Far Cry 5

Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Far Cry 5
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
21 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%76
Artılar + Oyunun baş kötüsü mükemmel tasarlanmış.
+ Montana eyaleti görülmeye değer
+ Görevlerin işleyiş yapısı ve ödüllendirmesi
Eksiler - Harita görüldüğü kadar büyük değil
- Yan görevlerin yüz animasyonları başarısız
- Silah özelleştirmesinde çok fazla seçenek yok
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 26.03.2018 - 13:27

Paralel Amerika'ya hoşgeldiniz!

İlk olarak 2004 yılında oyuncular ile buluşan ve oyun dünyasının en köklü serilerinden biri olarak yoluna devam eden Far Cry, en başta Crytek'in elinden çıkmıştı. Sunuduğu grafikler ve oynanış tarzı ile çok kısa sürede büyük bir popülarite kazanan yapım, 2005 yılında el değiştirmiş ve Ubisoft'a geçiş yapmıştı. 2008 yılında Far Cry 2 ile karşımıza çıkan seri, bu sefer CryEngine yerine Dunia Engine ile açık dünyaya kavuşmuştu. Tabii ki Dunia Engine'ın da aslında CryEngine'ın modifiye edilmiş bir sürümü olduğunu da belirtelim.

Far Cry 5 İnceleme

Far Cry 2'nin çıkışından sonra derin bir sessizliğe bürünen serimiz, 2012 yılında birçok oyuncuya göre serinin en iyi oyunu olan Far Cry 3 ile tekrar karşımıza çıkmış ve temelinde içerisinde çılgın kötü adamların bulunduğu ve bizleri bir nevi diktatörlük kuran bu kişilere karşı savaşan bir hikayenin içine atmaya başlamıştı. Oyunculardan da olumlu tepkiler alan bu tema, sonraki oyunlarda da işlendi ve 2018 yılına geldiğimizde yep yeni bir Far Cry ile, Far Cry 5 ile bizleri Amerika'ya davet etti. 

Modern zamanlarda geçen Far Cry 5, bizleri Amerika Birleşik Devletleri'nin Montana eyaletine davet ediyor. Kurgusal Hope County'de bizleri kendisine "Baba" adını veren Joseph Seed isimli bir kült liderini tutuklamak için göreve yollayan hikayemiz, yaşanan karışıklıklardan sonra hikayemizi başlatıyor. Spoiler vermek istemediğim için karakterimiz ve hikaye ile ilgili çok az bilgi vermeye çalışacağım. Ancak oyunun konusu en kısa özetle, önceki Far Cry'larda olduğu gibi çılgın kötü adamı yok etmek üzerine kuruluyor.

Şimdi öncelikle oyunun baş düşmanı olan "Baba"nın yani Joseph Seed'in kurmuş olduğu Eden's Gate Türkçe hali ile Cennet Kapı'sı tarikatından bahsetmek istiyorum. Tüm dünyada ve Türkiye'de de görmüş olduğumuz cemaatlere benzer bir yapısı olan Eden's Gate tarikatı, dünyanın sonunun geldiğine inanıyor ve üyelerine cenneti vaad ediyor.

Oyunda farklı araçlar kullanmak mümkün

Kısa süren bir beyin yıkamanın ardından üyelerini adeta kendilerine köle haline getiren bu tarikat, Hope County'yi adeta bir tarikat üssüne çeviriyor ve bölgede yaşayan herkese ya bizimlesin, ya da ölüsün diyor. Adam kaçırma, cinayet, silah bulundurma gibi birçok farklı suç işleyen bu tarikat, bölgedeki bazı insanların canına öylesine tak ediyor ki, bir grup insan tarikata karşı ayaklanmaya çalışıyor. Ancak tarikatin gücü öylesine büyük ki, yapılan tüm ayaklanmalar bir şekilde bastırılıyor. 

Bizler ise bu ayaklanmayı ya da oyunun bize söylediği şekilde direnişi yeniden ayaklandırıyor, insanlara bir şekilde umut oluyor ve Joseph Seed'i alaşağı etmek için tarikat karşıtları ile büyük bir silahlı direnişe geçiyoruz. Oyunun co-op mantığına uygun olması dolayısı ile kendi karakterimizin belli bir hikayesi yok. Zaten oyuna başladığınızda kendi karakterinizi oluşturuyorsunuz. Oyundaki diğer karakterler ise size sürekli Memur Bey diye hitap ediyor ki, oyuna başladığınızda bunun sebebini anlayacaksınız.

Ana düşmanımız olan Joseph Seed karakterinden de biraz bahsetmezsek olmaz. Kendisini bir nevi peygamber olarak gören Joseph Seed, Far Cry 3'ün kötüsü Vaas'tan sonra seride görmüş olduğum en kaliteli kötülerden biri. Hem konuşma tarzı, hem de davranışları bakımından psikopatlığını oyuncuya çok güzel bir şekilde gösteren Seed, oyun boyunca sürekli karşılaşmak isteyeceğiniz karakterlerin başında geliyor. Keza baş karakterimizin kardeşleri olan diğer karakterler de Joseph kadar olmasa da başarılı tasarlanmış. Hepsinin kendine ait karakter yapısını oyun size başarıyla tanıtıyor.

Diğer taraftan oyun içerisinde bizlerin yanında bulunan dostlarımız için de aynı özen gösterilmiş diyebilirim. Hikayede karşılaştığım tüm karakterler, kendi orjinallikleri ve farklı kişilikleri ile fark yaratmayı başarıyor. Oyun boyunca karşıma çıkan ve karakteristik özellikleri ile sırıtan kimseye rastlamadım. Bu konuda Ubisoft başarılı bir iş çıkarmış diyebilirim.

Joseph Seed, Far Cry 3'ün kötüsü Vaas'tan sonra seride görmüş olduğum en kaliteli kötülerden biri

Gelelim oyunun oynanış özelliklerine. Öncelikle Far Cry'ın önceki sürümlerini oynayan oyuncular için çok fazla sürpriz bulunmuyor. Oyunun çatışma hissiyatı, silah mekanikleri, önceki Far Cry oyunlarına hayli benziyor. Ancak bunu eleştirmek için söylemediğimi de belirteyim ki Far Cry zaten uzun yıllardır temel oynanış özellikleri ile sevilen bir yapım. Oyunun vuruş hissiyatı olsun, koşarken silahı tutuşunuz olsun hepsi oturaklı ve başarılı olmuş.

Diğer yandan ise oyunu oynayış şeklimizde ufak tefek değişiklikler var. Bildiğiniz üzere önceki Far Cry ve diğer Ubisoft oyunlarında sıkça karşılaştığımız falanca tepeye çık, falanca radyo kulesine tırman ve bölgeyi aç gibi durumlar Far Cry 5'te kaldırılmış. Hatta bununla ilgili bir diyalogda ufak bir sürpriz de var. Oyun bunun yerine sürekli olarak ufak yan görevler vererek sizlerden oyunun hikayesini devam ettirmenizi istiyor. Yine önceki oyunlar gibi tarikatın bölgelerine saldırı düzenleyebiliyor ve bölgeyi ele geçirebiliyoruz. Ele geçirdiğimiz her bölge sonrasında ise yeni görevler bizleri bekliyor. Oyundaki yan görevlerin yapısı ise oldukça başarılı tasarlanmış, her biri ufak hikayeler ile desteklenirken, görev sonrasında verilen ödüller de keza başarılı. Neredeyse her yeni görev sonrasında yeni bir silah, yeni bir araç ile karşılaşmanız olası diyebilirim.

Hikayede karşılaştığım tüm karakterler, kendi orjinallikleri ve farklı kişilikleri ile fark yaratmayı başarıyor.

Hazır bölgelerden bahsetmişken oyunun dünyasından da kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle önceki oyunlara kıyasla çok daha farklı bir bölge ile karşılaşıyoruz. Amerika'nın doğası ile ünlü Montana eyaletinin bir bölümü emrimize amade edilmiş. Görsel olarak Hollywood filmlerinde sıkça gördüğümüz kasaba teması, Far Cry 5'in ana temasını oluşturuyor. Küçük kasabalarda bulunan barlar, silah dükkanları gibi detaylar gayet hoş gözüküyor. Özellikle akşam olduğunda neon ışıklar ile aydınlanan bu küçük kasabalar, tıpkı GTA: San Andreas'ın küçük kasabalarını sevdiğimiz gibi kendilerini sevdirmeyi başarıyor.

Diğer bölgeler ise genellikle büyük çayırlardan, ormanlardan ve tarlalardan oluşuyor. Ancak daha önce de belirttiğim gibi filmlerde sıkça gördüğümüz bu bölgelerin içerisinde özgürce dolaşmak, hayli keyifli. Ayrıca oyunun keşfetmeyi de ödüllendirdiğini, hatta bu ödüllendirmenin gayet dozajında olduğunu da belirtelim. Günümüzdeki oyunlar keşif duygusunu yoğunlaştırmaya çalışsa da bunun ödüllendirmesini doğru şekilde ayarlayamıyor, Far Cry 5, bu dengeyi başarıyla oturtmuş. Örneğin yaptığınız bir keşif sonrasında yepyeni bir araç alabilmek oyuncuyu tatmin etmeyi başarıyor.

Oyunun özelleştirme kısmı ise dozajında tutulmuş. Silahlarınıza takabileceğiniz 2-3 farklı parça oluyor, ayrıca silahın kaplamasını da değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca karakterinizi farklı kıyafetler ile özelleştirmeniz de mümkün, bunların hepsini ise oyun içerisinde bulunan dükkanlardan yapabiliyorsunuz. Yapmak için ise oyunda kazandığınız paralara ihtiyacınız var, bunları da tabii ki yan ve ana görevler yardımı ile kazanıyorsunuz.

Oyunun hikayesinin işleyişi ise çok hoşuma gitti. Bunun sebebi normalde A noktasına gidip ana görevi tetiklerken, Far Cry 5'te bazı görevlerde bu durum farklı çalışıyor. Oyunun size belirttiği ana görev noktasına ilerlerken hiç beklemediğiniz anda yoldayken başınıza bir şey gelebiliyor ve "Ne oluyor yahu?" derken bir anda ana görev başlayabiliyor. Oyun içerisindeki farklı mekanikleri sizlere kullandıran ana görevler, hep seslendirme hem de yapısal olarak oyuncuyu sıkmıyor. Far Cry 5 bu konuda sınıfı geçmeyi başarıyor.

Gelelim oyunun görsellerine. Öncelikle oyunun PC sürümünü oynadığımı belirteyim. Yani mümkün olan en iyi görsel kalite ile Far Cry 5'i deneyimledim. Bütün grafikleri en son seviyeye aldıktan sonra oyunun başlangıcındaki sis ve ışık oyunları gayet hoş gözüküyor.

Oyunun aksiyon yönü oldukça keyifli

Karakter detayları, kaplamalar da keza aynı kaliteyi oyuncuya sunuyor. Ancak aynı şeyi ne yazık ki animasyonlar için söyleyemeyeceğim. Ana hikaye içerisindeki diyaloglarda yüz animasyonları başarılı olsa da, yan görevlerde yine bir Andromeda krizi ile karşı karşıya kalabiliriz. Yan görevlerdeki diyaloglarda karakterler bir robot gibi sadece ağzını oynatıyor desem abartmış olmam. Ancak diğer yandan oyunun göze hoş geldiğini belirtebilirim. Ayrıca optimizasyon olarak da Far Cry 5'in çok ama çok başarılı olduğunu belirteyim. Oyunu tüm ayarlar en üst seviyede tek bir takılma dahi olmadan oynayabildim. 

Sesler tarafında ise oyuna tam puan verebilirim. Hem karakter seslendirmeleri, hem çevresel sesler, hem de müzikler gerçekten çok başarılı olmuş. Oyunun hikayesine ve temasına uygun ilahi vari müzikler, hem sizi doğru moda sokuyor hem de oyunun temasını tamamlamayı başarıyor. Bu konuda Ubisoft'un sağlam bir iş çıkardığını söylemek abes kaçmaz.

Far Cry 5 almaya değer mi?

Uzun lafın kısası Far Cry 5, benim son yıllarda açlığını çektiğim açık dünya FPS oyunu ihtiyacına ilaç gibi geldi. Ufak tefek kusurları olsa da, oyun size vaat ettiğini sunmayı başarıyor. Haritanın biraz ufak gibi gözükmesi, animasyonlarda yaşanan sorunlar da olmasa neredeyse kusursuz bir oyun diyebilirdim. Oyunun Co-op tarafını ne yazık deneyimleme fırsatına erişemedim çünkü oyunun inceleme sürümünü oynadığımız için başka bir oyuncuyla karşılaşma ihtimalim çok düşüktü. Ancak tek başıma oynadığım kadarı ile bu tarafında beklentileri karşılayacağını belirtebilirim. Eğer siz de Far Cry temasını seviyorsanız, yahut açık dünya bir FPS oyununa ihtiyacınız varsa, Far Cry 5'i satın alabilirsiniz.

Yorumlar 42
MK Okuru
MK Okuru 4.07.2022 17:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.04.2019 00:16
Oyun iyi ama göreve bile giderken bir araba
adam cikiyor destek cagirdi falan derken habire ölüyorsunuz
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2022 17:38
Aga İngilizce bilgisi önemli mi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.12.2021 14:20
Türkiyede ki cemeatler lafı ne ellerine biksi alıp adam mı tarıyorlar azıcık o kirlenmiş fikirlerinizi çöpe atın terbiyesizler
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 11:24
Oyunu Çok Sevdim :)
Harika tavsiye ederim :)
MK Okuru
MK Okuru 9.08.2020 19:46
neresını sevdın aceba cok merak ettım 3.ve 4 .serı harıkaydı bu ve new davn cok kötu
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.04.2018 23:57
Oyun çok zevkli. Sırf hemen bitmesin diye ağır ağır geze geze yan görevleri yaparak oynuyorum. Parasını sonuna kadar hakediyor.
MK Okuru
MK Okuru 9.08.2020 19:45
hahaha bende bıtsede bıan önce dıye cabalıyom bır daha oynarmıyım aman
Kalan Karakter : 300 Gönder
Firerose
Firerose 4.04.2018 16:29
Far cry3 gerek konusu gerek senaryosu ile kendini sevdirmeyi başarmıştı ama far cry 5 için aynı şeyi söyleyemem. Daha satın alıp deneme fırsatım olmadı, oyunu oturup oynamadan sizin incelemeniz ve youtubedeki videolar yeterli değil bana göre bakacaz inşallah beklentilerimi karşılar diye temenni ediyorum.
MK Okuru
MK Okuru 2.08.2020 20:35
far cry 3 ve 4 bundan kat kat guzeldi oyunu oynarken bıtsede kurtulsam dıye dua edıyom bıtsın silecem kapladıgı yere yazık
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×