1/2

Fifa Football 2005

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Takımların ilk 11'leri, çıkış tünelinde göründüler!

Futbol, ben dahil, birçoğumuz için bambaşka bir dünyadır. Herhangi bir konuda başarı sağlayabilmek için çok çaba harcanabilir, fakat gözlemlediğim kadarıyla kimse bir futbol maçını kazanmak için gösterdiği çabayı ve hırsı diğer konularda göstermez. Ayrıca kişi futbolda hem akıl gücünü, hem de beden gücünü bir arada kullanıp; bunun karşılığını almaya çalışır. Eğer bir de futbol kariyeriniz varsa, durum daha farklıdır. Onbinlerce kişinin önünde takımınızı başarıya ulaştırmaya çalışırken, izleyicilerin de sempatisini kazanmak zorundasınızdır. Yanlış bir hareket , onbinlerce düşmana sahip olmanızı sağlayabilir. Ortaya atılabilecek daha birçok kanıt ve özellik; futbolun farklı bir dünya olduğunu kanıtlayacaktır.

Bu farklı ve bir o kadar da gerçek olan dünyayı, bilgisayarlarımıza getiren birkaç tane oyun bulunuyor. İçilerinde bir tanesi vardır ki, diğerlerinin arasından sivrilmiş ve klasik haline gelmiştir. Herkes sözederken futbol oyunu değil de, FIFA olarak bahseder ve tartışmasını bile yapmaz. Bahsettiğimiz dünyayı maksimum gerçeklik ile sunabilen tek oyun FIFA’dır. Belki de şimdiki zamanlarda, FIFA ile kapışabilecek futbol oyunları da hazırlandı (Winning Eleven serisi gibi), ama yine de FIFA karizmayı sağladı bir kere, bunu onun elinden alabilmek oldukça zor.

Gerçek gerçek dedik durduk, bu gerçekçiliği FIFA aracılığı ile biraz açalım. FIFA Soccer 2005, dünya üzerinde yaklaşık 350 lisanslı öğeyi bünyesinde barındırıyor. Reklamlar, formalar, 20 lig içerisinde tüm gerçekçi takımlar ve oynayan yaklaşık olarak 15.000 oyuncu. Hepsi de tamamen gerçeğine uygun bir biçimde oyuna aktarılıyorlar; özellikleri, mimikleri ve grafiksel olarak oyunda duruşları ile birlikte. Dünyanın en önde gelen liglerini, her sene olduğu gibi bu sene de FIFA 2005’de oynama fırsatına sahibiz. Üstelik daha alt liglere de yer verilecek, böylece daha çok takım oyunda bulunacak. Takımların formaları, reklamları ve arkalarındaki oyuncu isimleri ile gerçekte nasılsa, oyunda da aynı şekilde bulunuyor. Stadyumlar konusunda da, oldukça hummalı bir çalışma devam ediyor ve gerçeği ile birebir tasarlanıyor.

Bunlar aslında oyun içerisinde bulunacak olan genel özellikler olarak nitelendirilebilir. Oyunun üzerinde durulması gereken, oyuncuların maç içerisindeki animasyonları, topa ve olaylara karşı verdiği tepkiler. FIFA serileri, her geçen senede grafiksel olarak daha da gelişirler ve futbolcuları artık grafikler aracılığı ile, yüzlerine baktığımız zaman tanır hale geliriz. FIFA Soccer 2005’de bu gelenekten ödün verilmemiş, üstelik daha da fazlası katılmış. Futbolcular, yine daha gerçekçi bir şekilde çıkıyorlar karşımıza, ama artık bu gerçeklik grafiksel olmaktan da sıyrılıyor. Futbolcunun özellikleri neyse, oyunda o özelliklere göre oynadığını gözlemleyebileceğiz. Teknik kapasitesi yüksek bir oyuncunun, topu kontrol edişi ve pas atarken ayağını kullanması gibi hareketleri, tamamen onun özelliklerini gözler önüne serecek. Teknik kapasitesi düşük bir futbolcudan, isabetli topuk pası vermesini beklememek gerekiyor. Bir başka ayrıntı da hava topları konusunda. Hava toplarına hakim ve kullanmasını bilen bir futbolcu, kafa ile isabetli paslar indirebilir ya da kalenin etkili yerlerine kafa şutları atabilir. Hava hakimiyeti olmayan bir futbolcudan bunları beklemek yanlış olacaktır. Bahsettiğim tüm özellikler oyunu daha zevkli ve gerçekçi kılıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×