1/4

Fallout 3: The Pitt

Yusuf Tansu Büyüktalaş 3.06.2010 - 12:31
Tam Çözüm: The Pitt için sırların çözülme zamanı geldi...
Geçtiğimiz sene yayınlanan Fallout 3, birçok oyun sever tarafından beğenilmişti. Bethesda yapım için DLC paketleri (Ek içerik) hazırlayıp, satışa sunacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz aylarda ilk DLC olan Operation: Anchorage yayınlandı. İkinci olarak da The Pitt adlı ek içerik kullanıcıların beğenisine sunuldu. 800 Microsoft puanı yani 10 Dolar ücret karşılığında Live üstünden satın alıp, oynayabileceğiniz The Pitt’in kilitli kapılarını sizin için açtık.

1.Bölüm: Into the Pitt

Oyuna başladığınız anda birazcık etrafta dolaşın. Kısa bir süre sonra ekranınıza mesaj gelecek. Gelen ileti çevrede yakalanan farklı bir radyo sinyali hakkında. Pekala gideceğiniz yer çok basit. Pip-Boy’a bakarak radyo kulesini bulun. Basitçe belirtilmiş bu yöne doğru yol alın. Eğer isterseniz Kuzey’e doğru yol alarak Capital Wasteland’i keşfedebilirsiniz. Ekstra cephane ve hikaye hakkında bazı bilgiler edinmek istiyorsanız, bu mekanı gezebilirsiniz. Radyo kulesine ulaştığınız anda hemen Güney Batı’sında kalan Fort Constatntine adlı üsse doğru yol alın. Buradan sonra ulaşmanız gereken yer SatCom Array NN-03d adlı mekan. Pip-Boy’a bakarak yol almaya devam edin. Yolun sonunda karşınıza çıkan adamla konuşun.

Wernher adındaki bu adamla konuştuktan sonra, oyunun konusu hakkında biraz bilgi edineceksiniz. Bu kişi Pitt Raiders adlı düşmanlardan kaçarak buraya gelmiş. Pitt adındaki şehirde (Pittsburgh, Pensilvanya) bulunan köleleri serbest bırakmak isteyen Wernher sizden yardım isteyecek. Bu şehrin Ashur adında bir lider tarafından yönetildiğini söyleyen Wernher, Pitt’in de tehlikeli olduğunu ve bu yolda kendisine yardım etmenizi isteyecek. Tabii ki sizden senaryonun devamlılığını getirebilmek için bu teklifi kabul edeceksiniz. Şahsen gerçek hayatta olsa arkama dahi bakmadan dönüp giderim(!)

Wernher size The Pitt’e girebilmeniz için yapmanız gerekenleri anlatacak. Daha sonra senaryo içindeki kaderinizi çizmeye başlayacaksınız. Fort Constatntine’e doğru yola çıkın. Sıradaki uğramanız gereken mekan burası. Yol boyunca karşınıza çıtır çerez düşmanlar çıkabilir, avlanın. Alıştırma tadındaki bu rakipleri teker teker avladığınızda üstlerinden çıkan bazı işe yarar materyalleri de toplamayı unutmayın.

Fort Constantine’e vardığınızda karşınıza biraz daha üstün düşmanlar çıkacak. Robot düşmanların yanı sıra Enclave denilen hırçın insanlar sizi öldürmeye çalışacak. Hiç acımadan rakiplerinizi öldürün ve devam edin. Binanın etrafını dolaşarak Doğu yakasına ulaşmaya çalışın. Burada bulmanız gereken bir tren tüneli var. Yolumuza buradan devam edeceğiz. Tüneli görür görmez kırmızı başlıklı kız gibi hoplaya zıplaya koşturmaya başlamayın. Zira etraflıca sizi kuşatan düşmanlarınız hala mevcut. Biraz daha temkinli, biraz daha yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerleyin.

Ulaştığınız bölgede başıboş dolaşan dört Slave var. Bunlarla anlaşma sağlamanız gerekecek, ama bilinen yoldan değil. Silahınızı konuşturacaksınız, çünkü bu insanlar sizi düşman sanıyor. V.A.T.S. sistemini kullanarak bu çapulcuları kolayca geçebilirsiniz. Eğer bunu yapacak vaktiniz yoksa, etraftaki korunakların arkasına sığınarak düşmanlarınızı teker teker avlayabilirsiniz. Ölü bedenlerin üzerinden işe yaracak eşyaları toplamayı unutmayın. İhtiyacınız olan Slave Pen Key’i de alarak yolunuza devam edin.

Anahtarı aldıktan sonra çevreyi keşfetmeye koyulun. Pittsburgh’a girmeden evvel sağlığınızı doldurun. Cephane kutularından üstünüze alabildiğiniz kadar mermi alın. Birkaç kutu sigarayı da envanterinize atmayı unutmayın. Burada bulabileceğiniz zırhları da kuşandıktan sonra, Slave Outfit’i alarak yolunuza devam edin. Pittsburgh’a girebilmeniz için bu elbiseye ihtiyacınız olacak.

Tüm düşmanlarınızı öldürdükten sonra sağ tarafınızda bulunan patikadan Wernher’in gitmesine izin verin. Yolun sonunda kilitli bir kapı olacak (Pittsburgh’a çıkan), ancak burayı siz açamıyorsunuz. Bu yüzden Wernher’in gelmesini bekleyin. Kendisi geldiğinde otomatik olarak kapıyı açacak ve içeri girmenize izin verecek. Daha sonra Wernher size şehre sızmanın ipuçlarını verecek. Slaves’lerden bulduğunuz kıyafeti giyin ve üzerinizdeki tüm ağır silahları atın. Bir bıçak ve bir adet tabancayı yanınızdan ayırmayın. Daha sonra yolunuza devam edin.