1/2

Fifa 2004

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Bu sene de Pc kullanıcıları Fifa'dan istediklerini alamayacaklar
Platformlar PC, PC
Fifa 2004
Merlin Puanı 75
Artılar Etkileşimli korner ve ölü toplar, toplu ve topsuz alanda taktikler
Eksiler Başarısız modellemeler, sorunlu grafik motoru

1996 yılında yola çıkmıştık

Fifa 96 efsanesi, hala elimde cd’si bulunur. Gerçi o yıldan önce de Fifa vardı fakat ilk defa cd olarak Fifa 96 çıkmıştı. O zamanlar grafikler, oynanabilirlik, ses gibi kriterlerden çok oyunun cd üzerinde gelmesi ilgimizi hayli çekmişti. Bir çok arkadaşım CD oyun ile ilk defa Fifa 96 aracılığıyla tanışmıştı. Şimdi inanması biraz güç fakat oyun 25Mb tam kurulum yapıyordu. Günümüzde ise en kötü oyunun demosu bile en az 50Mb. Yıllar geçtikçe Fifa kendini Pc ortamına iyice adapte etti ve her yıl yeni bir sürüm çıkartmaya başladı. Fakat sorunlar konsol makinelerinin çıkması ile başladı. Özellikle Winning Eleven serisi Fifa'nın en büyük rakibiydi. Zaman geçtikçe Winning Eleven futbol oyunlarının hakimi olmasını bildi. Fifa ise son yıllarda iyice geride kalmaya başlamıştı. Yıllar geçtikçe artık Fifa kendini yenileyememeye başladı. Özellikle son 3 yıldır dikkatli incelerseniz büyük Fifa oyunları birbirine çok benzeyen, hemen hemen hiçbir farkı olmayan oyunlar haline geldi. Yapımcılar Fifa 2004'te her şeyin değişeceğinden bahsediyorlardı. İzlediğimiz tanıtımlar gerçekten umut vaat ediyordu. Şimdi ise oyun elimizde ve bütün içeriği ile emrimize amade.

Oyun içi taktikler ve yepyeni ölü top aksiyonları

İlk başta direk dikkatimi çeken konu yeni pas ve taktik sistemi. Top sizde olsa da olmasa da takıma oyunu durdurmadan taktik vermek mümkün. 2003 oyunundaki en başarısız olay kanatlardan gelen oyuncuları durdurmayı bir türlü başaramamamızdı. Neyse ki bu sefer top rakipteyken takımımıza taktik vermek mümkün. Böylelikle rakip nereden bastırırsa o tarafa oyuncu aktarmak mümkün. Top sizde iken ise diğer oyunculara taktikler verebiliyorsunuz. Örneğin uzun pas taktiğine geçerek forvet oyuncularınıza biraz daha ileri gitmelerini oyunu durdurmadan söylemek mümkün. Görünürdeki en büyük yenilik bu. Detaylara indiğimizde ise ölü toplar için hazırlanan yeni taktikleri görüyoruz. Frikik ve korner atışları artık bir nebze daha sizin elinizde. Korner atışı sırasında önceden topun hangi mevkiye gitmesi gerektiğini belirliyorsunuz, peşinden topa vurmasını istediğiniz oyuncuyu seçiyor ve atış yapıldığında markajdan kaçarak topa vurabiliyorsunuz. Bu yenilik sayesinde ölü toplardan gol atmak hem daha heyecanlı hem de daha gerçekçi olmuş. Gelelim çok önemli olan yapay zeka konusuna. Fifa 2004 bu konuda da oldukça yol kat etmiş. Özellikle defansta vereceğiniz taktikler doğrultusunda hızlı giden bir oyuncuya bir anda üç kişinin basması yapay zekanın geliştiğini gösteren sadece ufak bir olay. Bunun dışında koşu yoluna pas atmak gene biraz sorunlu olmuş. Her zaman istediğiniz yere pas veremiyorsunuz. Gol atmak eskisine nazaran biraz daha kolaylaşmış. Özellikle ceza sahası dışından vuracağını şutlar çok büyük bir yüzde ile ya gol oluyor yada sizin ayağınıza geliyor ve tamamlamanız ile gole dönüşüyor. Hepimizi merak ettiği kariyer modu ise Winning Eleven oyuncuları için hiçte yabancı olmayan "Master Lig" tadında bir bölüm. Kariyer moduna bir takım seçerek başlıyorsunuz. Öncelikle seçtiğiniz takıma göre karşınıza bir anlaşma çıkıyor ve yıl içerisinde anlaşmada yazanları gerçekleştirmeniz isteniyor. Mesela çok iyi bir takım aldıysanız sizden her maçta gol bekliyorlar, sezon sonunda ilk üç içerisinde olmanızı istiyor. Maç kazandıkça kredi kazanıyorsunuz. Bu kredileri isterseniz kendi oyuncularınızın gelişmesi için, isterseniz genel takımın gelişmesi için isterseniz ise transfer yapmak için kullanıyorsunuz. Eğer sıkı bir sezon geçirirseniz sizden takımda kalmanızı isteyebiliyorlar. Aslında bakarsanız kariyer modu çok eğlenceli gözükmekle birlikte belli bir zaman sonra sıkabiliyor. Eğer benim gibi aynı anda hem pc hem konsol oyunları ile ilgileniyorsanız sıkılmanız sadece bir kaç günü alıyor. Kariyer modu şimdiye kadar zaten Fifa oyunlarına dahil edilmesi gereken bir moddu. Bence eklemekte biraz geç davrandılar. Ayrıca ligler arasında ülkemizin bulunmaması çok büyük bir eksi. Gerçi her yıl Türkiye ligi için yamalar yapılıyor fakat neden ligimiz hala daha orjinal hali ile oyunun içinde gelmesin?

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×