FIFA 19

Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
FIFA 19
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 88
6 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%76
Artılar + Detaylı taktikler etkili olmuş
+ Şampiyonlar Ligi artık FIFA'da
+ Oynanış daha oturaklı bir hale gelmiş
Eksiler + Atmosfer hala eksik hissettiriyor
+ FUT mod'u hala P2W
+ Şampiyonlar Ligi hariç önemli bir yenilik yok
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 20.09.2018 - 16:38

Tıdı geym....

Sanırım söylemesi yanlış olmaz, futbol ile yatıp, futbol ile kalkan bir ülkede yaşıyoruz. Sürekli olarak bir stres ile karşı karşıya kaldığımız günümüz dünyasında, o gün bir maç varsa, en azından o maçı bekleyip yada izleyip rahatlayabiliyoruz (ya da tam tersi). Tabii ki futbolu bu kadar çok seven bir ülkede en çok satan oyunların da futbol oyunları olması şaşırtıcı bir durum değil. Her yıl ülkemizde FIFA'cılar ile PES'ciler arasında şu daha iyi, bu daha iyi tartışması süre dursun, gelin sizinle FIFA 19'un bir önceki yıla kıyasla bizlere neler sunduğunu, nasıl bir oyun olduğunu inceleyelim.

FIFA 19 İnceleme

Öncelikle FIFA 19'un getirdiği yeniliklerden, daha doğrusu ilk göze çarpan yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Şahsen FIFA serisini FIFA 95'ten beri aralıksız olarak oynayan biri olarak son yıllarda PES'i ciddi anlamda kıskandığım bir durum mevcuttu, UEFA Şampiyonlar Ligi. PES'in uzun süredir elinde bulundurduğu UEFA Şampiyonlar Ligi lisansının bu yıl bittiği öğrendiğimde ciddi anlamda sevindim. Çünkü lisansın FIFA'ya geçeceği gün be gün ortadaydı. Keza EA Sports da bizi şaşırtmadı ve FIFA 19'un resmi olarak UEFA Şampiyonlar Ligi lisansı ile geleceğini açıkladı. 

Şampiyonlar Ligi denildiğinde de aklımıza gelen ilk şeylerden biri atmosfer oluyor. Şahsen FIFA'nın yıllardır beklediğim seviyeye bir türlü getiremediği maç atmosferi, belki UEFA Şampiyonlar Ligi teması ile harmanlanıp beklentilerimi karşılayabilir dedim. Ancak tam olarak beklediğimi alamadığımı söyleyebilirim. Tabii ki maçların başında UEFA'nın o muhteşem marşını duymak tüylerinizi diken diken etmeye yetiyor, ancak FIFA'nın genel olarak maç atmosferi ve taraftarı hala daha yeteri kadar vurgulamadığını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda gol sonrası tribün arkası kamerası özelliği ile doğru adım atan FIFA'nın, bu adımları çoğaltması gerekiyordu. Belki maç öncesinde veya arasında tıpkı gerçek maçlarda olduğu gibi taraftarlara zoom yapması, veya taraftar detaylarının arttırılması gibi beklentilerim malesef karşılıksız kaldı. Ama genel hatları ile FIFA 18 size yeterli geldiyse, FIFA 19'da UEFA eklentisi ile sizleri memnun edecektir.

Alex Hunter'ın geçtiğimiz oyunda yarım bıraktığımız macerası bu sefer Şampiyonlar Ligi'ne kadar uzanıyor.
Atmosfer tarafında üzerine ekleyebileceğim fazla bir şey yok. Grafikler tarafını sona bırakmak yerine konu görsellikten açılmışken bir iki kelam edip asıl mevzuya, oynanışa geçmek istiyorum. FIFA 19 bildiğiniz gibi FIFA 17'den beri kullanılan DICE'ın Frostbite motoru ile geliştiriliyor. Aslında motorun yalnızca görsel tarafının kullanıldığını da belirtmem gerek. Keza fizik motoru ve mekanikler için hala daha Ignite Engine'ın izlerini fazlasıyla görüyoruz. Ancak fizikler tarafında oyunun eksiği bulunmuyor. Çarpışmalar, takılmalar, düşmeler hayli doğal ve gerçekçi. Animasyonlar tarafında oyunun eksiği yok diyebiliriz. FIFA 18 üzerine de biraz daha ağırlaştırılmış olması daha doğal bir deneyim sunmuş. Görsel anlamda ise hiçbir değişiklik dikkatimi çekmedi. Oyuncular biraz daha fazla terliyor ve saha deformasyonu daha oturaklı bir hal almış. 30. dakikada mayın tarlasına dönmüş bir saha ile karşılaşmamak isabetli bir karar olmuş. Oyuncu yüzleri ise her ne kadar başarılı olsa da hala daha ruhsuz. PES'in burada FIFA'dan 3-5 gömlek üstün olduğunu belirtebiliriz. Özellikle gol sonrası sevinçlerde FIFA yüzleri tamamen yapay dururken, PES'te ise gerçekten o sevinç ruhunu mimiklerde hissedebiliyorsunuz.

Grafikleri bir kenara koyduktan sonra dilerseniz oynanışa geçelim. Şimdi bu konuda söyleyecek çok şeyim var ancak bunları nasıl kelimelere dökebileceğimden emin değilim. Çünkü FIFA serisi hiçbir yeni oyununda köklü değişikliklere gitmiyor aksine ufak dokunuşlar ile oyunu değiştiriyor. Bu yüzden şu geldi, bu gitti demek yerine, FIFA 18'i çok uzun süre oynamış biri olarak bana oyunun nasıl hissettirdiğini, nelerde farklılık gözlemlediğimi anlatmaya çalışacağım. 
Şimdi öncelikle, oyunun FIFA 18'e kıyasla hız tarafında çok ciddi bir farklılık hissettirmediğini belirteyim. Genel hissiyat bakımında belki çok ufak bir ağırlık hissedebilirsiniz. Ancak bu sizi oyundan uzaklaştırmasın, keza bu ufak dokunuş, oyuna yeni eklenen taktik ekranı ve detaylandırılmış taktikler ile uyum sağlamış. Artık öyle topu hızlı adamın önüne atayım, yaldır yaldır koşup 90'a çakayım devri kapandı sayılır. Pasa ve zekaya dayalı, bireysel futboldan uzaklaştırılmış bir FIFA bekliyor bizleri.
Artık öyle topu hızlı adamın önüne atayım, yaldır yaldır koşup 90'a çakayım devri kapandı sayılır.
Taktiklerde yapılan değişikliklere geçmeden önce artık pas atmanın FIFA 18'in meşhur güncellemesi öncesine biraz daha yaklaştığını belirtebilirim. Ancak yine FIFA 18'in ilk çıktığı hali kadar basit değil. Pas özelliği düşük olan oyuncular, gerçekten berbat paslar ile pozisyonları yok edebiliyor. Özellikle genç Lukaku'nun hızına kanıp kendisine FUT'ta şans vermem sonrasında her pozisyonu yok etmesi, sözleşmesini fethedip yerine Perisic'i renklerime bağlamamla sonuçlandı. Yani oyunun ana metasında paslaşmaya dayalı yapı dolayısı ile kurduğunuz takımlarda pas özelliği 75 üzeri olan oyunculara şans vermenizi tavsiye ediyorum. Paslar ile birlikte en ciddi değişikliği uzun toplarda hissettim. Eskisine nazaran orta açmak daha etkili ve kolay. Bu değişim sonucunda oyunun kanat saldırılarına nihayet izin verecek olduğunu düşünüyorsanız, evet haklısınız. Ultimate Team mod'unda attığım gollerin yarısı hava topları sonrasında kafa veya vole gibi şutlar ile geldi ki, vole ve roveşata goller atmanın eskisine nazaran çok daha kolay olduğunu belirtebilirim. Yaptığım ortalama 20 maçın en az 3-4'ün jeneriklik gollere imza atabildim. Bu da oyunun hissiyatını olumlu yönde etkiledi.
Oyunun yolculuk mod'unda FIFA'nın geçtiğimiz yıllarda yaptığı kadın futbolcu açılımını hissedebiliyoruz. FIFA 19'da Alex Hunter'ın kız kardeşi olan Kim Hunter'ın kariyerine de bakış atıyoruz.
FIFA 19 ile gelen yeniliklerin biri ise Timed Finishing adı verilen, Türkçe'ye Zamanlanmış Bitiricilik olarak çevirebileceğimiz bir şut sistemi. Bu sistemin bize vadettiği şey ise, daha isabetli şutlar ile meşin yuvarlağı ağlar ile buluşturmak. Ancak açık konuşmak gerekirse sistemin nasıl çalıştığını onca maç sonrasında dahi tam olarak anlayamadım. Şut tuşuna dokunduğunuzda üstte bir bar çıkıyor, sizin amacınız ise topu mümkün olduğunca yeşil alan içerisinde şut tuşuna tekrar basarak göndermek. Ancak bunun hayli zor olduğunu belirteyim. Pek hoşuma giden bir yenilik olduğunu söyleyemeyeceğim. Kim bilir belki de ben beceremiyorum o ayrı konu tabii ki.
Gelelim, taktik ekranına. FIFA 19'un tanıtında sıkça vurgulanan konulardan biri olan taktiklerin detaylaştırılması, FIFA 19 ile ilgili en sevdiğim yenilik oldu diyebilirim. Şahsen hayatında hiç bir menejerlik oyunu oynanamamış, futbol bilgisi de FIFA'dan ibaret olan biri olarak taktik yapmaktan, hangi taktiğin işe yarayabileceğinden vs. hiç anlamam. Önceki FIFA oyunlarında da bulunan defans genişliği, pres aralığı gibi ayarlamaların da ne olduğunu hiç anlayamamıştım. Ancak yeni gelen taktik ekranı ile birlikte bu özellikler görselleştirerek açıklanmış. Yani yaptığım ayarın ne işe yaradığını görsel bir şekilde görebilmek çok yerinde bir yenilik olarak karşıma çıktı. Örnek vermek gerekirse artık korner kullanırken taktik ayarlarından ceza sahası içerisinde kaç futbolcunun bekleyeceğini vs ayarlayabiliyorsunuz. 
Yaptığımız taktiklerin oyuna etkisi ise yadsınamaz, farklı taktik ayarları ile yaptığım farklı deneme maçlarında kullandığım tüm ayarların etkisini ciddi anlamda hissettim. Hatta ilk defa bir FIFA oyununda taktik ayarlamaları yaptım diyebilirim. Oyunun derinliği açısından taktiklere getirilen yeniliklerden dolayı EA Sports'a sevgilerimi gönderiyorum.
Defans tarafında ise kayda değer büyük bir değişiklik olmadığını söylemeyeliyim. FUT tarafında yine klasik olarak saçmalamalar mevcut. Top boşa çıktığında topa en ufak bir hamle ile alabilecek futbolcularımız eğer kontrolümüzde değilse yine aval aval topu izlemeye devam ediyor. EA Sports'un bu duruma çözüm getirmemesi ise sanki bilinçli, şahsen oyunda saç baş yolduğum durumlar hep bundan dolayı oluyor. Ancak defans oyuncularının hız özellikleri düşük dahi olsa FIFA 18'e kıyasla daha fazla kendilerini yıpratarak koştuğunu hissedebiliyorsunuz. Sanki eskisine nazaran kanat ataklarını daha rahat şekilde durdurabildiğimizi hissettim diyebilirim. Oynanış açısından önemli gördüğüm her detayı açıklamaya çalıştım. Merak ettiğiniz ince detaylar var ise yine yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadar takip edip cevaplamaya çalışacağım.
Şimdi gelelim FIFA 19'un bir diğer yeniliği olan özelleştirilmiş hızlı maçlara. FIFA'nın PUBG modu da diyebileceğimiz bu maçlarda dilediğiniz gibi offside, faul gibi özellikleri kapatabiliyorsunuz. Hatta isterseniz rakibinize avantaj için attığı her golü iki gol olarak saydırabiliyor, ve PUBG mod'u denmesine sebep olan gol attıkça golu atan adamı saha dışına yollayabiliyorsunuz. Arkadaşları ile eğlenmek isteyen ve klasik maç atmaktan sıkılan oyuncular için bu mod keyifli anlara sebebiyet verecek gibi gözüküyor.
Başta No Rules olmak üzere, yeni oyun modları oyuna farklı bir tat katmayı başarmış.
Journey Mod'unda ise mantık açısından yenilik olmasa da artık 3 farklı oyuncuyu yönetiyoruz. Önceki oyunlardan Alex Hunter yine başrolu çekerken, Danny Williams ve Kim Hunter gibi oyuncuların hikayesine de tanık oluyor ve belli noktalarda hikayelerinin kesiştiğini görüyorsunuz. Eğer önceki Journey'leri sevdiyseniz, FIFA 19'da sizi üzmeyecektir diyebilirim.
Sesler tarafında ise önemli bir yenilik bulunmuyor. Klasik olarak saha sesleri aynı kalmış. Ancak müzikler yine şahane diyebilirim. FIFA'nın sanırım en başarılı olduğu konulardan biri müzik seçimi. Adı sanı pek duyulmamış grupları ve sanatçılar çok güzel harmanlıyor. Kendilerini Spotify'ın haftalık keşfi gibi yıllık keşif olarak kullanıyorum. Spikerler tarafında ise Şampiyonlar Ligi için yeni yorumcularımız mevcut ki bunlar Derek Rae ve Lee Dixon. Klasik maçlarda ise yine bizleri Martin Tyler ve Alan Smith karşılıyor. Ancak üç yıldır aynı tepkileri duymak ve pek bir yenilik görememek beni üzdü. FIFA bu konuda biraz daha yoğunluk göstermeli diyebilirim.
Uzun lafın kısası FIFA 19'da bizleri bekleyen yeniliklerin en başında şüphesiz Şampiyonlar Ligi geliyor. Zaten oyun için yayınlanan reklamlarda da FIFA 19'un EA Sports tarafından en çok vurgulanan özelliği bu. Oynanış tarafında da yukarıda detaylıca belirttiğim yenilikler bizleri karşılamış. Ancak genel anlamda FIFA 18'den bir tık daha iyi bir oyun ile karşılaştığımızı söyleyebilirim. Oyunu satın alalım mı sorusuna gelecek olursak, bir FUT oyuncusuysanız zaten oyunu satın almışsınızdır, size söyleyebileceğim başka birşey yok. Ancak değilseniz ve klasik bir şekilde FIFA'yı dostlarınızla oynuyor veya kariyer mod'unda keyif sürüyorsanız, UEFA Şampiyonlar Ligi atmosferi için oyun satın almaya değer olmuş diyebilirim. Yazı içerisinde belirtmiş olduğum gibi oyun hakkında merak ettiklerinizi yorumlar kısmından sorabilirsiniz.
Yorumlar 69
MK Okuru
MK Okuru 11.08.2022 06:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2018 01:29
Sampiyonlar ligi dışında onemli deisiklik yok puan 88 :/
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2018 04:42
Eksiler: Atmosfer eksik mi hissettiriyor? :D
Dua edin burası resmi konuşmayı gerektiren bir sayfa. Yoksa sağlam küfür yerdiniz benden...
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 17:12
Haklısın atmosfer çok iyi 19'da.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.11.2018 22:31
FIFA 18. Daha ıyıydı 19 u begenmedım agır ve zevksız???
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 17:10
19 daha iyi tabii bilene.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.12.2018 00:47
Beş para etmez fifa2018 varsa yeter para vermeye gerek yok.Kariyer modunda Alex Hunter ile sadece şampiyonlar ligi oynayabiliyorsun lig maçlarından haberin yok ligte şampiyon olmuşuz lig zor bela puan tablosunda görüyorsun şampiyonlar liginde diğer grublarda hangi takım var görünmüyor
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 17:09
Grek var 19 daha iyi...
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×