1/2

FIFA 10

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Küllerinden doğdu ve her zamankinden de iddialı!
Platformlar PlayStation 3
FIFA 10
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 90
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%61
Artılar Grafikler, yorumcular, Virtual pro modu
Eksiler Ufak tefek kamera hataları, ücretli internet servisleri
FIFA 96 çıktığı zaman, yakında gelecek Pentium 100 bilgisayarımı bekliyordum. Düşüşüne kadar tam bir Amiga fanatiğiydim. Ne var ki, bilgisayarcının vitrininde gördüğüm görüntüler beni şok etti. Gerçeğe yakın grafikleri olan, yorumcuların durmaksızın konuştukları bir yapım. Amiga’ya alışıktım, uyum sağlamam biraz zaman aldım. CD-Romlar, müthiş sesler ve müthiş grafikler. İşte oyun sektörünün geleceği buydu. Daha da gelişecek ve inanılmazı başaracaktı.

Gerçekten de inanılmaz işler oldu, ancak FIFA serisi ise rehavet dönemine girmişti. Nasıl olsa ismim var, öyle böyle satarım havasıyla gerilemeye başlamıştı. Atmosfer zayıflıyor ve FIFA’yı FIFA yapan etmenler bir bir yok oluyordu. Seri acilen kendine gelmek zorundaydı. Bunu sağlayan da düşen satışlar değil, Pro Evolution Soccer olacaktı. Rekabet, FIFA’yı eskisinden bile iyi olması için zorlayacaktı. Yoksa tahtını kaybedecekti. Neyse ki EA’ın aklı başına geldi ve büyük yükseliş başladı. Daha da büyük bir adım Fifa 10 ile atılıyor.

Kral yeniden sahalarda

EA gene kurnazlığını göstermiş ve büyük oyuncularla anlaşmış. Ama nabza göre de şerbet vermiş. Örnek vermem gerekirse; İngiltere ve Kuzey İrlanda’da Wayne Rooney, Lampard ve Theo Walcott’u kapakta görüyoruz. Almanya’ya gittiğimizde karşımıza Bastian Schweinsteiger çıkıyor. İspanya için çıkarılan kapakta Xavi ve Benzema bulunuyor. Avustralya kapağı Tim Cahill’i barındırırken, Fransa kanadında Guillemau Hoarau yer alıyor. Adamlar, Macaristan için bile özel bir kapak düşünerek vitrine, adını yazmakta zorlandığım, okumayı ise kesinlikle başaramadığım Balazs Dzsudzsak’ı koymuşlar. Kurnazca bir ticari manevra. Ne yazık ki ülkemiz için herhangi bir şey düşünülmemiş.

FIFA 10
"Oyundaki animasyonlar geliştirilmiş ve biraz daha çeşitlilik katılmış."

Anlaşılan o ki EA yöneticileri, programcıların başında kırbaçla beklemişler. Çünkü hiç olmadığı kadar özenli bir yapım çıkmış ortaya. Hareketler artık çok daha gerçekçi, 2009’la büyük bir fark görünmemesine rağmen her şey detaylarda gizli. Oyuncunuz, topla kendi ekseni tarafında tam bir tur atabiliyor ve bunu her nasılsa gerçekçilik atmosferinden kopmadan başarıyor. Oynanabilirlik önemli ölçüde yükseltilmiş. Fifa 10, eskisinden kolay olmadığı halde ayrı bir akıcılığı ve ayrı bir keyfi var.

Eski FIFA’larda en çok eleştirilenlerin başında rakipler gelirdi. Formülünü bulan, en yüksek zorluk seviyesinde bile her şekilde gol atabilirdi. Zayıflıklar çok göz önündeydi. Neyse ki rakipler artık aptal değil. Sizin oynanış stilinize göre taktik geliştirebiliyorlar. Sürekli aynı golü atmanız artık mümkün değil. İyi ki de değil, çünkü siz yepyeni taktikler geliştirmek ve üstün bir yapay zekayla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da heyecanınıza heyecan katıyor.

Değişim rüzgarı

Animasyonlar, geliştirilen başka bir yenilik. Gol sevinçleri çok daha renkli, kalecilerin kurtarışları çok daha gösterişli. Topuk pasları ve çalımlar çok daha estetik. Taraftar modellemeleri de her zamankinden iyi olmuş ve iki boyutlu karton taraftar döngüsü yok. Oyuncu modellemeleri üzerinde fazlasıyla çalışılmış ve her türlü fiziksel özellikleri dijital ortama aktarılmış. Bunun en iyi örneğini, Frank Ribery’de görebilirsiniz. Yüzündeki yara izi bile birebir aktarılmış ve beklenenden iyi bir çalışma olmuş.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×