1/2

FIFA 11

Erkut Köse 24.09.2010 - 22:38
PC'de futbol kuralları değişiyor
Ea forumlarında bir hareketlilik, Fifa 11 demosunun çıktığı duyuruluyor ve ben de dahil, oyunu bekleyen binlerce kişi demoyu indiriyor. Yıllardır son rakamının değişmesi haricinde PC platformunda pek fazla etkinlik gösteremeyen ve eski nesil grafiklerle PC kullanıcısına sunulan Fifa,11 numaralı oyunuyla bilgisayarlarımıza da yeni nesili getiriyor. Dolayısıyla beklentiler yüksek, heyecan dorukta. Ben de bu heyecana daha fazla dayanamayarak oyunu yüklüyor ve hızlı bir biçimde oyuna giriyorum...

Demoya girişte ayarları yapabiliceğiniz bir bölüm mevcut. Bu bölümden oyunla ilgili grafik, ses ve tuş konfigürasyonları gibi ayarları yapabiliyoruz. Ancak şunu başta belirtmeliyim ki eğer oyundan gerçekten keyif almak istiyorsanız bir gamepad ile oynamanız daha iyi olur. Zira oyuna bu sene tam anlamıyla 360 derece kontrol sistemi eklenmiş. Hemen ayarlarımı yapıyorum ve oyuna geçiyorum.

Yine her zamanki gibi havalı ve insanı heyecanlandıran bir giriş videosu, Real Madrid'li Kâka'yı görüyoruz. İlerliyor ve sahaya giriyor. Video bittiğinde kendimizi menüde buluyoruz, bu menü konsoldaki menü ile birebir aynı. Kontrol tarzımızı ve favori takımımızı seçiyoruz. Ve nihayet arenadayız. O da ne ? Grafikler konsolda gördüğümüzden çok daha iyi, tabi bunda çözünürlüğün ve anti-aliasing'in önemi büyük. Kırışan formalar, göze hoş gelen ışıklandırmalar bize daha önce bilgisayarlarımızda yaşamadığımız bir deneyim sunuyor.
FIFA 11
Daha fazla meraklandırmadan demoda açık olan tek mod, dostluk maçına giriyoruz. Oyunda 6 adet takım mevcut. Bunlar Barcelona, Chelsea, OL Lyon, Bayer Leverkusen, Real Madrid ve Juventus. Bu arada unutmadan belirtmek istiyorum, demoda zorluk ayarı seçilemiyor ve sadece amatör seviyesinde oynanabiliyor. Taktik ekranında görsel düzenlemeler hariç pek fazla değişikliğe gidilmemiş. Kadroları düzenlemek, taktikleri değiştirmek, oyuncuların pozisyonunu belirlemek gibi menüler aynen yerinde duruyor ve fazla bir değişiklik yapılmamış. Bu ekranda da ayarları yaptıktan sonra, Real Madrid'i seçiyorum ve Barcelona'ya karşı maça başlıyorum...

Maç Başlıyor

Sonunda maçtayız, mükemmel bir atmosfer karşılıyor bizi ve bu arada fark ediyoruz ki seyirciler artık 3 boyutlu, hakemler son kontrolleri yapıyor, kadrolar gösteriliyor ve başlama düdüğü çalıyor. Topu aldığınızda kontrollerin geçen seneden tamamıyla farklı olduğunu hissedebiliyorsunuz. Bunun başlıca sebebi 360 derece kontrol etmemizi sağlayan sistem. Bu sistem başta küçük bir yenilik olarak görülse de, aslında oyunun temel özelliklerinden biri diyebilirim. Çünkü ikili mücadelelerde, şutlarda ve paslarda bu farkı hissediyorsunuz. Göze çarpan diğer değişiklikler ise animasyonlar. Oyuna Fifa 10 ve Fifa 10 WC'dan yüzlerce animasyon port edilmiş. Çalımlar, pas animasyonları, şutlar, kısacası bütün hareketler geçen senekinden çok daha farklı. Animasyonlar arası geçişler çok akıcı ve bu da özellikle çalımlarda çok rahat fark edilebiliyor.