1/2

Fatal Frame III: The Tormented

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Fatal Frame oyunlarına yeni bir ek
Platformlar PlayStation 2
Fatal Frame III: The Tormented
  • Yapımcı - Yayıncı Tecmo - Tecmo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 77
Artılar Grafikleri, oynanabilirlik ve senaryo.
Eksiler Kontrolleri bazen hayaletleri yakalamak için odaklamamızı engelleyebiliyor.
Korku macera oyunlarına bir soluk arayanlardansanız, gerçekten doğru adrestesiniz. Bu uğurda birçok yapımı oynayan var. Korku filmlerinin fanatikleri olduğu gibi korku oyunlarının da fanatikleri bulunuyor. Fakat son birkaç yılda, bu tarz bazı değişikliklere uğradı. Örnek verecek olursak Silent Hill ve Resident Evil oyunlarını duymayan kalmamıştır. Bu türün değişmeyen öğeleri de var tabii. Genelde bir malikânede veya benzeri bir yerde olabiliyorsunuz, ya da önünüzü göremeyecek kadar sisli bir yolda ilerliyorsunuz. Zaten tarzımız da böyle. Uğrunda mücadele ettiğimiz konular da biraz tanıdık gelecektir. Mesela siz ilerledikçe ortaya çıkan virüsler, korkunç deneyimler veya dini törenler gibi…

Project Zero ya da diğer adıyla Fatal Frame’de; tüm bıçaklar, silahlar, bombalar ve benzeri silahlarınız sadece kameranın lensinin arkasına yerleştirilmiş. Kısaca özetlemek gerekirse, kamera mı desem yoksa fotoğraf makinesi gibi bir cihazı kullanarak hayalet avlıyoruz. Aslında bu tarzı daha önce denemediyseniz muhakkak bir deneyin derim, çünkü çoğu korku oyununun aksine, bu yönüyle farklı bir havaya sahip bir yapımı oynamış olacaksınız.

Gülümseyin

Oyunumuza gelince bu kez kahramanımız özgür bir fotoğrafçı kız olan, Rei Kurosawa adında bir genç. Serinin öncekilerini oynadıysanız o zaman Rei’nin arkadaşlarını da tanıyacaksınız. Mesela arada bir onunla da ilerlediğimiz Miku Hinasaki (Kendisini ilk oyundan hatırlıyoruz), Kei Amakura (Kendisi Rei’nin ölen sevgilisi Yuu’nun bir arkadaşı) onu da ikinci oyundan tanıyoruz. Zaten her bir karakterimizin kendilerine has güçlü yönlere ve zayıf yönlere sahipler. Fatal Frame 3’e tabii ki basit bir kamerayla başlıyoruz. Gerçi oyunların mantığı da bu (basit bir silahla başlayıp daha sonra gelişmiş olanları bulup devam etmek veya elimizdeki silahı geliştirerek ilerlemek) değil mi? Oyunumuz sizi oturduğunuz yere çivilemek yerine, ani çıkışlarla sizi zıplatmayı hedefleyen bir yapı sunuyor. Bu da işe yaramıyor değil hani!

Başlarken

Konu özgür kızımız Rei’nin, asistanıyla birlikte lanetli bir eve fotoğraf turuna çıkmasıyla başlıyor. Fakat burada işler istenildiği gibi gitmiyor ve bu günün ardında Rei sürekli tekrarlayan kâbuslar görmeye başlıyor. Rüyasının sonunda kötü bir hayaletin saldırısına uğruyor ve uyandığında sırtına kadar ilerleyen bir dövme görüyor. Sakın ola ki bu kâbusların sizi oyaladığını falan düşünmeyin. Mesela bu rüyaları kullanarak neler olduğuyla ilgili bir bilgi edinebiliyorsunuz. Bizim (yani Rei’nin) görevimiz tabiî ki bu hurda evde bizimle ilgili olan bu gizemleri açığa kavuşturmak. Aksi takdirde Rei, bu lanet ve kâbusların içerisinde yok olacaktır.

İlerledikçe çok tuhaf hareketleri olan çeşitli hayaletlerle karşılaşıyorsunuz. Bu sıralarda resminizi çekiyor ve hayaleti avlıyorsunuz. Resmi nasıl çekerseniz o şekilde hayalete zarar verirsiniz. Eğer hayalet size yakın ve çerçevenin tam ortasına alınmışsa bu ona büyük zarar verir. Yalnız şunu da unutmayın hayaletler bazen kaybolup tekrar başka bir yerde ortaya çıkabiliyorlar. O yüzden sağlam olsun diye sağa sola birkaç flaş daha patlatmanızda fayda var.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×