FIFA 20 İnceleme

Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
FIFA 20 İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 75
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%68
Artılar + Volta modu oldukça keyifli
+ Pro Club her zamanki gibi eğlenceli
+ Grafikler
Eksiler - FUT modunda P2W durumu
- Kariyer modunda bulunan önemli hatalar
- Köklü hiçbir yeniliğin bulunmaması
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 3.10.2019 - 15:13

Aynısı mı yoksa çok daha fazlası mı?

FIFA 20 İncelemesi; Futbol. Söylemesi basit iki hece gibi gelse de, ülkemiz için bir tutku, bir hayat biçimi haline gelmiş bir spor. Uğruna hayatlar kaybedilmiş, göz yaşları dökülmüş, upuzun yollar geçilmiş bir aşk. İşte böyle bir aşkı daha yakından yaşayabilmek için futbol oyunları ile uzun yıllardır bir aradayız. Her yıl yeni sürümü ile karşılaştığımız FIFA ise bu oyunlara gösterilebilecek en güzel örneklerden biri. Şahsen 1996 yılından beri, istisnasız her sürümünü oynadığım FIFA serisi, son 5 yıldır kendisini sürekli tekrarlama, köklü değişiklikler getirmeme gibi konular dolayısı ile eleştiri oklarına hedef oluyor. Ve tarafsız bir gözle bakıldığında bu durum gerçekten de dikkat çekiyor.

FIFA 20 İnceleme

İncelemeye başlamadan önce yukarıda bahsettiğim eleştirileri biraz daha açmak istiyorum. Çünkü bir çoğunuzun öncelikle inceleme puanına bakıp bu ne biçim puan dediğini tahmin edebiliyorum. Merlin ailesinde 5 yılı devirirken çalıştığım süre boyunca tüm FIFA'ları incelemiş ve tamamına yüksek puanlar vermiş biri olarak artık bu yıl bardak taştı diyebilirim.

İçerisinde bulunduğumuz neslin son oyununda şahsen EA'den devrim niteliğinde yenilikler bekliyordum. Yeni nesle geçiş yapmadan önce işte "FIFA böyle bir oyun!" dedirtecek, neslin son FIFA'sında bunlar varsa, önümüzdeki yıl neler olacak diye merak ettirecek bir deneyim yaşamayı  beklemiştim. Ancak, tüm ciddiyetimle söylüyorum, karşılaştığım oyunun oynanış bakımından neredeyse FIFA 15 ya da FIFa 19'dan hiçbir farkı yok. Sanki sadece FIFA 15'in arayüzü değiştirilmiş, yeni kadrolar eklenmiş (ki çıkışta çoğu transfer oyuna yansıtılmamıştı), menüler süslenmiş ve ufacık güncellemelerle eklenebilecek şaka gibi yenilikler ile yeniden 60 dolarlık bir oyun ile karşılaştım. Samimiyetle söylüyorum, eğer Volta gibi bir yenilik olmasaydı, şu incelemeyi yazmaya dahi vakit harcamaya değmezdi.

Volta modu oyundaki en büyük yenilik olarak karşımıza çıkıyor

Volta'dan bahsetmişken oyun ile ilgili belkide övülebilecek tek konunun bu olduğunun altını çizmek istiyorum. Geçmişte FIFA Street adı altında ayrı bir oyun olarak karşımıza çıkan sokak futbolu teması, EA Sports tarafından gerçekten de FIFA 20 altında güzel kotarılmış. Oynaması keyifli, teması ile fark yaratan ve FIFA 20'yi çalıştırmak için kendi başına sebep olan bir mod olmuş. Kendi oyuncumuzu yaratıp, önceki oyunlarda bulunan hikaye, yani Journey mod'unun da yerini almış. Oluşturduğumuz karakterimiz ile birlikte, J10 isimli bir sokak futbolu takımında, sokak futbolu kariyerimize başladığımız Volta, hikayesi ile harikalar yaratmasa da FIFA 20'yi kurtaran mod olmuş. Dünyanın farklı ülkelerine yolculuk yapıp, çeşitli turnuvalarda farklı rakipler ile karşılaştığımız Volta'da, takımıza yine farklı sokak futbolcuları katabiliyor, kazandığımız puanlar ile karakterimizi ve takımımızı özelleştirebiliyor, iyi bir takıp kurup online mod'da diğer oyuncular ile kıyasıya mücadele edebiliyoruz. 

Daha önce FIFA Street olarak gördüğümüz sokak futbolunun daha sade ve kemikleşmiş yapısıyla FIFA 20'ye eklendiğini söyleyebiliriz.

Volta modunun oynanış hissiyatı ise normal oyun modlarından tamamen farklı. Mekaniksel olarak sanki top fiziğinin oyuncu ayağına yapışık olduğu hissi alıyorsunuz. Normal mod'ların aksine çok daha arcade bir oynanış ile sunulan Volta, ilk başta çok basit gözüküyor olsa da, öğrenmenin kolay, uzmanlaşmanın ise uzun zaman aldığı bir deneyim sunuyor. Normal mod'da da karşılaştığımız yetenekli oyuncular ile, online mod'da karşılaştığımda beni adeta madara etmeyi başardılar. Bu da, bu mod'da kronik momentum olayının olmadığını kanıtlıyor. Volta gerçekten de yetenekli oyuncuların elinde görsel şölen yaşamak için uygun bir mod. Özel hareketleri rahatlıkla yapabilen oyuncular, Volta'dan keyif alacaklardır.

Voltayı yavaş yavaş kenara bırakıp oyunda oldukça az bulunan diğer yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Zaten bir paragrafa sığacak hepsi. FIFA 20'de ilk dikkat çeken yenilik bire bir pozisyonlarda çalım atmanın daha kolay bir hale gelmesi. Özel yetenekleri kullanırken farklı yeteneklerin birbiri ile zincir haline getirilmesi ve animasyon olarak akıcı olması rakip savunma oyuncularını yetenekli oyuncuların daha rahat geçebilmesine olanak sağlamış. Ancak defans tarafında da yenilikler mevcut. Özellikle FIFA 19'da ciddi şekilde eleştiri alan manuel defansın etkisiz kalması konusunda EA elini taşın altına koymuş ve manuel şekilde yapılan müdahelelerin daha etkili olmasını sağlamış. Kısaca top çalmak FIFA 19'a kıyasla daha rahat olmuş. Top fiziğinde de yapılan ufak dokunuşlar ile daha gerçekçi bir his sağlanmış lakin bu konuda PES 2020 çok daha başarılı.
FIFA 20'ye eklenen yenilikler oldukça az. Bu durum doğal olarak seri hakkındaki eleştirileri haklı bir konuma getiriyor
Oynanış tarafında bir diğer yenilik ise geçen yıl eklenen Timed Shot özelliğinin etkinliğinin düşürülmesi olmuş. Özellikle bu özelliği kullanmayı tam manası ile öğrenen oyunculardan FUT mod'unda yediğim gollerin haddi hesabı yoktu. EA'in bu hamlesi yerinde olmuş diyebiliriz. FIFA 20'de bunlarla birlikte dinamik hava koşulları da eklenmiş durumda. Maç ortasında yağmur yağmaya başlayabiliyor, bu durum sadece görsel değil, oyun mekaniğine de etki edebiliyor. Daha kaygan zeminde oyuncular ve top farklı tepkiler veriyor. Geç de olsa bu özelliğin eklenmesi hoş olmuş.
FIFA 20 bazı ufak dokunuşlar dışında oynanış anlamında büyük bir yenilik içermiyor.

FIFA 20'nin oynanış tarafında yapılan yenilikler böyle. Kariyer mod'una ise basın toplantısı gibi ufak tefek yenilikler eklenmiş. Bu toplantılara katılmak ve vereceğiniz cevaplar ile futbolcuların morallerini yükseltmek mümkün. Genel anlamda kariyer mod'una güzel bir yenilik olmuş diyebiliriz. Ultimate Team tarafında ise Fortnite, PUBG gibi yapımlardan alıştığımız sezon sistemi eklenmiş. Her sezonda gerçekleştireceğiniz farklı görevler ile paket, özelleştirme, coin boost gibi hediyeler kazanmak mümkün. Fakat bu eklenen hediyelerin sonunda sürekli hayal kırıklığı yaşamayı da kabullenmek gerek keza oyunun tamamen şansa dayalı sistemi tam manası ile korunuyor. FUT mod'undaki P2W durumu tam gaz devam ediyor. Eğer oyuna para yatırırsanız, özel paketler ile kısa sürede iyi bir takım kurmak mümkün. Bu da şahsen beni bu mod'dan ciddi anlamda uzaklaştırıyor ki yıllardır FIFA'yı neredeyse tamamen FUT mod'u odaklı oynuyordum.

Pro Clubs mod'u ise belki de oyunun keyif alabileceğiniz en güzel mod'u olarak yine karşımızda. Özellikle arkadaşlarınız ile birlikte kurduğunuz takımlar ile kupa peşinde koşmak, kendi oyuncunuzu geliştirmek, son dakikada attığınız goller ile takımı kurtarmak gibi durumların verdiği keyif paha biçilemez. Eğer 3-4 arkadaşınız da FIFA oyunu mevcutsa kesinlikle Pro Clubs mod'unu tavsiye edebilirim.

Atmosfer FIFA 20'nin başarılı olduğu noktalardan birisi

Grafik tarafında ise oyunun önceki yıldan hiçbir farkı yok. Tamamen aynı ışıklandırma, gölgelendirme, kaplama detayı mevcut. Son 4 yılın FIFA'larının oynanış görüntülerini farklı ekranlara yansıtsak, hangisinin yeni oyun olduğunu tahmin etmek mümkün dahi olmaz. EA ne yazık ki tembelliğini görsel alanda da gösteriyor ve bu açıdan oyuna hiçbir şey eklemiyor. Sesler tarafında da farklı müzikler hariç hiçbir yenilik yok. Hatta aynı spiker repliklerini yıllardır dinlemek artık kulak tırmalıyor. En azından spikerler için bir kaç yeni replik eklenmesi hoş bir farklılık olurdu. EA bu konuda yine EA.

Özetlemek gerekirse FIFA 20, son 5 yıldır oynadığımız FIFA'lar ile Volta mod'u hariç neredeyse tamamen aynı oyun. Eğer bir FUT oyuncusu değilseniz veya Volta mod'u ilginizi çekmiyorsa önceki oyunları oynamaya gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz keza kaybedeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Sadece kadro güncellemesi için yüzlerce lira vermek de mantıklı bir durum değil. Eğer EA, gelecek yıl, yeni nesil ile birlikte yine köklü yenilik olmadan bir FIFA ile karşımıza çıkarsa, bu sene olduğu gibi inceleme puanları dünya çapında düşüş göstermeye devam edecek gibi gözüküyor. 

Yorumlar 89
MK Okuru
MK Okuru 31.03.2023 19:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.05.2021 00:11
Yeni bir oyuncuyum ilk defa FİFA oynadım ve zorluk seviyeleri o kadar kötü ki yarı pro zorlukta 8-0 yendiğim anadolu takımı profesyonel zorlukta beni 3-0 yeniyor . Yapay zeka çok zayıf, topu benden alıp kendi yönettiği takıma vermek için her türlü mantık hatasını yapabiliyor ve beni delirtiyor.
MK Okuru
MK Okuru 6.07.2021 21:18
Hiç de öyle değil.Bir seçkin zorlukta oyna da gör.Ben gibi herkesi yenen biri bile 8-0 felan yenildiğim oldu.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2019 18:54
Volta haric ici boş bir oyun olmuş.Sürekli frostbite oyun motoru kullaniliyor grafik konusun da aham şaham bir sey yok.oyun motoru artik degismeli....
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2021 22:08
Bence grafik motoru değişmeliydi...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2019 23:52
Yaşı 15i geçmeyen kardeşlerimiz hala pese laf ediyor bu konunun altında çoğunun da konsolu yoktur. Arkadaşlar bu sene pesin grafikleri mekanikleri fifaya 50 ceker. Lisans forma kolay iş. Tek eksiği tezahüratlerin azlığı ve spikerler. Fikri olmayan sallamasın kısa düşüyor.
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2021 22:07
PES bu yıl daha iyi atılım yaptı bence de oynanış mekaniği yüzünden.Bence bu yıl PES'e uefa şampiyonlar ligi veya avrupa ligi verilmeliydi.İkisi de FİFA da olunca haksızlık oldu bence KONAMİ'ye.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2019 09:06
Tarihin en kötü fifası
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.10.2019 11:39
şuna 500 lira veren adam boş adamdir.
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2021 21:57
Bence verilir 19'dan çok daha iyi bence.Her şeyden önce oynanış daha iyi.Yani oyuncu hareketleri daha doğal.Top fiziğine bir şey diyemiycem...
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×