1/3

FIFA Street 2

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
Futbol sadece yeşil sahalarda oynanmaz
Platformlar PlayStation 2
FIFA Street 2
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports Big - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 70
Artılar Birbirinden güzel ve estetik hareketler, karakter modellemeleri oldukça iyi, kendi futbolcumuzu, takımımızı ve sahamızı yaratma olanağı.
Eksiler Ömrü kısa, gol atmanın bazen işkenceye dönüşmesi, kaleciler, müzikler ve online desteğinin bulunmaması.
FIFA Street geçtiğimiz yıl piyasaya çıkmadan önce oyunseverlerde büyük bir beklenti yaratmıştı. Nasıl yaratmasın ki? EA Sports BIG, NBA Street ve NFL Street serisi gibi mükemmel oyunlara imza atmıştı ve sıra dünyanın en sevilen sporu, futbola gelmişti. Ne yazık ki sonunda oyuncuların beklentilerini hayal kırıklığına çevirdi. İlk oyunun pek başarılı olamamasına rağmen, yapımcılar seriyi devam ettirmeye karar verdi. Devam oyununun yepyeni bir oynanışa sahip olacağı söylendi ve yine büyük beklentilerle FIFA Street 2 piyasaya çıktı.

Herkes sokakta

İlk oyunda olduğu gibi, yine hiçbir kulüp takımı bulunmuyor. Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Kamerun, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Meksika, Nijerya, Portekiz, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya, Güney Kore, İspanya, İsveç ve Amerika seçilebilecek milli takımlar arasında. Hollanda’nın yine bu takımlar arasında yer almaması ilginç. Milli takımların dışında Street Kickers ve Street Ballers isimli iki ezik takım ve efsane futbolculardan kurulu Legends takımı bulunmakta. Efsane takım, oyunun başında Ravelli, Alberto Torres, Abedi Pele ve Papin’den oluşuyor. Daha sonra açılacak olan, aralarında Hagi’nin de bulunduğu, kilitli oyuncular da sonradan bu takımdaki yerini alıyorlar.

İtiraf etmek gerekir ki; FIFA Street 2 ilk oyundan çok farklı değil. Biri kaleci olmak üzere, toplam dört kişiyle sahaya çıkıyoruz. İsterseniz kaleci dışındaki tüm futbolcuları hücum oyuncuları arasından seçebilirsiniz. Yine de takımda defansif özelliği bulunan bir sporcunun olmasında fayda var. Defans oyuncularından oluşan bir takım çıkartmak ise hem saçma, hem oyunun yapısına aykırı. Defans yapmak çok daha zor olduğundan, hiçbir işe yaramayacaktır. futbolcuların özelliklerinde pek ayrıntıya girilmemiş. Hızı, şut yeteneği, hareket kabiliyeti, defans özelliği ve gücü futbolcunun özelliklerini oluşturuyor.

Kesintisiz futbol

Oyun hiçbir zaman durmuyor, sporcular hiç yorulmuyor. Faul yok, korner yok, ofsayt yok, hakem yok. Faul olmadığı için rakip oyuncuya istediğiniz kadar sert girebilirsiniz. Zaten çoğunlukla başka türlü topu kapmak pek mümkün değil. Futbolcular, sakatlık nedir? bilmiyorlar. Normalde futbol hayatının sona ermesine neden olacak müdahaleler karşısında bile hemen ayağa dikilip, hiçbir şey olmamış gibi maça devam ediyorlar. Top bizdeyken ve şut çekmeden önce kale içerisinde bir simge beliriyor. Bu simge sayesinde topu nereye göndereceğimizi görebiliyoruz. Sol analoğu ne tarafa çekersek, simge ve aynı zamanda çektiğimiz şut o tarafa gidiyor.

Oyunun en büyük artısı yeşil sahalarda görmeye pek alışık olmadığımız, birbirinden güzel ve estetik hareketlerin bulunması. Hareket çeşitliliği gerçekten çok fazla ve oynadıkça sürekli yeni hareketler açılıyor. Birçok ünlü futbolcu özel bir harekete sahip. Bu özel hareketleri yapabilmek için üçgen + R2 + L2 tuşlarına basmalısınız. Oyunu ilk kez oynayacakların options’ta bulunan tutorials’a bakmasını öneririm. Gerçi biraz genel olarak anlatılmış ama hiç yoktan iyidir.