1/2

Far Cry 3

Mahmut Saral
Mahmut Saral 27.06.2011 - 14:55
Tropik adalara dönüş
Far Cry 3

Yıllar sonra bir şeyler benzeşiyor. Afrika, çöl sıcağı, vahşi hayvanlar geride kaldı. Sarı ve tonlarıyla bezeli topraklar, yerini tekrar yeşilliklere bırakıyor. Bu kez yaratıklar yok, ya da en azından öyle tahmin ediyoruz. "Cry ve Tropik ada teması" tekrardan birleşiyor. Başlangıç evresi bile neredeyse aynı olarak üstelik. Neden mi? "Amacımız ilk oyunun havasını yakalayabilmek" diyor çünkü yapımcılar. Far Cry 2 için ise, "ilk oyunun satış başarısını geçmeyi hedefliyoruz" deniliyordu. Görülen o ki Ubisoft Montreal, bünyesindeki daha fazla güven maddesi sayesinde artık rakam olarak değil, macera duygusu olarak da ilk oyunu Far Cry 3'le yakalamayı düşünüyor.

Ne bitmez eziyet, ne dinmez gözyaşıdır bu? Uygarlıktan çok çok uzaklarda, sıcak, ama özünde soğuk bir dünyada gözlerini tekrardan açmak şans mıdır, şansızlık mı? Adamımız Jason, gözlerini açtığında tropik bir adada olduğunu görüyor. Kısa süre öncesine kadar sakin suların üzerinde, kız arkadaşıyla yol alıyordu. Ne olduysa oldu artık, hatırlamıyor, ancak kız arkadaşının ortalarda görünmediği, kaçacak ne bir teknesinin, ne de bir planörünün olmadığını biliyor. O halde? Hayatta kalma mücadelesi başlasın!

Ada sahillerinde bekliyorum

Crytek'in Far Cry'ı öksüz bırakmasının üzerinden yıllar geçti, ancak Ubisoft, hala seriyi devam ettirmeye niyetli. Bu kez ilk oyunun bir benzerini hazırlayarak üstelik. Benzeri dedik, ama tabii ki aynısı değil. Seride daha önce denenmemiş yeni özellikler ve oynanış elementleriyle birlikte Far Cry 3, bakalım beklentilerimizi karşılayabilecek mi?

Far Cry 3
Dikkatinizi çekmiştir, Far Cry 3'ün senaryo başlangıcı, ilk Far Cry'dakiyle benzeşiyor. E tropik adalara da dönüyoruz. O zaman bu ilk oyunun remake versiyonu... değil, hayır! Yapımcıların deyimiyle yeni yapımdaki tropik ada, uygarlıktan epeyce uzakta, her yanı kötü adamlarla (teröristin kibarcası) kaplı, istemediğiniz kadar ot misali AK 47'nin bulunduğu bir ada. Zaten E3 demosunda görüldüğü üzere,daha ilk etapta 2-0 yenik başlıyoruz oyuna. Sevgilimiz bizle olmadığı gibi, bir de Voss adındaki terörist liderin eline düşüyoruz. Acaba bundan sonra ne olacak? Eh, pat diye oyunun başında ölmeyeceğimiz kesin. Yoksa tarihin en kısa maceralarından birine tanıklık edip, ardından Ubisoft Montreal'i elimizde meşalelerle basabiliriz.

Far Cry + Gelişim sistemi + ticaret + kötü adamlar = Bu güzel bir oyun

Far Cry 3'te ilk dikkat çeken özellik, kesinlikle grafikler. Dunia motorunda yapılan geliştirmeler neticesinde, Far Cry 2'ye nazaran daha detaylı harita tasarımlarına ve daha keskin ışık efektlerine sahibiz. Karakter tasarımlarının pek iyi olduğu söylenemez, zaten bir önceki oyunda da pek detaylı değillerdi. Ancak oluşturulan büyük bir haritanın olduğunu bildiğimizden, bunları göz ardı edebiliriz bir nebze. Söylenenlere göre Ubisoft Montreal, bu oyun üzerinde yaklaşık 4 yıldır çalışıyormuş. Gösterilen demonun ardından oyunun konsol sürümlerinin de görsel anlamda çok iyi görüneceğini (PS3 ve X360'da görsel kalitenin aynı olacağı belirtiliyor) söylemeyi de ihmal etmiyorlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×