1/2

FIFA 09

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
FIFA serisi yükselişe kaldığı yerden devam ediyor!
Platformlar PlayStation 3
FIFA 09
  • Yapımcı - Yayıncı EA Canada - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 87
Artılar Grafikler, sesler, yeni animasyonlar, Be A Pro ve diğer modlar, online seçenekleri
Eksiler Online olarak bazen çok az da olsa lag yaşanabiliyor
Geçen sene piyasaya sürülen PES 2008 benim ve çoğu oyuncu için hayal kırıklığı olmuştu. Açıkçası çok daha iyi ve güzel bir PES beklerken, ne yazık ki istenileni tam olarak karşılayamayan bir oyun çıkagelmişti. Yıllardır PES ile karşılaştırılan FIFA ise, tam tersi olarak çoğu oyuncuya güzel bir kalite sunmuştu. Gerek grafikleri gerekse geliştirilen oyun mekaniği FIFA’yı ilgi çekici yapmıştı. Aslında yıllardır çıkan yeni oyunlarıyla en çok eleştiriyi alan FIFA, 2007’den beridir performans çizgisini artı bir pozisyonda yükseltmeye başladı. Son olarak EA Games her zamanki gibi serinin yenisini piyasaya sundu.

Yapılanlar

Geçen sene PS3 ve X360’ta grafikleriyle dikkat çeken FIFA, bu sene de oldukça göz dolduruyor. Görsel olarak aslında geçen seneki oyunla arasında çok büyük bir fark olmasa da, grafik motorunda yapılan hafif makyaj belli oluyor. Tabii ki oyuncu modellemeleri yine kaliteli ve gerçekçi yapılmış. Özellikle yıldız futbolcuların suratlarına baktığınız zaman ayrıntılara dikkat edildiği ve birebir oyuna aktarıldığını görebilirsiniz. Grafik olarak yine tatmin eden FIFA, asıl hünerini animasyonlarda gösteriyor. Yapımda daha fazla animasyon var. Futbolcunun yere düşerken, şut atarken veya pas verirken ki animasyonları oldukça göze hoş gelecek şekilde hazırlanmış. İkili mücadelelerde ve daha birçok noktada bunlar görülebiliyor. Aynı şekilde animasyonlarla birlikte futbolcuların hareketlerinde de yenilikler mevcut. Yapılan geliştirmeler, eklenen yeni animasyonlar ve hareketler, oynanışa ters bir yönde etki etmiyor. Oynanış aynen korunmuş hatta biraz daha geliştirilerek daha hoş bir tablo ortaya konmuş.

Maçlar hareketli pozisyonu bol geçebiliyor, oynarken bir ağırlık hissedilmiyor. Futbolcu topa vurduğu zaman, tabiri caizse bir balona vururmuş gibi his yaratmıyor. Genel olarak oynanış düzgün ve işlevi gayet iyi. Oynanışa etki eden en önemli faktör tabii ki futbolcular. Yıldız futbolcular yıldız olduğunu ve kalitesini oyunda gösteriyor. Oynadığınız takımdaki futbolcuların arasındaki kalite farkı maç sırasında kendini belli ediyor.

FIFA 09; Turkcell Süper Ligi, İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere, Portekiz, Almanya vs… gibi birçok ülkenin bulunduğu 30 ligi barındırıyor. Toplamda 500 kulüp ve 40 adet milli takım da yer alıyor. Milli takımlar içinde tabii ki ülkemiz Türkiye de var. Futbolcular her FIFA’da olduğu gibi kendi gerçek isimleriyle oyunda bulunuyor. Old Trafford’tan San Siro’ya kadar yine birçok stat seçeneği de eksik edilmemiş.

Menajer olmak yada olamamak


Oyunda en çok ilgi çeken tarafı Adidas Live Season oluşturuyor. Adidas Live Season dinamik bir sisteme sahip, yani oyuncuların gerçekteki performansı FIFA 09’a etki ediyor. Kısaca oyundaki futbolcuların performansı, gerçekteki haline göre değişiyor. Adidas; Barclay’s Premier League, La Liga BBVA, Ligue 1, Bundesliga, Serie A ve Meksika Primera Division olmak üzere 6 tane ligi içeriyor. Bu liglerden bir tanesi bedava olarak sunuluyor. Ancak daha sonra başka ekstra bir lig daha isterseniz, satın almanız gerekiyor. Keşke Turkcell Süper Ligi de Adidas Live Season içinde yer alsaymış.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×