1/3

FIFA 11

Özgür Yıldız 22.10.2010 - 14:04
Futbol tutkusu geri döndü
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
FIFA 11
Merlin Puanı 87
Artılar Yeni nesil grafik ve oynanış, akıcı, güzel animasyonlar, ilgi çekici yeni modlar
Eksiler Konsoldaki bir çok özellik PC’de yok, yüz modellemeleri iyi değil
Her sene olduğu gibi, futbol severlerin beklediği zaman geldi çattı. Bu sene de hem konsolcular, hem de PC oyuncularının alışveriş listelerinde yer alan FIFA serisi, son versiyonu FIFA 11’le bu sefer PC’lerimize de yeni nesil futbol oyunu keyfini yaşatmayı vaadediyor. İncelememizin hem PC, hem de konsollar için bilgiler içerdiğini belirttikten sonra sizi futbol resitaliyle başbaşa bırakıyorum.

Benim güzel PC’m

PC versiyonundan bahsetmeden önce, konsollarda bulunup PC’de bulunmayan FIFA 11 yeniliklerinden söz edelim. Pro Passing adı verilen ve gamepad’le kendi isabetli paslarınızı atmanızı sağlayan sistem PC’de yok. Ayrıca Internet üzerinden takım ve oyuncu indirmenizi sağlayan Creation Center ve kalecinizle kariyer modunu oynamanıza yarayan Be A Goalkeeper modu sadece konsollarda bulunuyor. Aynı zamanda gelişmiş gol sevinçleri de PC’lere eklenmeyen özelliklerden. 11’e 11 maçlar da sadece konsollara özel olarak bırakılmış. Yıldız oyuncuların kişisel özelliklerini ise, Personality Plus özelliğiyle oyuna tamamen aktarmışlar. Bu özellik de konsollara özel.

 “Peki PC’de ne var?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Merak etmeyin. Benim gibi köklü bir PC oyuncusuysanız, PC’de iyi bir futbol oyunu çıkmadığını biliyorsunuzdur. FIFA 11 bu tabuyu yıkıyor.
Yeni oyun motoruyla birlikte eklenen yeni nesil grafikler oldukça iyi görünüyor. Animasyonlarda da kaliteyi arttıran FIFA 11, bunu oynanışa da yansıtmayı becermiş. Oldukça akıcı ve yapay gözükmeyen maçlar, hem oynayanları, hem de izleyenleri hoşnut ediyor. Stadyumlar, futbolcuların modellemeleri, çevre gibi unsurlar oldukça iyi görünüyor. Ancak futbolcuların yüz modellemeleri için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Bir çok ligin lisanslı olarak oyunda yer aldığını düşündüğümüzde neden oyuncuların yüzlerinin birebir aktarılamadığı kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Konsollarda ise bu grafiklerin daha da iyi gözüktüğünü söyleyebiliriz. Yine de PC versiyonu bu sefer yeni nesil grafikleri yakalamış gözüküyor.

FIFA 11
Çime dokunun

İlk olarak denediğim Be A Pro modu oldukça eğlenceli. İster futbolcu, ister teknik direktör, ister oyuncu-teknik direktör olabiliyorsunuz. Kendi karakterimi oyuna eklemek için girdiğim ekranda ilk olarak takımımı seçtim. Ardından benim açımdan pek de detaylı olmayan bir ekrandan çeşitli vücut özelliklerini belirleyebiliyorsunuz. Saç rengi, stili, sakal gibi özelliklerin arasında seçilebilir farklı yüzlerin eklenmemiş olması açıkçası büyük bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Bunun dışında krampon seçenekleri, lisansları alınmış firmalardan oluşuyor. Bu özellikle birlikte mağazalarda görmeye alıştığımız modelleri artık sanal karakterimize giydirme imkânına sahip oluyoruz. İstatistiklerimize geçtiğimizde ise, bize sunulan puan havuzundan istatistiklerimizi bir sınıra kadar doldurabiliyoruz. Ancak elimizde ne kadar puan olduğunu göremediğimiz için neye ne kadar puan vermeliyiz, hesaplamamız zorlaşıyor. Puan verme özelliği PC’de kendi seçimlerimize bırakılmışken, konsolda hazır puanlarla kariyerinize başlıyorsunuz.