Fifa 2002

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Fifa'yy A,S,D tu?larynyn bir kombinasyonu olarak görenler ne yazyk ki bu senede çok büyük bir farklylyk göremeyecekler.
Platformlar PC
Fifa 2002
Merlin Puanı 87
Artılar -
Eksiler -
EA'ın geleneksel Fifa süreci devam ediyor. Her sene alırız ve bir önceki seneye göre ne farklılıklar var diye inceleyip inceleyip dururuz? Fifa'yı A,S,D tuşlarının bir kombinasyonu olarak görenler ne yazık ki bu senede çok büyük bir farklılık göremeyecekler. Ama grafiklerdeki gelişmeler, oynanabilirlik yada güncel takımlar ile ilgileniyorsanır almanızı hiç tavsiye etmem. Zira başından kalkmanız oldukça zor olacak gibi gözüküyor.

Fifa 2002 : Road to World Cup, önceki versiyonlarına göre pekçok yeniliğide birlikte getiriyor. Bunlardan en belirgin olanlarından biri de gelişmiş paslaşma ve şut özellikleri. Oyuncunuzun sahip olduğu özellikler doğrultusunda paslaşma yüzdeniz artıp azalabiliyor. Madem paslaşma ile başladık, diğer pas özelliklerine bakalım. Pas tuşuna basma süreniz ile oratılı olarak topa vuruş hızınız artıyor yada azalabiliyor. Bu sayede topu adım adım götürme yada abanarak vurabilme şansına sahip oluyorsunuz. Kısacası paslaşma sistemi oldukça geliştirilmiş.

Her sene bir heves alıp Türkiye ligini göremediğimde aynı duyguları yaşarım. Bu senede farklı bir duygu yaşamıyorum. İçinde Türkiye'nin olmadığı 16 farklı lig var. Yapabileceğimiz tekşey ya kendi ligimizi oluşturup tektek takımları düzenlemek ya da daha önceden olduğu gibi net'ten hazır olan ligleri indirip kullanacağız. Kendiniz yapmak isterseniz geliştirilmiş customize seçeneğini kullanabilirsiniz. Oyuncuların adından, rengine, takımın renginden formanın tüm detaylarına kadar oynama yapabiliyorsunuz. Merak ediyorumda ne zaman kendi tribünlerimizin seslerini, tezahuratlarını yükleyebileceğiz acaba? Bu gidişler Fifa 2003'de olacak gibi.

Fifa 2002'de etkileşim, öncekilere göre daha ileri seviyede. Hatta bıktıracak kadar. Gol tekrarından tutun, faul, ofsayt gibi bulduğu her noktada tekrar ediyor. Bir süre sonra sıkılıp bu özelliği kapatacağınıza eminim.

Oyunun grafikleri her oyunda daha ileri gidiyordu. Özellikle 3. nesil gelişmiş ekran kartları sayesinde oyuncuların yüz detayları, ten renkleri gibi özellikler gerçekliğe bir o kadar daha yaklaşmış. Oyunun 8MB'lık ekran kartı ile oynanabileceğini düşünüyorsanız biraz daha düşünmenizi tavsiye ederim. Bu oyun bence tam bir ram canavarı. 256 MB Ram, 32 MB'lık GeForce ekran kartımı bile 1024X768'de zorladı. Kısacası siz öyle her kutunun üzerinde yazana inanmayın.

Bu ram canavarlığı nasıl bir sonuç veriyor?

Pürüzsüz yüzey kaplamarı, oyuncuların eklem hareketleri ve arka fondaki seyirci aktivasyonları bir araya geldiğinde ufak tefek hataları affettirecek seviyede. Tabii bu hataların ne olduğunu bilmek isteyeceksiniz. Benim en sık rastladığım hatalardan biri, kütlesel hareketlerin sağlanamayışı oldu. Kısacası, sanki oyuncuları bir hayalet misali birbirlerinin yada reklam panolarının içinden geçebiliyor.

Ahhh...ahhhh.... Nerde Fifa 2000'in müzikleri?

Blur'un eşsiz müziği ile attığım golleri hala unutabilmiş değilim. Fifa 2002'nin müzikleride özenle seçilmiş. Ama 2000'de yakalayabildikleri kadar kaliteli bir sound elde edememişler. Yine de oyunun akıcılığı bozmuyor. Hatta maç aralarında menülerde ya da gollerde bir teknik direktör kadar gaz verici olabiliyor.

Birileri Andy Gray mi dedi?

Eski dostlar ile yeniden beraberiz. Seslendirmeleri yapan Andy Gray'in müthiş yorumları Fifa 2002'de de bizlerle. "Hi, this is Andy Gray..." Top sesleri, tezahuratlar, oyuncular arasında ki atışmalar ile birleştiğinde müthiş bir ortam doğuyor. Gerçekten tek farkımız, oyunu ayaklarımızla değil parmaklarımızla oynuyor olmamız.

Oynanabilirlik her zaman olduğu gibi : Kolay. Kullanıcı arabirimi olarak klavye yada gamepad tercih edip birkaç tuş ile bile gol yollarında başarılı olabiliyorsunuz. Bazı değişen tuşlar dışında yine herşey eski kombinasyonlar ile oluyor. En önemli farklılıklardan biri yukarıda da belirttiğim gibi pasın hızının tuşa basış süresi ile değiştiği. İlk oynandığında alışmak o kadar kolay olmayabilir. Ama getirdiği avanjajlar düşünüldüğünde çok işe yarayacağı kesin.

Oyunu 8 oyuncuya kadar net, lan yada direkt bağlantı ile multiplayer oynayabiliyorsunuz.

Bence piyasada ki en iyi futbol oyunu olan EA'nın Fifa'sı bu senenin futbol oyunu olmaya aday. Oyunu hala almadıysanız bir an önce oyunu edinmenizde fayda var.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2022 18:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
Fifa 2002

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×