1/2

FIFA 10

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
En gerçekçi futbol oyunu mu?
Her yıl yaşanan PES vs. FIFA çekişmesinin bu yılki ayağı da merakla bekleniyordu. Önce PES, ardından FIFA kullanıcılara tanıtıldı. Her iki yapımın kendilerine has özellikleri ve geniş kitleleri bulunuyor. Birçok oyunun ilk kez gösterildiği E3 fuarı, yeni FIFA’ya da ev sahipliği yaptı. Şimdiye kadar oynadığınız futbol oyunlarında kısıtlandığınızı düşünüyorsanız, FIFA 10 ile en özgürlükçü futbol deneyimine adım atma vakti geliyor diyebiliriz.

Son yıllardaki geliştirmeler ve FIFA 09’un yeni nesil konsollardaki başarısının ardından yapımcılar; yeni oyunla birlikte, ne gibi özellikleri geliştirebiliriz, nasıl daha iyi hale getirebiliriz gibi soruların üzerine eğilmişler. Zira yapımcı David Rutter, sürekli olarak forumları takip ettiklerini ve oyuncuların nabızlarını yokladıklarını belirtiyor. Özellikle PS3 ve X360 versiyonları üzerine çalışmalar yürütülse de, PC için de güzel bir haber verildi. FIFA 10’un PC versiyonu üstünde detaylı bir çalışma yürütülüyor.

FIFA 10
"Yıldız futbolcular birebir modellemeleri ile oyunda yer alıyor."

İlk yarı başladı

FIFA 10 ile seriye dâhil edilen en önemli yenilik, “360 derecelik kontrol sistemi” olarak göze çarpıyor. Bu sistem sayesinde daha akıcı bir oynanış elde edilebiliyor. FIFA 09’da bu sistem, sadece 8 yön ile sınırlandırılmıştı. Yani basit tabiriyle söylersek, düz ve çapraz olarak hareket edebiliyorduk. Çoğu kez bu durum, bizi zor pozisyonlarda kaybeden taraf yapabiliyordu. Artık tamamen bir daire etrafında yer alır gibi istediğimiz yönü belirleyebileceğiz. 50’den fazla yeni hareket döngüsü bulunuyor. Rahatlıkla dönüşler yapabilir, seri paslar dağıtabiliriz. Tamamen yeni bir top sürme sistemi de oyuna dahil edilmiş.

Yapım, bizi detaylı bir eğitim moduyla karşılayacak. Bu sayede oynanış inceliklerini kısa sürede kavrayabileceğiz. Lig modlarının dışında yine bir kariyer modu yer alıyor. Kariyer modunda, belirli kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. İyi oynadıkça Avrupa’nın önemli kulüpleri, sizle ilgilenmeye başlıyor, ama her detay dikkate alınıyor. Örneğin yeni FIFA’da yaş faktörü çok önemli. Futbolcunun performansı, yorulma süresi, transfer edilmesi, fiyatı gibi unsurlar göz önüne getirildiğinde, ilk olarak oyuncunun yaşına dikkat edilecek. Yaşlı futbolculardan kurulu bir takıma sahipseniz, hem takımınızın değeri düşecek, hem de genç futbolculardan kurulu ekiplere karşı devamlı bir direnç gösteremeyeceksiniz. Futbolcuların yorulma faktörü, oynanan maçın gidişatı için her zaman önemliydi. FIFA 10, geliştirilen yapay zekâ sayesinde, futbolcuların kendilerini gereksiz yormalarını engelleyecek. Yerinde müdahaleler için hareket etmelerine, gereksiz mücadelelerden kaçınmalarına da yardımda bulunacak. Bu durum oyunun devamlılığını sağlayacak.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×