1/6

Fallout: New Vegas

Murat Halilbeyoğlu 1.11.2010 - 11:28
Burada kasa her zaman kırılır
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Fallout: New Vegas
  • Yapımcı - Yayıncı Obsidian Ent. - Bethesda Softworks
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
21 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar Mükemmel bir atmosfere sahip. Yapılabilecek pek çok ek görev var. Dürbün kullanabilme imkanı. Detaylı diyalog sistemi hikayeyi tamamlıyor.
Eksiler Grafiksel hatalar. Halen araç kullanamıyor oluşumuz. Yapay zekada kimi sinir bozucu hatalar. Müzikler yetersiz.
İnanın nereden başlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Hani bazen birisine, hakkında bir sürü şey anlatmak istediğiniz bir konu olur, ancak kafanızda o kadar çok şey döner ve en sonunda adam akıllı hiçbir şey anlatamazsınız ya, işte şu an öyle hissediyorum. Bilmem anlatabildim mi?

Bundan birkaç sene önce Bethesda “Fallout’u artık ben yapacağım” dediğinde herkes merak, tedirginlik ve umutla beklemişti. En sonunda oyun çıktığında kimisi bu büyük hikayenin yeni çehresini çok beğendi, kimisi getirdiği yenilikleri eskiye hakaret olarak nitelendirdi, ama ne olursa olsun bekleyen herkes en az bir kere oturup oynadı. Bana kalırsa yenilik, çok abartılmadığı sürece, hayattaki her şeye bir güzellik ve yeni bir heyecan katar. Dolayısı ile eski Fallout’lar bir klasik olsa da bu yeni versiyon da kendi tarzında ve kendi tadında başka bir klasik olmaya başlıyor.

Son iki sene bu şekilde geçerken, şimdilerde Bethesda bu işin peşini öyle kolay bırakmayacağını göstererek seriye dördüncü oyunu getirdi. Birçok kişi Fallout New Vegas’ın üçüncü oyuna ek paket olarak çıkacağını düşünse de Bethesda ısrarla bu oyunun ek paket olmayacağını, aksine serinin dördüncü oyunu olduğunu söylüyordu. Ve haklı da çıktılar. Neden mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Fallout: New Vegas
“Üzgünüm evlat ...

Öncelikle New Vegas’ın hikayesi üçüncü oyunun hikayesinden tamamen farklı. En başında, artık seride klasikleşmiş, “Vault’tan çıkmış balığa döndüm” başlangıcı bu oyun için geçerli değil. Bu oyunda eski bir Vault üyesi değil, atıktoprağın (wasteland) insanıyız. Dolasıyla görmüş geçirmişliğimiz biraz daha fazla.

Fallout: New Vegas, 2281’de yani Fallout 3'den hemen hemen dört yıl ve 2077'deki Büyük Nükleer Savaştan 204 yıl sonrasınında geçiyor. Hikaye Las Vegas, Nevada ve Mojave Çölü'nde geçiyor. Fallout serilerindeki diğer şehirlerin aksine Vegas şehri nükleer saldırılardan direkt olarak etkilenmemiş. Şehirdeki binaların çoğunluğu sağlam ve insanların arasında mutasyona uğrayanların sayısı çok az. Bu izolasyon bir anlamda doğaya da yansımış, temiz su ve yiyecek ülkedeki diğer yerlere oranla daha sık bulunur bir durumdadır. Oyundaki Vegas şehrini de, eski seriden Reno’ya benzetebiliriz. Çünkü savaş sonrası dünya üzerinde elektriğin olduğu ender şehirlerden bir tanesi. Bunu sağlayan da şehrin yakınında bulunan ünlü Hoover Barajı.