla üstünde durmayacağımız bir hikayesi bulunuyor. Bununla birlikte hikayenin sunumu bir Puzzle oyununa göre gayet güzel entegre edilmiş. İşlenmiş konsept çizimleri tadında resimler de hikayeye eşlik ediyor. Erwyn, karanlık güçler tarafından bir kalede tutsak edilmiştir. İnfazına çok fazla zaman kalmayan Erwyn, büyücü kız kardeşi Aira tarafından ölümü engellenmesi için Erwyn’in ruhu bir küreye hapsedilmiştir. Doğaüstü güçlerini kullanarak küreyi kaleden kaçırmaya çalışan Aira’nın gücü yetersiz kalmaktadır. Hal böyle olunca da küreyi kontrol etmek bize kalır.

Kürenin ruhu

Kalenin içinden kaçmaya çalıştığımız yapımda, bir ışık huzmesini kontrol ediyoruz. Spritüel gücümüzü temsil eden ışık huzmesi sayesinde küreyi kontrol edebiliyoruz. Kısaca küre ışığı takip ediyor diyebiliriz. Ancak bu bölüm yapıları nedeniyle görüldüğü kadar kolay değil. X ve kare tuşları ile çekim gücümüzü değiştirerek küreyi platformlardaki engel, yokuş, uçurum, basamak gibi farklı kısımlardan başarı ile geçirmemiz gerekiyor. Örneğin çekim gücümüz yetersizse küre yokuşu çıkamıyor ya da fazla güçlü çekiyorsak, virajı alamayan araba misali küremiz yol dışına çıkarak aşağı düşüyor. Çekim gücünü ayarlamak dışında O tuşu ile anlık kuvvetli enerji yollayarak küreyi zıplatmamız da mümkün. Bu sayede basamak ve yükselti gibi engelleri küreyi aşırtarak geçmek mümkün oluyor.

Fading Shadows’da bölüm tasarımları gayet başarılı yapılmış. Bölümler bir kalenin içyapısını andıracak şekilde tasarlanmış. Farklı yükseltili platformlar, birbirlerine yamaç, basamak gibi yollarla bağlanmış. Kürenin fiziki davranışı da gayet gerçekçi yapılmış. Verdiğiniz komutlara gerçekçi tepkiler doğuruyor. Ayrıca bölümleri geçebilmeniz için kürenin formunu da değiştirmeniz gerekiyor. Kürenin ilk formu metalikken daha sonra tahtaya da dönüştürülebiliyor. Bu durum bölüm içinde bulunan su kısımlarını aşmanız için kullanılıyor. Örneğin su derinliği zıplanarak aşılamayacak kadar fazla ise formu tahtaya dönüştürerek su yüzeyinden yüzerek geçiyoruz.

Bölümler birbirlerine kapılar ile bağlanıyor ve açılmaları için belli düzenekleri aktif etmek gerekiyor. Düzenekler genellikle kürenin belli bir blok üzerine istenilen formda ve sırayla çıkılması ile aktif oluyor. Bloklara ulaşmakta küçük bulmacalar içeriyor. Örneğin suyun altına gizlenmiş bir bloğa ulaşmak için, önce küreyi metal formuna çevirip dibe batırmalı, ardından tahta forma dönüp yüzeyden karaya ulaşmalısınız. Kırılabilir yamaç korkulukları, tuzaklar, su ve form değiştirme iç içe bir yapıya sahip. Böylece sürekli bir arayış, dikkat ve bulmaca çözümü gerekliliği sağlanmış. Grafikler açısından tatmin edici bir düzeyde olan Fading Shadows, sesler ve müzikler bakımından da aşağı yukarı grafikler seviyesinde. Detaylı bir eğitim modu bulunan yapımda, 40 farklı Single Player ve Wireless üzerinden oynanabilen 10 farklı Multiplayer bölümü bulunuyor. Türe getirdiği farklı yapı ve zevkli oynanışı ile uzun süre meşgul olabileceğiniz bir oyun Fading Shadows. Yalnız PSP için yapılmış olması ile de daha bir özel oluyor. Tavsiye edilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 23:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
Fading Shadows

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×