FIFA Soccer 08

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Fifa sahalara geri dönüyor
Platformlar PSP
FIFA Soccer 08
  • Yapımcı - Yayıncı EA Canada - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 77
Artılar İnteraktif lig yapısı, yeni modlar
Eksiler Grafikler, asıl oyun ve oynanışa yenilik getirmemesi
Yılların eskitemediği yapım Fifa, hangi platformda olduğuna bakılmaksınız oyuncularıyla buluşmayı sürdürüyor. EA Sports tarafından, PSP için özel içerikli hazırlanan yapımlar art arda gelirken, FIFA Soccer 08 için her ne kadar büyük oranda Play Station 2 versiyonundan yararlanıldıysa da yapıma has özellikler eklenmemişte değil.

Yapımda her zaman yer alan modlar dışında yeni eklenenler de bulunmakta. Bahsettiğimiz gibi bunlardan bazıları da yalnız PSP’ye özel olarak bulunuyor. Her zaman olduğu gibi Quick Match ve Tournament modları menüde yer alıyor. Supplementary modu turnuvadan sıkılanlar için yapımın daha uzun soluklu olmasını sağlıyor. Football IQ modun ise daha çok futbol severlerin bilgilerini yoklamaya dayalı geliştirilmiş diğer bir eğlenceli mod. Bu modda kolaydan başlayarak zorlaşan, ilk başta sizin seçtiğiniz lig ve takım hakkında sorular geliyor. Daha sonra diğer lig ve ülke takımlarına dair bilgileri yanıtlamanız isteniyor. Yanıtlanan her doğru cevap ile takımınız topu sürerek gol atıyor. Yanlış verilen her cevapta avantaj rakibiniz sayılan diğer takıma geçiyor ve aynı şey onlara da uygulanıyor. Mod bir süre boyunca sizi idare etse de, yeşil sahalara çıkıp top koşturmak daha cazip geliyor.

Kale arkası

Yeni eklenen sezon öncesi hazırlık maçları (friendly matches) çok fazla etkilemesede gerçek sezon öncesi çalışmalar ve asıl kadronun oluşmasında yardımcı rol oynuyor. Challenge ve Manager modlarının da artık daha gelişmiş ve genişlemiş olduğu görülüyor. Challenge modu artık önceden özellikleri belirlenmiş 61 maça ev sahipliği yapıyor. Keza Manager modu da artık kulübünüze dair daha fazla kontrol edilebilir nitelikte. Oyuncular, oyuncu antrenmanları, transferler, yönetim kurulu, anlaşmalar ve medya gibi detayları içeriyor. İletişimin mail ile sağlandığı mod’da, gazetelerin takımınıza ve lige dair başlıkları da okunabiliyor. Mod, belki katıksız bir menajerlik simülasyonu değil ama yine de eskiye oranla daha derin bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Ana modların dışında mini oyunlar da unutulmamış. UMD diskinize sığdırılmış 12600 oyuncudan istediğinizi seçerek topu dengede tutma, renkli tuğlaları düşürme gibi mini oyunlar da oynanabiliyor.

FIFA Soccer 08 artık interaktif bir ligde içeriyor. Wi-Fi ile internet üzerinden EA veritabanına bağlanıyor ve sizin gibi oynayan diğer kullanıcıların da lgler üzerinde oluşturduğu değişiklikleri PSP’ye çekiyorsunuz. Aynı zamanda Fikstür tablosunda Dünya bazında yapılan maçlar ve liglerin güncellemerli de bulunuyor. Böylece oyuncular kendilerini gerçek bir sezonda gibi hissediyor. Bunun dışında geniş bir multiplayer desteği de olan yapımda, Play Now seçeneği üzerinden sizin gibi maç yapmak isteyen herhangi biri ile karşılaştırılıyorsunuz. Online oyun sırasında yaşanan ufak tefek lag problemleri sıkıcı boyutlara ulaşmıyor, ancak oyuncuların yenildiğinden oyunu terk etmesi ya da teknik bir hata yüzünden olduğu bilinemeyen bağlantı kopmaları can sıkıcı bir hale geliyor.
Multiplayer dışında karakterler her ne kadar rahat kontrol edilebiliyor olsalar da bazı frame atlamaları ve animasyon hataları nedeni ile kontrol sorunu yaşanabiliyor. Grafikler bakımından karakter ve stadyum kaplamaları hala yetersiz seviyede. Şahısları tanımak ise özellikle uzaktan mümkün değil. Sesler ve müzikler her zamanki gibi EA kalitesi taşıyor. Müzikler de tahmin edeceğiniz gibi lisansları alınmış durumda. Yapımda olmayan takım, stadyum, top gibi ekstralar 110 farklı kit olarak bir araya getirilmişler. Bu kitler EA Store üzerinden oyunda oynanan modlardan kazanılan puanlar karşılığı temin edilebiliyor. Oynanabilirlik ve yapay zekanın gelişme gösterdiği yapım, içerdiği yeni öğeler ile birlikte klasik Fifa yapısından sıyrılarak ancak günü kurtarabiliyor. Fifa severlerin hoşuna gidecek bir yapım.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.08.2021 11:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
FIFA Soccer 08

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×