1/8

FIFA 06

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
FIFA serisinde değişim rüzgârları
Platformlar PC
FIFA 06
Merlin Puanı 86
Artılar Geliştirilmiş oyun sistemi. Stad atmosferi etkileyici. Tekrar oynanabilirliği sağlayan bonuslar. İki Türk Şarkısı.
Eksiler Oyuncu modellemeleri rakibi kadar iyi değil. Türkiye Ligi Yok!
İçerik No İçerik
1 Geçmişe yolculuk
2 İnceleme

Yıl 1994… Tüm hayalleri, 37 ekran televizyona bağlanmış oyun konsolunun sunacaklarından ibaret olan iki çocuktuk. Yaşıtlarımız gibi sokakta mahalle maçı yapmak yerine televizyon karşısında oyun oynamayı tercih eden, aynı platform oyununu defalarca hiç hata yapmadan bitirmeye yemin etmiş iki çocuk. İki boyutlu grafikler dünyasını hayal gücümüz ile birleştirerek sonsuz bir ütopya haline getiren, toplam yedi frame’den oluşan animasyonların, “son derece gerçekçi” diye tabir edildiği zamanlarda en büyük zevki oyun oynamak olan iki çocuktuk, arkadaşım ve ben.

Konsollarımıza takacağımız kasetlerin %90’ını hoplama zıplamalı platform oyunlarının oluşturduğu, sadece sağa doğru ilerleyip karşına çıkanı vurmaktan ibaret olan aksiyon oyunlarının gırla gittiği zamanlardan bahsediyorum. Tek tük çıkan spor oyunları arasından “en oynanılabilir” olanını bulmaya çalışır dururduk. Öyle ki; o zamana değin tüm futbol oyunlarının tepeden görünümlü ve futbolcuların kafaları ile omuzlarını modelleyen hallerinden sıkılmıştık. Kick-Off oynamaktan da gına gelmişti. Fakat şans eseri gittiğimiz oyun satıcısından aldığımız beyaz kutulu oyunu unutamam. Perspektif açı sayesinde, bizlere iki boyutlu altyapıda üç boyutu yaşatacak yegane futbol oyunu, FIFA International Soccer…

Futbolda devrimin adı

FIFA International Soccer: İki arkadaşın en samimi paylaşımı olan; “Bir devre sen, bir devre ben” düşüncelerini alt üst eden, ikinci gamepad’in alınmasını zorunlu kılan, oyun dünyasında devrimsel bir yenilik yaratan oyundu FIFA International Soccer. Günlerini, haftalarını, hatta tüm yaz tatillerini harcayan bizlere, aksiyon-platform oyunlarını bir kenara attıran ve sürekli birbirlerine karşı FIFA oynattıran bir oyundan bahsediyorum. Ve sadece bir oyun yüzünden en samimi arkadaş olmaktan çıkarıp, birbirlerinin en ezeli rakibi olmasını sağlayan bir yapımdan bahsediyorum.

FIFA 06
FIFA 06


FIFA 95: Özellikle Amerika’da konsol oyunları piyasasında adını sıklıkla duyurmaya başlayan Electronic Arts’ın en büyük başarılarından biridir, FIFA International Soccer. 16-bit’lik konsollarda futbol keyfi sunup, o güne kadar hiç yaşanmamış şekilde gerçekçiliği getirmiştir. Hemen ertesi yıl piyasaya sürülen 95 versiyonu ile hatalarını düzelten, animasyonlarını zenginleştiren ve oynanabilirliğini yenilemişti. Fakat evvelki sene olduğu gibi yine ilk hedef konsol kullanıcılarıydı.

FIFA 06
FIFA 06

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×