FIFA 20 İnceleme

Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
FIFA 20 İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 75
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%76
Artılar + Volta modu oldukça keyifli
+ Pro Club her zamanki gibi eğlenceli
+ Grafikler
Eksiler - FUT modunda P2W durumu
- Kariyer modunda bulunan önemli hatalar
- Köklü hiçbir yeniliğin bulunmaması
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 3.10.2019 - 15:13

Aynısı mı yoksa çok daha fazlası mı?

FIFA 20 İncelemesi; Futbol. Söylemesi basit iki hece gibi gelse de, ülkemiz için bir tutku, bir hayat biçimi haline gelmiş bir spor. Uğruna hayatlar kaybedilmiş, göz yaşları dökülmüş, upuzun yollar geçilmiş bir aşk. İşte böyle bir aşkı daha yakından yaşayabilmek için futbol oyunları ile uzun yıllardır bir aradayız. Her yıl yeni sürümü ile karşılaştığımız FIFA ise bu oyunlara gösterilebilecek en güzel örneklerden biri. Şahsen 1996 yılından beri, istisnasız her sürümünü oynadığım FIFA serisi, son 5 yıldır kendisini sürekli tekrarlama, köklü değişiklikler getirmeme gibi konular dolayısı ile eleştiri oklarına hedef oluyor. Ve tarafsız bir gözle bakıldığında bu durum gerçekten de dikkat çekiyor.

FIFA 20 İnceleme

İncelemeye başlamadan önce yukarıda bahsettiğim eleştirileri biraz daha açmak istiyorum. Çünkü bir çoğunuzun öncelikle inceleme puanına bakıp bu ne biçim puan dediğini tahmin edebiliyorum. Merlin ailesinde 5 yılı devirirken çalıştığım süre boyunca tüm FIFA'ları incelemiş ve tamamına yüksek puanlar vermiş biri olarak artık bu yıl bardak taştı diyebilirim.

İçerisinde bulunduğumuz neslin son oyununda şahsen EA'den devrim niteliğinde yenilikler bekliyordum. Yeni nesle geçiş yapmadan önce işte "FIFA böyle bir oyun!" dedirtecek, neslin son FIFA'sında bunlar varsa, önümüzdeki yıl neler olacak diye merak ettirecek bir deneyim yaşamayı  beklemiştim. Ancak, tüm ciddiyetimle söylüyorum, karşılaştığım oyunun oynanış bakımından neredeyse FIFA 15 ya da FIFa 19'dan hiçbir farkı yok. Sanki sadece FIFA 15'in arayüzü değiştirilmiş, yeni kadrolar eklenmiş (ki çıkışta çoğu transfer oyuna yansıtılmamıştı), menüler süslenmiş ve ufacık güncellemelerle eklenebilecek şaka gibi yenilikler ile yeniden 60 dolarlık bir oyun ile karşılaştım. Samimiyetle söylüyorum, eğer Volta gibi bir yenilik olmasaydı, şu incelemeyi yazmaya dahi vakit harcamaya değmezdi.

Volta modu oyundaki en büyük yenilik olarak karşımıza çıkıyor

Volta'dan bahsetmişken oyun ile ilgili belkide övülebilecek tek konunun bu olduğunun altını çizmek istiyorum. Geçmişte FIFA Street adı altında ayrı bir oyun olarak karşımıza çıkan sokak futbolu teması, EA Sports tarafından gerçekten de FIFA 20 altında güzel kotarılmış. Oynaması keyifli, teması ile fark yaratan ve FIFA 20'yi çalıştırmak için kendi başına sebep olan bir mod olmuş. Kendi oyuncumuzu yaratıp, önceki oyunlarda bulunan hikaye, yani Journey mod'unun da yerini almış. Oluşturduğumuz karakterimiz ile birlikte, J10 isimli bir sokak futbolu takımında, sokak futbolu kariyerimize başladığımız Volta, hikayesi ile harikalar yaratmasa da FIFA 20'yi kurtaran mod olmuş. Dünyanın farklı ülkelerine yolculuk yapıp, çeşitli turnuvalarda farklı rakipler ile karşılaştığımız Volta'da, takımıza yine farklı sokak futbolcuları katabiliyor, kazandığımız puanlar ile karakterimizi ve takımımızı özelleştirebiliyor, iyi bir takıp kurup online mod'da diğer oyuncular ile kıyasıya mücadele edebiliyoruz. 

Daha önce FIFA Street olarak gördüğümüz sokak futbolunun daha sade ve kemikleşmiş yapısıyla FIFA 20'ye eklendiğini söyleyebiliriz.

Volta modunun oynanış hissiyatı ise normal oyun modlarından tamamen farklı. Mekaniksel olarak sanki top fiziğinin oyuncu ayağına yapışık olduğu hissi alıyorsunuz. Normal mod'ların aksine çok daha arcade bir oynanış ile sunulan Volta, ilk başta çok basit gözüküyor olsa da, öğrenmenin kolay, uzmanlaşmanın ise uzun zaman aldığı bir deneyim sunuyor. Normal mod'da da karşılaştığımız yetenekli oyuncular ile, online mod'da karşılaştığımda beni adeta madara etmeyi başardılar. Bu da, bu mod'da kronik momentum olayının olmadığını kanıtlıyor. Volta gerçekten de yetenekli oyuncuların elinde görsel şölen yaşamak için uygun bir mod. Özel hareketleri rahatlıkla yapabilen oyuncular, Volta'dan keyif alacaklardır.

Voltayı yavaş yavaş kenara bırakıp oyunda oldukça az bulunan diğer yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Zaten bir paragrafa sığacak hepsi. FIFA 20'de ilk dikkat çeken yenilik bire bir pozisyonlarda çalım atmanın daha kolay bir hale gelmesi. Özel yetenekleri kullanırken farklı yeteneklerin birbiri ile zincir haline getirilmesi ve animasyon olarak akıcı olması rakip savunma oyuncularını yetenekli oyuncuların daha rahat geçebilmesine olanak sağlamış. Ancak defans tarafında da yenilikler mevcut. Özellikle FIFA 19'da ciddi şekilde eleştiri alan manuel defansın etkisiz kalması konusunda EA elini taşın altına koymuş ve manuel şekilde yapılan müdahelelerin daha etkili olmasını sağlamış. Kısaca top çalmak FIFA 19'a kıyasla daha rahat olmuş. Top fiziğinde de yapılan ufak dokunuşlar ile daha gerçekçi bir his sağlanmış lakin bu konuda PES 2020 çok daha başarılı.
FIFA 20'ye eklenen yenilikler oldukça az. Bu durum doğal olarak seri hakkındaki eleştirileri haklı bir konuma getiriyor
Oynanış tarafında bir diğer yenilik ise geçen yıl eklenen Timed Shot özelliğinin etkinliğinin düşürülmesi olmuş. Özellikle bu özelliği kullanmayı tam manası ile öğrenen oyunculardan FUT mod'unda yediğim gollerin haddi hesabı yoktu. EA'in bu hamlesi yerinde olmuş diyebiliriz. FIFA 20'de bunlarla birlikte dinamik hava koşulları da eklenmiş durumda. Maç ortasında yağmur yağmaya başlayabiliyor, bu durum sadece görsel değil, oyun mekaniğine de etki edebiliyor. Daha kaygan zeminde oyuncular ve top farklı tepkiler veriyor. Geç de olsa bu özelliğin eklenmesi hoş olmuş.
FIFA 20 bazı ufak dokunuşlar dışında oynanış anlamında büyük bir yenilik içermiyor.

FIFA 20'nin oynanış tarafında yapılan yenilikler böyle. Kariyer mod'una ise basın toplantısı gibi ufak tefek yenilikler eklenmiş. Bu toplantılara katılmak ve vereceğiniz cevaplar ile futbolcuların morallerini yükseltmek mümkün. Genel anlamda kariyer mod'una güzel bir yenilik olmuş diyebiliriz. Ultimate Team tarafında ise Fortnite, PUBG gibi yapımlardan alıştığımız sezon sistemi eklenmiş. Her sezonda gerçekleştireceğiniz farklı görevler ile paket, özelleştirme, coin boost gibi hediyeler kazanmak mümkün. Fakat bu eklenen hediyelerin sonunda sürekli hayal kırıklığı yaşamayı da kabullenmek gerek keza oyunun tamamen şansa dayalı sistemi tam manası ile korunuyor. FUT mod'undaki P2W durumu tam gaz devam ediyor. Eğer oyuna para yatırırsanız, özel paketler ile kısa sürede iyi bir takım kurmak mümkün. Bu da şahsen beni bu mod'dan ciddi anlamda uzaklaştırıyor ki yıllardır FIFA'yı neredeyse tamamen FUT mod'u odaklı oynuyordum.

Pro Clubs mod'u ise belki de oyunun keyif alabileceğiniz en güzel mod'u olarak yine karşımızda. Özellikle arkadaşlarınız ile birlikte kurduğunuz takımlar ile kupa peşinde koşmak, kendi oyuncunuzu geliştirmek, son dakikada attığınız goller ile takımı kurtarmak gibi durumların verdiği keyif paha biçilemez. Eğer 3-4 arkadaşınız da FIFA oyunu mevcutsa kesinlikle Pro Clubs mod'unu tavsiye edebilirim.

Atmosfer FIFA 20'nin başarılı olduğu noktalardan birisi

Grafik tarafında ise oyunun önceki yıldan hiçbir farkı yok. Tamamen aynı ışıklandırma, gölgelendirme, kaplama detayı mevcut. Son 4 yılın FIFA'larının oynanış görüntülerini farklı ekranlara yansıtsak, hangisinin yeni oyun olduğunu tahmin etmek mümkün dahi olmaz. EA ne yazık ki tembelliğini görsel alanda da gösteriyor ve bu açıdan oyuna hiçbir şey eklemiyor. Sesler tarafında da farklı müzikler hariç hiçbir yenilik yok. Hatta aynı spiker repliklerini yıllardır dinlemek artık kulak tırmalıyor. En azından spikerler için bir kaç yeni replik eklenmesi hoş bir farklılık olurdu. EA bu konuda yine EA.

Özetlemek gerekirse FIFA 20, son 5 yıldır oynadığımız FIFA'lar ile Volta mod'u hariç neredeyse tamamen aynı oyun. Eğer bir FUT oyuncusu değilseniz veya Volta mod'u ilginizi çekmiyorsa önceki oyunları oynamaya gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz keza kaybedeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Sadece kadro güncellemesi için yüzlerce lira vermek de mantıklı bir durum değil. Eğer EA, gelecek yıl, yeni nesil ile birlikte yine köklü yenilik olmadan bir FIFA ile karşımıza çıkarsa, bu sene olduğu gibi inceleme puanları dünya çapında düşüş göstermeye devam edecek gibi gözüküyor. 

Yorumlar 78
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2020 07:21
Kalan Karakter : 300 Gönder
f8r7t
f8r7t 5.04.2020 23:08
Fifa olsun Pes olsun Nba2k olsun tüm oyunlarda online kısım boşa yapılıyor. Çok kötü bir internetimde yok ama rakibi değil interneti yenemiyorum bir türlü. Sürekli kasma donma bazen bi akışını buluyor ama hemen tekrar sapıtıyor. 2 sn’ye kadar geç hamle yaptığını bilirim. Bu şartlar altında karşımdaki en kötü oyuncuyu bile yenecekken yenemiyorum. Fifa20 Ultimati Team’i bu yüzden bıraktım çünkü bir anlamı yok. Yanyana 2 kişi oynuyormuşuz gibi asla o rahatlıkta değil onun yanına yaklaşan rahatlıkta bile oynayamıyorum. Ben anlayamadım bu şekilde online oyun nasıl oynanacak. Fiber geçmiyor buralardan ama internetim fena değil dediğim gibi. 30 mpbs olması lazım. Yani ayda 130 tl ödüyorum ama asla online oyunlarda zevk almıyorum. Bi doğru düzgün oynadığım oyun Red Dead Redemption 2 Online galiba. Spor oyunlarında inanılmaz kasma donma gecikme var. Bunu nasıl çözebilirim arkadaşlar. Teşekkür ederim şimdiden.
MK Okuru
MK Okuru 22.05.2020 04:55
Bende sırf online oynamak için alıyorum benim internet te düşük ama donma olmuyor genelde Türk eşleşince oluyor arada maçlarda oluyor . 80 TL ödüyorum internete
Kalan Karakter : 300 Gönder
shehzadeMurat31
shehzadeMurat31 22.11.2019 15:08
tamam, anladık pek bir yenilik getirmediğini, bunu zaten biliyoruz... e-Football PES 2020'nin inceleme puanları da Fifa 20'den biraz daha yüksek olabilir ama PES 20'ye de ne yenilikler geldi ki?... PES 2019'la aynı şeyler...ayrıca, futbol oyunlarından çığır açacak değişiklikler beklemeye ne gerek var?... herkesin zevki kendine... size ne arkadaş?... isteyen Fifa'yı oynar, isteyen Pes'i... bundan size ne?... incelemeye takılıp da bütün oyunu yerin dibine sokmayı çok seviyorsunuz... size ne, size neeee?...
MK Okuru
MK Okuru 25.04.2020 18:30
PES20 ye yenılık gelmedı demek , oyunu hıc oynamadıgının acıkca belırtısıdır. PES 2020 fızık anlamında cok seyı degıstırdı . 22 senelık fıfa serısı takıpcısı olarak 19 dan sonra 20 yı almadım bıle , 3 senedır pes serısını oynamaya calsıyordu , 2019 ıle bılırkte artık fıfaya veda ettım, 2019 da bıttı
MK Okuru
MK Okuru 28.12.2019 01:52
esas sana ne yenilik beklemek en doğal hakkı 500 tl veren adamın, yenilik yapabilmek senin kafan basmıyor diye yapılamaz değil. örnek futbolda yana ver kaç var ama ne pes ne fifa bunu eklemiyor hep dikine yani senin lq 'un kısıtlı diye millete çemkirme hakkı kazanmıyorsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.02.2020 17:53
Sırf arkasında ea olduğu için biie alınmaz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2019 13:34
Fifa, Artık şu Momentumdan vazgeç be. Sende kurtul bizde kurtulalım. Olmuyor. Gerçekçilik azalıyor. Eğer momentum Rakip takımdan yanaysa bir kere gol atma şansın hemen hemen yok. Direklere takılırsın kaleci olağanüstü işler yapar. Bunu geçtim artık ekranda kararma optimizasyon düşüşüde oluyor. Yapma
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2019 17:23
Alex Hunter ne oldu hikayesi bitti mi
MK Okuru
MK Okuru 13.10.2019 16:12
Electronic Arts'dan bir haber aldım. Yüzde 99 doğru...Hunter bitmiş...
MK Okuru
MK Okuru 8.10.2019 16:42
alex hunter'a sahsim ve tum refah partisi adina tesekkur ediyorum.
MK Okuru
MK Okuru 7.10.2019 18:18
Alex Hunter bitti de biz bitmedi mi dedik? Bunlar bir takım iftiralar.
MK Okuru
MK Okuru 7.10.2019 13:04
bitmişte olabilir bitmemişte olabilir Sahi kimdi bu Alex Hunter?
MK Okuru
MK Okuru 5.10.2019 00:21
yasaklı madde kullanmaktan men yemiş.
Naru61
Naru61 4.10.2019 08:25
Evet 19 da bitti.
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2019 23:41
Bitti sonunda ölüyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma