1/3

Far Cry 2

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Afrika'da bir yer. İsmi pek de önemli değil. Umulmadık bir anda zengin olabileceğiniz gibi, ölebilirsiniz de.
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Far Cry 2
Merlin Puanı 90
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Uçsuz bucaksız harita, ışık-gölge ve yansıma görselleri, sağlık sistemi, harita editörü
Eksiler Fiziklerde bazı hatalar var, yapay zeka bazen saçmalayabiliyor
Küresel denge her geçen gün biraz daha sarsılıyor. Sadece insan, evet birkaç insan, tüm bunlara sebep. Yeni görevim hakkında hiçbir bilgim yoktu. Doğrusu yeni bir maceraya atılacak kadar sağlam birisi olup olmadığımdan da şüphelenmeye başlamıştım.

Afrika’da bir yer. İsmi pek de önemli değil. Umulmadık bir anda zengin olabileceğiniz gibi, ölebilirsiniz de. Son zamanlarda çatışmalar giderek artmış burada. Bölümlenmeler olmuş. UFLL ve APR isimlerinde başı çeken gruplar var. Bir isimden bahsediliyormuş sürekli. İç savaşa zemin olarak sağladığı silahlarla kilit noktasını oluşturuyormuş bu adam. İsmi ya da lakabı “The Jackal”, işte yeni görevim. Nereden başlamam gerektiğini henüz kestirmedim. Ayrıca ilacım da bitmiş. Sanırım birkaç dost edinsem iyi olacak.

Bir fenomenin doğuşu

Yıl 2004, oyun tarihinde görülmemiş bir rekabet yaşanmakta, Doom 3 ve Half Life 2 arasındaki düello, son hızla devam etmekteydi. Sonra bir video yayımlandı. Tropik bir adanın kumsalında silahlı askerler devriye geziyor, içlerinden biri elinde purosuyla keyif yaparken, başka biri de iskelenin ucunda oltayla balık tutuyordu. Defalarca söyledik ama, Crytek’in bombası Far Cry, işte bu iki oyunun arasına yıldırım gibi düştü. Başarılı satışlar ve derecelendirilmelerden sonra devam oyununun kapısı açıldı. Ne olduysa bundan sonra oldu. Crytek ile Ubisoft’un yolları ayrıldı ve yeni oyunun kapıları da kapandı. Orijinal yapımın ardından konsollar için birkaç Far Cry oyunu hazırlansa da bunlar, beklenen ikinci büyük oyun değildi. Yapımın isim haklarını elinde tutan Ubisoft, nihayet geçtiğimiz yıl yeni Far Cry’ı duyurdu ve oyunun kapıları, Montreal stüdyosu tarafından tekrar açıldı. Biz de şimdi içeri giriyoruz, ama küçük bir farkla. Bu kez tropik bir adada değil, vahşi Afrika topraklarındayız.

Afrika güneşi

Defter tarzında bir menü hazırlamış yapımcılar, Far Cry 2 için. Öncelikle bir sayfa çevirmeli ve yönetebileceğimiz bir karakter seçmeliyiz. İlk oyunla hiçbir bağ bulunmadığı gibi yeni oyunda Jack Carver’da yer almıyor. Bu kez seçimimize sunulmuş tam 9 farklı karakter bulunuyor. Bir tanesini seçip oyuna dahil olduktan sonra, listedeki diğer karakterlerin de oyun boyunca bize yardım eden kişiler olduğunu görüyoruz. Ufak bir safari gezisinin ardından, bir süre eğitim görevleri yapmamız gerekiyor. Böylece birçok araç gereç ve silahın ince noktalarını kavrayabiliyoruz. Yukarda da belirttiğim gibi ana görevimiz, The Jackal’ı bulmak. Önümüzde 50 kilometrelik boyuta sahip dev bir harita bulunuyor. Uçurumlar, göller, patikalar ve daha fazlasının yer aldığı çevreyi keşfetmek oldukça güç. Üstelik etrafta devriye gezen askerler de var.

Beş tuşuna bastığımızda detaylı bir haritaya sahip olduğumuzu görüyoruz (Aynı tuşa basarak cep telefonu görüşmeleri de yapabiliyoruz), R’ye basarak haritamızın özelliklerini değiştirebiliyoruz üstelik Bir de GPRS bağlantıya sahibiz. Bu sayede hedef noktaları, güvenli bölgeler, silah satıcıları, otobüs durakları gibi mekanları tespit edebiliyoruz. (İlerledikçe harita detayları artıyor zaten). Ekranda herhangi bir yön belirtisi yer almadığı için sürekli haritayı kullanmamız gerekiyor. Gerçekçilik babında düşünülmüş olabilir, fakat oyuncuları zor durumda bıraktığı da bir gerçek. Araç kullanırken ise, torpidonun üzerinde küçük bir harita yer alıyor. Detaya inmek istiyorum diyorsanız, araç kullanırken de haritayı açabiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×