1/2

Fallout 3: Operation Anchorage

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Alaska'nın bağrında soğuğa ve Çinlilere karşı dişe diş mücadele
Platformlar PC
Fallout 3: Operation Anchorage
  • Yapımcı - Yayıncı Bethesda Softworks - Bethesda Softworks
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar Yeni ekipmanlar, yeni görevler, yeni bir macera
Eksiler Ana oyundaki RPG öğesi yerine aksiyon ağırlıklı
Koca bir on sene… Zaman çabuk geçiyor. Bu yıllar içinde Dünya’da neler neler değişti, ama halen Duke Nukem Forever piyasaya çıkmadı. Beklemekten de vazgeçtim, ne zaman çıkacağı da muallak. Ben bile liseyi, sonra üniversiteyi bitirip, koca adam oldum, hayata atıldım. Ancak Duke Nukem Forever (Diğer namıyla Never), geliştirme aşamasında. Neyse Duke halen yapıla dursun, eski bir dost Fallout 3 on sene sonra geçtiğimiz Ekim ayında podyumlarda boy gösterdi. Son olarak Wasteland’te Fallout 2 ile maceraya atılmıştım, kendimi ve hayatı unutmuştum.

Black Isle’ın kapanması, Fallout 3’ün el değiştirip Bethesda tarafından geliştirilmesi, yapımın FPS olması, eski oyun mekaniğinin bulunmaması gibi açılardan sıkı Fallout fanları tarafından eleştirildi. Her şeye rağmen yapım piyasaya sürüldü ve genel olarak da beğenildi. Zaten çoğu yerden yüksek puanlar aldı, yılın RPG’si ödüllerini kaptı. Fallout 3’ün çıkmasıyla birlikte Bethesda güzel bir haber de verdi. Yapım için indirilebilir üç adet içerik (DLC) çıkartacaklarını duyurdu. İlk içerik kısa bir süre önce yayınlandı, bize de oynamak kaldı.

Fallout 3: Operation Anchorage
"Winterized Combat Armor, sadece simülasyon içinde kullanılabiliyor."

Askeri operasyon

Operation Anchorage, X360 ve PC için Live üstünden 800 Microsoft puanı karşılığında (10$) satışa sunulmuş durumda. Satın alıp oynayabilirsiniz. Aslında bu ek içerik birkaç saatlik oynanış sunan, yeni yan bir görev. DLC’yi oynamak için yeniden oyuna başlamanıza gerek yok. Daha önce yarattığınız karakterle ve eski save’lerle uyumlu. DLC’yi Live üstünden satın alıp, indirdikten sonra artık Fallout 3 içine dahil oluyor. Operation Anchorage, Pip-Boy’da yeni bir görev var ibaresiyle çıkmıyor. Rivet City’e girip çıktıktan sonra ekranda; "A new radio broadcast has been heard across the Capital Wasteland. It sounds like a distress call, but seems meant for certain ears only..." mesajı geliyor ve Pip-Boy’dan haritaya bakarsak DLC ile birlikte oyuna eklenen Bailey's Crossroads Metro’yu görebilirsiniz. İşte gitmemiz gereken yer de burası. Bailey's Crossroads Metro’ya geldikten sonra karşılama komitesi olarak bizleri Brotherhood Outcasts askerleri ve süper Mutant’lar karşılıyor. Güzel bir çatışmadan sonra artık Outcasts’in karargahına inip, Operation Anchorage’a başlayabiliriz.

Operation Anchorage aslında bir simülasyon. Eğer simülasyonda ölürsek gerçekten ölüyoruz (Ben değil, oyundakiler söylüyor). Kısaca simülasyondaki hikayeden de bahsedersek, 2776 yılında (Ana senaryo 2777’de geçiyor) Alaska’da işgalci Çin ordusuyla çarpışıyoruz. Bunun için gerçekleştirilen Anchorage Operasyonu’na dahil oluyoruz.

Neler var neler?

DLC ile birlikte oyuna yeni dört tane görev ve Achievement ekleniyor. Yeni Achievement’lar ve görevler şöyle:

Aiding the Outcasts: 20 Puan
The Guns of Anchorage: 20 Puan
Paving the Way: 20 Puan
Operation: Anchorage: 40 Puan

Simülasyon içine girdiğimizde kendimizi karlı dağlar üstünde, Winterized Combat Armor giymiş şekilde buluyoruz. Yeni düşman olarak Çinli askerler karşımıza çıkıyor (Aslında ana oyunda Mama Dolce’de artık Ghoul haline gelmiş Çinli askerler yani Chinese Remnant’lar vardı). Bunlar haricinde asıl oyunda görmediğimiz Chimera tankları, Spider Drone’lar ve görünmez Çinli askerler yani Crimson Dragoon yeni rakiplerimiz. Tanklar verdiği hasar oranı yüksek, ancak ağır hareket ediyorlar. Spider Drone’ları kolayca fark edebilirsiniz. Yanınıza gelmeden yok edebilirsiniz. Chinese Stealth Suit giyen Crimson Dragoon’lar görünmez olduklarından arada başa bela olabiliyorlar. Ani sürpriz saldırı yapıyorlar. Ama pek korkulacak bir yanları yok, onları temize havale edebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×