FIFA 06

Emre Boran
Emre Boran 3.06.2010 - 12:31
PSP platformunda FIFA heyecanı, artık otobüste arkadaşlarınızla maçlar yapabileceksiniz...
Platformlar PSP
FIFA 06
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 92
Artılar Grafikler, Ad Hoc ile multiplayer keyfi.
Eksiler Zor oynanış ve bazı kontrol eksiklikleri.
Electronic Arts’ı severim. İyi firmadır, güzel oyunlar yaparlar. Zaten şu anda oyun dünyasını parsellemiş durumdalar. Hemen hemen her sistemde projeleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bu yazımda inceleyeceğim yapımları da, PSP için çıkardıkları futbol serilerinin son oyunu olan FIFA 06.

PSP için hazırlanan yapımın diğer konsollara çıkan FIFA 06’lardan farkı, içinde kariyer mod’unun bulunmaması. Bildiğiniz gibi normal konsollarda bu mod son derece iyi hazırlanmıştı. Bu yüzden PSP versiyonda kariyer mod’unun olmaması beni üzdü diyebilirim. Menü ekranında klasik olarak Quick Jump seçeneği ile seçebileceğimiz takımlarla maç yapabiliyoruz. Season ise yine bildiğimiz bir özellik. Burada herhangi bir ülkeden seçtiğimiz takım ile şampiyonluğa ulaşmaya çalışıyoruz. Tournament ile çeşitli turnuvalara katılıp başarılar kazanmaya çabalıyoruz. Açıksa genel olarak bu üç seçenek size yabancı gelmeyecek. Bunlar yıllardır FIFA oyunlarında görmeye alışık olduğumuz özellikler. Tek farkı bu sefer PSP’de. Gelelim oyunun farklı özelliklerinden biri olan Juggling’e. Bu seçenek oldukçe keyifli bir mini-game. Burada seçtiğimiz herhangi bir futbolcuyla D-padimizi kullanarak, ekranda beliren yön tuşlarıyla hareketler yapmaya çalışıyoruz. Kademe kademe ilerlediğimiz bu bölümün diğer güzel yanı ise PSP’mizi 90 derece dikey pozisyonda kullanabilmemiz. Böylece seçtiğimiz oyuncuyu boydan boya görebildiğimiz gibi yapacağımız estetik hareketleri, net bir şekilde görebiliyoruz.

FIFA 2006’nın PSP versiyonunda göze çarpan yeniliklerden birisi First Touch Control özelliği. Bununla yapımımızda analog çubuk ile oyuncularmızın hareketlerini, D-pad ile stratejilerimizi belirliyoruz. İlk başta bu sistem bana biraz ters gelse de alıştıktan sonra golleri peş peşe sıraladım. Yapımımızın en önemli kısımlarından biri de multiplayer kısmı. Burada diğer PSP kullancıları ile Ad Hoc özelliği ile maçlar yapabiliyoruz. Zaten işin en eğlenceli kısmı da burası. Diğer FIFA severler ile maçlar yapıp galip gelmeye çalışmak oldukça güzel. Online oyunun dışında kazanacağımız belli puanlar oluyor. Herhangi bir turnuvanın sonunda başarı seviyemize göre ödüller kazanıyoruz. Oynanabilirlik olarak FIFA her zaman bana Winning eleven’dan daha zor gelmiştir. Bu versiyonda da bu değişmiyor. Zorluk seviyesine göre rakip takım defansif olarak adeta etten duvar örüyor. Bu yüzden taktiğimizi iyi belirleyip ona göre hücuma kalkmalısınız. Yoksa en ufak bir yanlış hareketinizde topu ayağınızdan kolayca çalabiliyorlar. Genel olarak yapım başarılı olsa da, oynanışın zor oluşu bazen saç baş yoldurabiliyor. Açıkçası PSP’mi çoğu kez yere atmayı düşündüğüm zamanlar olmadı değil. Yapımımızın diğer futbol oyunlarına göre en büyük artısı lisans olayı. Her takım ve her futbolcu gerçek isimleri ve logolarıyla yapımda yer alıyor. Bizim için üzücü olay ise Türkiye liginin oyunda yer almaması. Sadece Galatasaray ve Fenerbahçe ile oynama şansına sahibiz.

Grafikler oldukça iyi. Özellikle PSP sistemimi göz önüne alırsak, son derece iyi animasyonlar sizleri bekliyor olacak. Diğer konsol versiyonlarından da bu anlamda geride kalmıyor. Playstation 2’de gördüğünüz grafik ne ise, PSP’de aynı teknik altyapı sizleri karşılayacak. Gerçekçi modellemeleri ve atmosferi, bu küçük alette görebilmek inanılmaz derecede keyifli. Bu yüzden buradan Sony’e bir kez daha teşekkürlerimi yolluyorum. PSP son derece kapsamlı ve oyuncuların kaçırmaması gereken bir el konsolu. FIFA 2006 gibi bir yapımı istediğiniz her yerde muhteşem grafiklerle oynamak son derece heyacanlı ve bir o kadar da keyifli. Ses ve müzik anlamında ise yapım mükemmele yakın derecede iyi hazırlanmış. Manga ve Athena’yı bu ortamda da duymak oldukça gurur verici. “Bir Kadın Çizeceksin” ve “Tam Zamanı Şimdi” isimli parçaları, menü ekranında veya juggling seçeneğinde dinleyebiliyoruz. Bunun haricinde Oasis, Block Party gibi grupların seslendirdiği 40’dan fazla parça, yapımda yer alıyor. Bu nedenle yapımcılar müzik bakımından kusursuz bir iş çıkarmışlar diyebilirim.

FIFA 2006 bana göre şu anda PSP platformunda çıkan en başarılı futbol yapımı. Futbol fanatiği her kişinin arşivinde buludurması gereken bir oyun. Artık sadece tv başında veya bilgisayar karşısında oynamak zorunda da değiliz. Yolda, okulda, sahilde... kısaca her yerde FIFA oynayabileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken, bu küçük konsolun dünyasına girmeniz.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2022 20:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
FIFA 06

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×