Fifa 2003 - Demo

Fifa 2003 - Demo

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Çıktı çıkacak derken nihayet EA Fifa serisinin 2003 model oyununun demosunu yayınladı.
Platformlar PC
Fifa 2003 - Demo
Merlin Puanı 75
Artılar -
Eksiler -

Yoksa Fifa 2003 hayal kırıklığı mı?

Çıktı çıkacak derken nihayet EA Fifa serisinin 2003 model oyununun demosunu yayınladı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi demo 15mb civarı. Demoyu indirip oynarsanız Real Madrid ile Arsenal takımları ile 4 dakikalık tek bir maç oynayabiliyorsunuz. Gene geçen yıllarda olduğu gibi demo expander'ı çekip yüklerseniz hem dakika uzuyor hem de oyundan çıkmadan tekrar maç yapabiliyorsunuz. Demoyu deneyen eski Fifa'cıların dikkatini çekecek ilk şey oynanabilirlik ve grafiksel olarak serinin sanki Fifa 96 yılına dönmüş olacağını fark edecekler. Grafiklerin gelişimi dışında kontrol ve pas şut sistemlerinin de değişmiş olması beni şaşırttı doğrusu. Sadece 1 yılda komple oyunu değiştirmek çok zor bir iştir. Bu kadar az zamanda yapacağınız oyunda mutlaka normalden daha çok hata ve oturmamış sistemler olur. Maalesef Fifa 2003'te bundan nasibini almış. Grafikler tamam ama oyun kontrolleri, pas sistemleri gerçekten Fifa 96'ya dönmüş. World Cup'ta olduğu gibi ara pasları, koşu alanları gibi artı avantajları bu demo da göremedim. Belki demodan kaynaklanan bir kısıtlama olabilir diye düşünüyorum ama eğer gerçekten ara pası, duvar pası gibi gerekli ayrıntıları eklemezlerse oyun çok yönden puan kaybedecektir.

Yap abi ortayı

Demoyu sadece 640x480 çözünürlükte oynayabiliyorsunuz. Buda demek oluyor ki grafiklerden fazla bir şey beklemeyin. Birde demonun sadece 30mb olması da grafikleri iyice kısıtlıyor. Tabi ki gene açtığınızda bir çok yenilik göreceksiniz ama tam versiyonda çook daha şaşıracağınız garanti. İlk dikkatimi çeken yenilik maça başlamadan önce sahada tarafların amblemleri ve skorun çıkmasıydı. Bir anda kendimi tv izler gibi hissettim. Genelde Avrupa'da maçlarda bu tür efektler kullanılıyor ve göze çok güzel gözüküyor. Eklenen bir diğer özellik ise yıllardır eklenmesini istediğim bir şey, önemli pozisyonların yarıda ve maç bitiminde tekrar gösterilmesi. Nihayet eklendi. Devre arasında dakikalarını göstererek maçtaki önemli pozisyonları görebiliyorsunuz. Grafikler ise aslında çok fazla gelişmemiş. Gösterilen o ekran görüntüleri ve vaat edilenlerin yanında çok zayıf kalıyor. Seyirciler iyice zayıflamış gerçekten. Sanki ellerinden gelse hiç koymayacaklarmış gibi. Tabi ki bunun bir demo olduğunu unutmamak gerekli. Sesler hakkında pek bir şey yazamıyorum spikeri pek duyamadım çünkü yok :)

Amma goldü yaw

Oynanabilirliğin komple değiştiğinden söz etmiştim. Uzun bir zamandan sonra Fifa 2003 ile tuş takımı değişmiş. "W" ile koşmaya çalışanlar koşamayacaklardır. Oyuncunuzun ayarlarıyla oynamayın "W" tuşu artık pas görevi görüyor. Ne kadar basılı tutarsanız o kadar ileriye ara pası tarzı paslar atıyor. Peki koşma nereye gitti derseniz o da "E" olmuş. Basılı tuttuğunuzda hızlanır oyuncu ve barı boşalana kadar koşuyor. "Space" tuşu ise artık ara pası değil de dripling yapmaya yarıyor. Bunların yanında korner atışları da artık değişik. Atacağınız yeri belirleyip tam noktaya düşürmek için belirli yerde tuşa basmanız gerekiyor. Bence biraz saçma olmuş bu sistem. Eskisi gayet iyiydi. Uzaktan şut atman Fifa serisinde her zaman sorunlu olmuştur. 2003 demosun da ise göreceğiniz yeni sistem ile artık iyice zor. Eskiden şut barını iyice doldurup atardık şimdi ise iyice doldurduğunuzda top aşırı havalanıyor. Doğruyu söylemek gerekirse yeni şut, pas sistemlerini pek beğenmedim. Bu kadar değişiklik yaptık diye makaleler veren yapımcılardan daha sağlam bir şeyler beklerdim.

Son Sözler:

Yepyeni grafikler, yepyeni oynanabilirlik ve karşınızda Fifa 2003 demosu. Yazıda devamlı söz ettiğim gibi bu sadece iyice kısıtlanmış bir demo. Grafiklere bakıp "abi berbat yaw" demeyin. Ama aynı şeyi yeni şut, pas sistemleri için söyleyebilirsiz. Bence pek güzel olmamışlar. Eklenen yeni efektleri beğendim. Özellikle maç sonu attığım golleri tekrar görebilmek çok zevkliydi. İndirin ve deneyin derim. Gerçekten çok değişik bir Fifa 2003 bekliyor bizleri.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2021 06:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×