1/2

Far Cry: New Dawn İnceleme

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 14.02.2019 - 14:21
Mor makyajlı Far Cry 5
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Far Cry: New Dawn
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft Montreal - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,First Person Shooter
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 64
12 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%62
Artılar + Çark atan silah eğlenceli
+ Can dostumuz köpek
+ Araçlarda çalan şarkılar
+ Silah çeşitliliği
Eksiler - Yenilik az
- Atmosfer zayıf
- Animasyonlar eksik
- Görev yapısı sıradan
- Mikro Ödemeler

Far Cry serisi NEW Dawn ile yola devam ediyor. (Buradaki NEW kelimesi caps lock açık kaldığı için büyük harfle yazılmamıştır)  Sebze meyve gibi, yeterli olgunluğa erişince belirli zaman aralıklarında Ubisoft’un hasat edip bize yedirdiği Far Cry serisinden yeni bir oyun daha geldi. Yeni bir Far Cry için henüz erken değil mi, o meyve daha olgunlaşmamıştır diye düşünürken, Far Cry NEW Dawn dalından kopartılıp sofralarımıza geldi. (En azından benim)

Far Cry New Dawn İnceleme

Ubisoft’un sürpriz bir şekilde duyurduğu Far Cry NEW Dawn, kıyamet sonrası teması ile az da olsa dikkat çekmeyi başardı. Far Cry 5’in yayınlanmasının ardından çok uzun süre geçmemiş olmasına karşın, yeni bir Far Cry oyunu ile buluşmak akıllara, bu oyun Far Cry 5’ten ne kadar farklı olabilir ki? Sorusunu getiriyor. Değişen tema, oynanışta da köklü değişiklikler olduğu anlamına geliyor mu? Oynanış dinamiklerine geçmeden önce kısaca Far Cry NEW Dawn’ın hikayesinden bahsedelim.

Kıyametin ardından...
Far Cry 5’in kötü sonunda, tarikat lideri bir tuhaf insan, “father” Joseph Seed’in söylediği şarkıyı dinlerken, aniden büyük bir patlama gerçekleşmiş, tüm dünyanın bir anda alt üst olduğuna şahit olmuştuk. Far Cry NEW Dawn da işte tam da bu noktadan sonra başlıyor. Alt üst olmuş bir dünyaya uyanıyor, eski düzenin yıkıldığı yerine yeni bir düzeninin kurulduğu “kıyamet sonrası” dünyada, aradan geçen yıllar içinde neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Far Cry: New Dawn

Yeni düzen demek, yeni topluluklar, yeni bir para birimi ve  yeni kötüler anlamına geliyor. Far Cry NEW Dawn’da, karşımıza 3 farklı topluluk çıkıyor. Bunlardan biri sivil halk diyebileceğimiz, bizim de içinde bulunduğumuz hayatta kalmaya çalışanlar grubu. Diğeri hala Joseph Seed’e bağlı olan, silah olarak daha çok ok ve yay kullanan müritler grubu. Diğeri de oyunun baş kötüleri Mickey ve Lou tarafından yönetilen iyi silahlanmış Highwaymen grubu. Bir “kurtarıcı” olarak katıldığımız hayatta kalanlar grubunu, Highwaymen’e karşı savunmak, bu haydutlar topluluğunun işgal ettiği toprakları geri almak ve Ethanol denen, Far Cry NEW Dawn dünyasının yeni para birimi olan yakıttan olabildiğince elde edip, Prosperity adlı ana üssümüzü geliştirmek oyundaki temel amaçlarımız.

Far Cry NEW Dawn’ın ana mekaniği Prosperity adlı ana üssümüzü geliştirmeye çalışmak üzerine kurulu. Hatta öyle ki oyunu direkt ana görevlere koşturayım, çer çöple uğraşmadan hikaye odaklı takılıp bitireyim diyemiyorsunuz. Belirli hikaye görevlerini yaptıktan sonra, yeni hikaye görevi alabilmek için oyun sizden Prosperity’yi geliştirmenizi istiyor. Bunun için de senaryoyu bir kenara bırakıp, bölge ele geçirmeniz, karavan soymanız, kaynak arayışına girip, Ethanol biriktirmeniz gerekiyor. Topladığınız kaynağı daha sonra çeşitli üs geliştirmelerinde kullanıyorsunuz. Örneğin araç tedariki için garaj geliştirmesi, sağlık çantası yapabilmek için ihtiyaç duyduğunuz bitkilerin yetiştirildiği tarım ve hayvancılık geliştirmesi, silah yapmak için cephanelik geliştirmesi gibi. Silah demişken oyunun silah çeşitliliği oldukça iyi.

Far Cry: New Dawn

Oyunun bence en büyük yeniliği de silah çeşitliliğinde. Özellikle keskin çark fırlatan ve birden fazla düşmana sekerek toplu katliam yapabildiğiniz çark silahı, oldukça eğlenceli. Karakterinizin seviyesi olduğu gibi, silahlarınızın da bir seviyesi var. Seviye atladıkça yeni silahları yapabilir hale geliyorsunuz. Topladığınız kaynaklarla, yarı otomatik, tam otomatik tüfekler bazuka, çeşitli bombalar, alev silahı, post apokaliptik denince akla gelen tuhaf tasarımlı pek çok farklı silah yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde topladığınız kaynakları kullanarak, Mad Max dünyasından aşina olduğumuz kıyamet sonrası araç modellerinden de yapabiliyorsunuz. Zaten kıyamet sonrası dünya temasını da sadece bu araç ve silah çeşitliliğinde görebiliyorsunuz. Çevre ve mekan tasarımı, size kıyamet sonrası bir dünyada olduğunuz hissini kesinlikle vermiyor. Ormanları yanmış Far Cry 5 haritasında olduğunuzu hissediyorsunuz. Ha bir de mor renk olayı var. Bol bol sağa sola pembemsi mor bir renk serpiştirilmiş ki, post apokaliptik bir dünyada olduğumuzu unutmayalım. Mor renk ve yanık ağaç dışında, Far Cry NEW Dawn’ın haritası ilgi çekici olmaktan oldukça uzak.

Far Cry: New Dawn

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×